Případ provází řada nejasností
Zvířata, která jsou mladší dvanácti týdnů, dostala pouze první očkovací dávku proti vzteklině. Po dosažení čtvrt roku jim měla být podána druhá, která měla očkování ukončit. „Výklad příslušného Nařízení Evropského parlamentu a Rady však nehovoří úplně jasně. Vyvstává zde otázka, zda lze považovat první očkovací dávku proti vzteklině za dostatečnou ochranu před případnou nákazou do doby, než jim bude poskytnuta i druhá konečná dávka,“ popisuje lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský komplikovanost celého případu.
I kdyby se nakonec ukázalo, že zabavení zvířat německými orgány bylo oprávněné, upozorňuje Tomáš Zdechovský na druhý problém: „Zvířata jsou stále v držení německých úřadů a nehodlají je vydat, přestože na začátku slibovaly, že po přeočkování a jednadvaceti denní karanténě mohou být vydána majiteli,“ vysvětluje europoslanec.
„Vzhledem k celkové závažnosti a složitosti celého případu se obracím se svým dotazem na Evropskou komisi. Ta by se měla případem zabývat po letní pauze,“ dodává Zdechovský.
Popis případu
Německé úřady zadržují zvířata, která byla zabavena kvůli údajné nedostatečné ochraně, déle, než původně uváděly. Německé orgány původně tvrdily, že poté, co zvířata obdrží dostatečnou ochranu před nákazou vztekliny, což je po dosažení stáří 12 týdnů a 21 dnech karantény, jak vyžaduje evropské nařízení, mohou být vydána majiteli k vyzvednutí. Lhůta už dávno uplynula, nicméně zvířata dosud nebyla vydána původnímu majiteli.
Kontakt: Mgr. Tomáš Zdechovský, tel. +420 774 888 300