KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Poslanecká sněmovna přijala usnesení poslance Ivana Gabala
Zpět

Poslanecká sněmovna přijala usnesení poslance Ivana Gabala

Přidáno 7. 5. 2014 tiskové oddělení
Poslanecká sněmovna přijala na dnešním jednání usnesení poslance KDU-ČSL a místopředsedy sněmovního výboru pro obranu Ivana Gabala týkající se situace na Ukrajině. Text usnesení a projev poslance Gabala naleznete níže.
 
 
Usnesení:
Parlamentu České republiky podporuje konání svobodných a demokratických voleb na Ukrajině a vyzývá OBSE k vyslání dostatečného počtu pozorovatelů voleb.

Projev:

Vážení kolegové a vážené kolegině, vážená vládo,

Když jsem zde 21. března vystoupil v diskusi k vojenské anexi ukrajinského Krymu Ruskem, navrhl jsem navýšení obranných výdajů pro příští rok na 1,3% a do konce volebního období na úroveň našeho závazku k NATO, tedy 2%, a to proto, aby se neprodleně začala zvyšovat naše schopnost bránit se pro případ eskalace ruské agresivity.

Považuji za podstatné, že tehdejší hodnocení situace a můj návrh na zvýšení naší participace na kolektivní obraně nebyly vzaty vážně. Sněmovna návrh zamítla a komentáře kolegů z exekutivy zdůraznily, že máme jiné priority.

Teprve když nám roli černého pasažéra společné obrany vytkl v Praze generální sekretář NATO, kolabující schopnost naší armády plnit naše závazky popsalo hodnocení NATO a konstatování nedostatečného financování obrany slyšel otevřeně ministr obrany od spojenců, změnili jsme názor a debatujeme navýšení výdajů.

Jaká je ovšem situace na Ukrajině, dnes, šest týdnů po první diskusi? Jsme nepochybně svědky masivní eskalace a expanze vojenského konfliktu na různých místech východní Ukrajiny v blízkosti ruských hranic. Konflikt již vtáhl přímou a rostoucí bojovou aktivitu ukrajinské armády. Expertní analýzy hovoří o tom, že na druhé straně bojují profesionálně cvičené paramilitární skupiny ne-li jednotky s profesionální úrovně výzbroje, včetně protivzdušných prostředků, a s dostatečným materiálním, organizačním, velitelským a informačním a zpravodajským zázemím. To není žádná domobrana která měla doma protiletadlové rakety ani rekreační výcvik speciálních jednotek.

Nejsme tedy svědky eskalujícího konfliktu uvnitř ukrajinské společnosti, jak se nás snaží přesvědčit kremelská propaganda, ale profesionálně vedené paravojenské operace s cílem destabilizovat velkou část Ukrajiny, zpochybnit její celistvost, soudržnost a zejména schopnost uspořádat demokratické férové volby za účasti dostatečného počtu mezinárodních pozorovatelů.

Kdo by jel, za pár týdnů, pozorovat volby do země, kde probíhá profesionálně eskalovaný ozbrojený konflikt a násilný chaos a kde dojde k ozbrojenému zadržení mezinárodní skupiny vojenských pozorovatelů pod záštitou helsinského procesu a OBSE? Cílem pozorovatelské mise byl pravý opak, tedy confidence building a tlumení rizika konfliktu. Proto bylo třeba je zadržet a zastrašit, a jejich prostřednictvím zastrašit i mezinárodní veřejnost.

Čeká nás mohutná přehlídka ruských ozbrojených sil na Krymu, která by měla zahlušit ruské informace o fixlování statistik o hlasování v tzv. Referendu na Krymu, kterému dělali stafáž někteří z našich kolegů.

Čeká nás snaha Ruska legitimizovat vojenské guerilly jejich účastí v jednání o budoucnosti Ukrajiny a nelze vyloučit ani opětovné oživení zkorumpovaného exprezidenta Janukoviče, který se zcela diskvalifikoval rozkazem ke střelbě do civilistů a zejména podpisem pod pozváním ruské vojenské okupace.

Nemáme s takovými praktikami své vlastní historické zkušenosti nevyjímaje roli Komunistické strany Československa.
Západní společenství bude zřejmě pokračovat v zesilování sankcí proti Rusku, protože nelze nevidět, že stojí v pozadí vojenské destabilizace východní Ukrajiny. Rusko bude pokračovat v podpoře paravojenských oddílů i ve vykreslování Západu, nás nevyjímaje, jako demoralizovaných kosmopolitů, zastánců fašismu a dekadence. I ve snaze vyvolat iluzi, že na Ukrajině eskaluje občanská válka, která znemožňuje jak současnou kyjevskou vládu, tak konání demokratických voleb a nad Ukrajinou je třeba vyhlásit jakýsi protektorát a nebo ji jakousi novou Mnichovskou dohodou okleštit o východní hraniční regiony.

Jak tedy budeme reagovat jako suverénní demokratický parlament, který je svědkem pomalu se roztáčejícího kola vojenského konfliktu, který může záhy zasáhnout i členské státy NATO a tudíž i nás a destabilizovat hospodářskou a sociální dynamiku Evropy, pokud to dokonce není hlavním cílem. Budeme nečinně čekat nebo dokonce sebevražedně přejímat ruský výklad událostí a papouškovat kremelskou propagandu?

Myslím, že je na místě abychom jak vůči našim občanům, tak zejména vůči našim spojencům a partnerům situaci jasně pojmenovali, protože máme své historické zkušenosti a víme o chování a praktikách Moskvy více a na vlastní kůži. Víme co to je destabilizovat paramilitární aktivitou pohraničí a pak jej vojensky zabrat a odtrhnout.

Myslím, že musíme nedvojsmyslně vyzvat Rusko aby zastavilo vojenskou destabilizaci Ukrajiny, musíme podpořit a pozorovateli zajistit konání svobodných a demokratických voleb a jednoznačně posílit společnou obranu Západu jako krok, který adekvátně reaguje na hrozby Ruska.

V tomto smyslu navrhnu v podrobné rozpravě stanovisko.
 
kategorie Aktuality