KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Senátoři proti neuváženému slučování odborných škol
Zpět

Senátoři proti neuváženému slučování odborných škol

Přidáno 26. 2. 2014
Ilustrační foto
Jižní Čechy - Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí uskutečnil ve dnech 23.-25. února výjezdní zasedání do senátního obvodu č. 12 (Písecko, Strakonicko, Vimpersko). Nabitý program výjezdního zasedání senátorského klubu byl završen setkáním se zástupci odborných středních škol a dalších na školství navázaných subjektů, kde byl hlavním tématem záměr Jihočeského kraje vytvořit nový subjekt Krajské školní hospodářství. S takovým rozhodnutím krajských zastupitelů však senátoři a odborníci ze školské praxe nesouhlasí.
 
„Pohnutky, které vedou náš senátní klub k tomuto stanovisku, vycházejí z vlastních zkušenosti na úrovni minimálně tří krajů ČR, kde naši senátoři pracují v odborných komisích,“ říká předseda klubu senátor Petr Šilar. Všude kde se zrušil školní statek, nebo proběhly neuvážené organizační změny, tam na to doplatilo vždy školní zařízení a jeho žáci. Často to vedlo až ke zrušení zemědělských škol,“ uzavírá Petr Šilar.
 
Do Krajského školního hospodářství má být včleněno Školní polesí Vimperk, Školní polesí Hůrky, Školní statek Dobešice, Školní statek Měšice a Školní rybářství Protivín. Senátoři shodně konstatovali, že se jedná o velmi riskantní záměr, který může značně negativně ovlivnit praktickou výuku na odborných školách se zaměřením na lesnictví, zemědělství a rybářství. Přislíbili, že o této nestandardní situaci budou informovat příslušné rezortní ministry – ministra školství a ministra zemědělství. Zastupitelstvo Jihočeského kraje ale projednává vytvoření Krajského školního hospodářství již ve čtvrtek 27. února.
 
Vzhledem k rozlehlosti senátního obvodu č. 12 a časovému omezení akce nebylo samozřejmě možné navštívit všechna důležitá a klíčová místa, a aktivity senátorů se proto soustředily do několika předem vytipovaných míst - do Mačkova, Strakonic, Blatné, Sedlice a Písku.
 
Seznamování se s problematikou jednotlivých regionů je důležitým prvkem práce senátorů, získávají při nich podněty a navazují užitečné kontakty. Výjezdní zasedání podnikají jak senátorské kluby, tak jednotlivé výbory.

Petr Čada
klub KOD-KDU-ČSL a nezávislí
731 603 822
 
kategorie Aktuality