KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Tomáš Zdechovský: Kdo nechce žít na Ukrajině, ať z ní odejde!
Zpět

Tomáš Zdechovský: Kdo nechce žít na Ukrajině, ať z ní odejde!

Přidáno 24. 4. 2014 tiskové oddělení
Při sledování nynějších událostí na Ukrajině asi nejsem sám, komu se vybavuje analogie s Československem do roku 1945. Také Ukrajina „zdědila“ vlivem složitých historických okolností menšinu neloajální vůči vlastnímu státu a navíc není jedinou z postsovětských zemí, které potkal podobný osud.
Na rozdíl od většiny ostatních postsovětských zemí (snad s výjimkou Moldavska a Gruzie) už má Ukrajina čerstvou zkušenost se ztrátou části vlastního území, a to díky ochotné asistenci iredentistické ruské menšiny. S neustálým odvoláváním na údajné utlačování vlastních lidí ze strany údajných „ukrajinských fašistů“ a za vydatné pomoci prokremelské propagandy doma i v zahraničí zabralo Rusko Krym.

Stane se východ Ukrajiny se silnou ruskou menšinou dalším na ráně?

Nevíme, ale Rusko dělá zjevně vše proto, aby tomu tak bylo. I zde se Kreml snaží vyvolat nestabilitu opět s poukazem na pošlapávání práv místní ruské minority a místní Rusové slouží Putinovi jako nástroj k prosazování vlastních mocenských zájmů. Podobné to bylo i v případě Hitlera a sudetských Němců.

Práva menšin jsou nedílnou součástí každého demokratického státu, ale pokud se příslušník dané menšiny staví nepřátelsky vůči zemi, která je jeho domovem, ať se odstěhuje jinam. Úplně bych chápal, pokud by v tomto případě neloajalita k vlastní zemi a spolupráce s nepřítelem byla důvodem pro zbavení občanství. Nikdo dotyčné Rusy nenutí být v zemi, v níž nechtějí žít, nebo snad ano? Navíc jsem před vypuknutím ukrajinské krize neslyšel o tom, že by byli Rusové na ukrajinském území utiskováni.

Pokud Putin tolik hořekuje nad tím, jak se po rozpadu Sovětského svazu, který byl dle jeho slov „geopolitickou katastrofou,“ octly miliony Rusů za hranicemi Ruska, nikdo nebrání dotyčným obyvatelům odstěhovat se zpět „domů do Říše,“ jak už zmínění říkávali sudetští Němci.

Přeji hezký den a veselou mysl!

zdechovsky.blog.idnes.cz/c/406821/Kdo-nechce-zit-na-Ukrajine-at-z-ni-odejde.html
 
kategorie Z médií