KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Petr Vysloužil: Bude dalším v pořadí Bělorusko?
Zpět

Petr Vysloužil: Bude dalším v pořadí Bělorusko?

Přidáno 27. 2. 2014
Běloruský režim se začíná obávat importu „ukrajinské revoluce“
 
„Majdana v Belarusii nebudět,“ tyhle slova nedávno prohlásil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Běloruský prezident označovaný za posledního diktátora v Evropě začíná být poněkud nervózní a možná se začíná obávat podobného scénáře, který proběhl na Ukrajině.
Prezident, který byl již několikrát po sobě „demokraticky zvolen po běloruském způsobu ve svobodných prezidentských volbách“, je u moci již od roku 1994. Zvláště výrazně současný prezident zvítězil ve volbách v roce 2010, kdy protikandidáti získali jen několik procent. Opozice prohlásila volby za zmanipulované a vyvolala protesty, včetně demonstrací. Dne 19. prosince 2010 policejní složky rozehnaly demonstraci 60 000 občanů nespokojených s výsledkem zmanipulovaných voleb. Protesty opozice byly bezpečnostními složkami vládnoucího režimu tvrdě potlačeny a posléze bylo na 600 demonstrantů zmláceno a uvězněno, včetně několika opozičních kandidátů na prezidenta. Opozice v Bělorusku byla takřka rozprášena.

O nepokojích v roce 2010 po prezidentských volbách se prezident Lukašenko ve stejné souvislosti vyjádřil jako o možném Majdanu, který byl bezpečnostními složkami podle prezidentových slov „zvládnut i bez použití vody a plynu“.

Opozice v Bělorusku je neakceschopná a vůbec není podobna ukrajinské opozici. Podobný vývoj jako na Ukrajině nelze předpokládat. Společnost v Bělorusku je odlišná. Není tak rozpolcená jako na Ukrajině. Bělorusové jsou většinovým národem, Rusové tvoří jen 11 % obyvatel.

Bude se opakovat podobný scénář jako na Ukrajině? Chce velká část obyvatel Běloruska „do Evropy“? Zatím podobnému vývoji nic nenasvědčuje.

Bělorusko je součástí celní unie s Ruskem a Kazachstánem. Proto o přidružení k EU zatím nemůže být řeči.

Ze slov prezidenta Lukašenka pronesených 23. 2. 2014 na recepci před veliteli bezpečnostních složek při příležitosti svátku Dnu obránců vlasti a ozbrojených sil Běloruské republiky, čiší tvrdé odhodlání „bránit republiku a pořádek“. Prezident nedopustí jakoukoliv destabilizaci Běloruska už v počátku. Z toho plyne, že jakýkoliv náznak protestů ihned krvavě potlačí a nebude otálet se zásahem jako svržený prezident Ukrajiny Viktor Janukovič. Odhodlání, jak vidno, Alexandrovi Lukašenkovi nechybí, ale v nedávné době byly svrženy také podobné autoritativní režimy jako je Libye či Egypt.

Případná další revoluce v Bělorusku hrozí přerůst v obrovský konflikt s Ruskem s nedozírnými následky.

„Naše země se podobá vězení,“ tak mi skupina mladých Bělorusů, s nimiž jsem se setkal vloni na jednom rockovém festivalu v ČR, odpověděla na mou otázku, jak se jim žije v Bělorusku. „U nás v Bělorusku by něco takového nebylo možné uspořádat. Neváháme utratit velké peníze za cestu do ČR, abychom mohli tento svátek rockové muziky vidět“. Pro rockera, za kterého se považuji, je to nepředstavitelné a jsem rád, že mým domovem je ČR.


 
 
kategorie Z médií