KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Tomáš Zdechovský: V Česku se přece nekrade
Zpět

Tomáš Zdechovský: V Česku se přece nekrade

Přidáno 11. 4. 2014 tiskové oddělení
Pamatujete si ještě na kauzu předražené audiovizuální techniky pro české předsednictví? Teprve po pěti letech za ni padl první trest, který ale zatím není pravomocný. Finanční úřad vyměřil Úřadu vlády půlmiliardovou pokutu za porušení rozpočtové kázně.
Co to znamená? Případnou pokutu ve skutečnosti zaplatí (bude potrestán?) občan ze svých daní. Vlastně ne tak docela. Vtip je totiž v tom, že de facto nezaplatí vůbec nic, protože v praxi pouze proběhne přelití peněz z jedné kapitoly státního rozpočtu do druhé.

Nikdo nemá v Česku trestní odpovědnost

Aby finanční úřad, tedy stát dával pokutu státní instituci, nebo firmě vlastněné státem např. ČD, ČP, MERO apod. je naprosto absurdní. Za rozhodnutími o předražených zakázkách přece nesou zodpovědnost konkrétní lidé, a ti by pak měli za svá selhání položit hlavu na špalek. Jak má potom řadový volič rozumět řečem o odpovědnosti, a tím i odpovídajícímu finančnímu ohodnocení lidí působících na řídících pozicích ve státní správě?

Vyšší zodpovědnost by měla znamenat také vyšší možné sankce v případě závažného pochybení či protiprávního jednání, ke kterému při zadávání zakázky zjevně došlo. Úředníci, kteří pobírali za to odměny v řádech statisíců a vysávali náš státní rozpočet, by ztracené peníze měli vrátit. Místo toho jsou ale zatím nevinní. 12 lidí už sice bylo obžalováno, ale raději nechvalme dne před večerem, protože nevíme, zda vůbec budou odsouzeni.

Už naprosto chápu Babišův vstup do politiky

Jako člověk, který se už 10 let živí podnikáním, chápu, proč se dnes podnikatelé tolik hrnou do politiky a chtějí věci změnit. Sám také ročně přisypávám nezanedbatelným obnosem ze svých daní do státní pokladny a nemůže mi být jedno, co se s mými penězi děje. Nejsem proto sám, komu bublá krev, když vidí, jak se mrhá s penězi, které by se daly využít mnohem efektivněji.

Kdybych já neměl v pořádku všechny věci spojené s daňovými odvody, zadělával bych si, velmi mírně řečeno, na veliký problém, který by mě mohl přivést i za mříže. Jak mám rozumět tomu, že lidé, kteří zneužívali či možná ještě zneužívají veřejné peníze k vlastnímu obohacení, si mohou v klidu a s bohorovným výrazem ve tváři úřadovat dále na svých teplých místech a dostávat statisícové odměny? Také z Vašich daní.


Přeji hezký den a veselou mysl!

zdechovsky.blog.idnes.cz/c/404874/V-Cesku-se-prece-nekrade..html
kategorie Z médií