KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Tomáš Zdechovský: Euronesmysly svobodných a ODS
Zpět

Tomáš Zdechovský: Euronesmysly svobodných a ODS

Přidáno 12. 5. 2014 tiskové oddělení
Paradox Evropských voleb - Do Evropského parlamentu kandidují ti, co chtějí z EU vystoupit. Možná si kandidáti svobodných a spolků jim podobných zapomněli zjistit, že v Evropském parlamentu nic takového neprosadí, ani kdyby chtěli. Případné vystoupení z EU (které snad nikdy nenastane) by nebylo záležitostí Evropského parlamentu, ale samotného státu. Nechápu tedy, proč chtějí svobodní kandidovat do orgánu, který sami neuznávají a kde nemohou vůbec nic ovlivnit.
Mám pouze dvě možná vysvětlení. První z nich je takové, že evropské volby jsou jedinými, v nichž mohou svobodní dosáhnout jakžtakž slušného výsledku, protože EU jinak stojí na okraji voličského zájmu. A jsme opět u toho - Svobodní kandidují do legislativního tělesa, v němž nemohou ničeho dosáhnout? Možná, že kdyby chtěli EU reformovat zvenčí, dávala by kandidatura smysl, což ale není případ zatvrzelých eurofobů volajících po vystoupení.

Druhé vysvětlení nejspíše spočívá v tom, že skutečným důvodem kandidatury vidina snadnějšího získání příspěvku od státu? U strany, která chce snížit státní výdaje na minimum a požaduje, aby stát byl pouze nočním hlídačem, by to ale bylo velmi zvláštní.

Sečteno podtrženo, uspokojivé vysvětlení kandidatury (nejen) svobodných nenalezneme. Co jiného můžeme očekávat od strany, která je ve své podstatě sektou, jakýmisi „svědky Machovými?“ Á propos, svobodní se svým lákáním voliče na euronesmysly sami stávají jejich tvůrci vzhledem ke spornosti či nesmyslnosti argumentů, které uvádějí.

ODS zklamala podnikatele odporem k euru

Svobodní nepřekvapují a přesuňme se k ODS, která se snaží dostat zpět na politické výsluní a znovu si vydobýt pověst respektované politické síly. Zatím má ale ke svému cíli na parseky daleko. Spojila své jméno s peticí za korunu místo eura. Ptám se, proč se strana, jejíž předseda je mj. autorem učebnice Evropská unie, z níž se učí naši budoucí politologové, uchyluje k záměrnému klamání voličů?

K zavedení eura jsme se zavázali v přístupové smlouvě, a ODS si chce vydupat výjimku. Něco takového však půjde jen velmi těžko, a i kdyby se nakonec výjimku podařilo získat, hlavní slovo by opět měly příslušné orgány České republiky, a ne Evropský parlament. Navíc by se ODS měla zeptat renomovaných ekonomů, o kolik desítek miliard přijde naše ekonomika tím, že jsem mimo eurozónů. Na tom, že nemáme euro, dnes vydělávají pouze banky na kurzovních rozdílech.

Jediné, na čem mohou euroskeptické strany stavět, je strašení voličů založené na nedostatečné znalosti evropské problematiky mezi řadovými voliči. Zmíněné strany se tak samy diskvalifikovaly z jakékoli seriózní diskuse, a nemohou už počítat s podporou rozumných a vzdělanějších voličů. Pro ODS je navíc přitěžující okolností, že v jejím čele stojí profesor politologie. Přál bych ODS stabilizaci a návrat znovu na politické výsluní. Ale takto to rozhodně nepůjde.

Přeji hezký den a veselou mysl!

zdechovsky.blog.idnes.cz/c/408898/Euronesmysly-svobodnych-a-ODS.html
 
kategorie Z médií