KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2014 „Popleta“ s ambicí předsedy
Zpět

„Popleta“ s ambicí předsedy

Přidáno 22. 1. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
22.1.2014 Lidové noviny Strana 3 Domov; ONDŘEJ KOUTNÍK 

Jsou chvíle, kdy si politik nemůže dovolit přivodit virózu a namazat se jako ruský mužik, poznamenal loni v červnu 1. místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka na adresu prezidenta Miloše Zemana, který zavrávoral nad korunovačními klenoty. Zeman na jeho štiplavou poznámku nezapomněl a při „lustraci“ Sobotkových budoucích ministrů označil kandidáta na ministra zemědělství za popletu.
Dvaatřicetiletý rodák z Přerova si z toho však těžkou hlavu nedělá. Před dnešní návštěvou prezidenta se budoucí ministr zemědělství na Facebooku provokativně zeptal, jakou pozornost pro prezidenta by měl na Hrad přinést.
„Ctím vážnost úřadu prezidenta, ale rozhodně z Miloše Zemana respekt nebo strach nemám. Schůzku s ním beru jako příležitost, jak si s ním pohovořit o odborných záležitostech týkajících se ministerstva zemědělství,“ řekl Jurečka LN a dodal, že za slovy o mužikovi si stojí.

Otec tří dětí (čtvrté čeká) a soukromý zemědělec vstoupil do KDU-ČSL v roce 1999 a o pět let později se stal místopředsedou Mladých křesťanských demokratů. Na sjezdu strany v roce 2010 se stal jejím místopředsedou, o rok později postoupil už na post 1.místopředsedy. Prvním politickým úspěchem byly krajské volby v roce 2012, ve kterých získal mandát v zastupitelstvu Olomouckého kraje. Politický vzestup dokonal loni ve sněmovních volbách, když se stal poslancem, posléze šéfem poslaneckého klubu a nakonec i kandidátem na ministra zemědělství.

Političtí pozorovatelé v něm vidí budoucího šéfa KDU-ČSL, který by mohl být úspěšnější a výraznější než současný předseda strany Pavel Bělobrádek. Politolog z olomoucké Katedry politologie a evropských studií Pavel Šaradín LN řekl, že pozitivem Jurečky je fakt, že do nejvyšší politiky přišel se zkušenostmi z krajské politiky. „Vyprofiloval se v celostátního politika. Je aktivní vnitrostranicky a v rámci KDU-ČSL si buduje stabilní pozici,“ uvedl Šaradín.

Podle politologa má Jurečka značnou šanci stanout v budoucnu v čele strany. „Jeho výhodou je, že pochází z Moravy, která je pro lidovce silnou voličskou základnou. Navíc jsem již zaznamenal Jurečkovu kritiku na adresu Bělobrádka a jeho schůzek s podnikatelem Sekyrou,“ naráží Šaradín na nedávnou schůzku předsedy strany s developerem a sponzorem strany Luďkem Sekyrou a budoucím ministrem průmyslu Janem Mládkem.

Nemalý potenciál v Jurečkovi shledává i bývalý předseda strany Cyril Svoboda. „Vsadil bych na jeho velkou pracovitost, kvůli které jsem si ho vybral jako asistenta v době, kdy jsem vedl Legislativní radu vlády. Marian je ideálním reprezentantem lidovectví – je zemědělec, je pracovitý a žije na Moravě,“ řekl LN Svoboda.

Na dotaz, zda i on má svého „Sekyru“, Jurečka odpovídá: „Mým nejbližším spolupracovníkem a zároveň asistentem je Jan Čižinský, známý protikorupční bojovník z Prahy 7. Já bych však v daném čase a daném složení na takovou schůzku (míněna ta se Sekyrou – pozn. red.) nešel. Samozřejmě ale i se mnou mají sponzoři strany tendenci komunikovat a doporučovat mi různé věci. Nepřijde mi to nelegitimní,“ řekl Jurečka. Vzhledem k jeho raketové politické kariéře lze očekávat, že se Jurečkovi nějaký významnější podnikatel či finančník brzy ohlásí.
kategorie Aktuality