17.3.2014 Zemědělec Strana 6 Publicistika; Oldřich Přibík
Ministr zemědělství Marian Jurečka představil na Žofínském fóru několik úkolů, které v rámci reformy společné zemědělské politiky (SZP) hodlá prosadit. Mimo jiné má ambici do měsíce uzavřít jednání o financování druhého pilíře SZP – rozvoje venkova. Za zásadní problém v této oblasti považuje nedostatek pracovních příležitostí, jež se odvíjí od rozvoje malého a středního podnikání. Ministerstvo hodlá podporovat mladé podnikatele, kteří se budou v oblasti zemědělství pohybovat, aby tak zlepšilo věkovou strukturu agrárního odvětví. Všechny tyto kroky by měly vést ke stabilizaci obyvatelstva na venkově. V rámci podpory mladých zemědělců chce ministr od roku 2015 prosadit 25% prémie k základní platbě zemědělcům do 40let.
„Pokud hovoříme o budoucí podobě společné zemědělské politiky, je rovněž nutné definovat aktivního zemědělce. Tím předem vyloučíme nezpůsobilé žadatele, jako například provozovatele letišť, železničních služeb, stálých sportovních a rekreačních areálů,“ uvedl Jurečka.
Rovněž upozornil, že Evropská unie v následujících letech snížila částku na financování zemědělství. Ve zmíněném druhém pilíři přijde ČR dokonce o 300 mil eur. Významný podíl prostředků půjde do investic. Ministr rovněž vyjednává navýšení prostředků ze státního rozpočtu. „Musím říct, že vůle ze strany ministerstva financí je. Je třeba jenom to dotáhnout na nevládní úrovni,“ řekl Jurečka, který chce do materiálu prosadit, aby bylo každoroční navýšení zajištěno minimálně do roku 2018, aby nedocházelo ke komplikacím při realizaci projektů. Podle údajů resortu je pro české zemědělství na nadcházející programové období 2014 až 2020 z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova k dispozici 2,17 miliardy eur, což je při kurzu 27 Kč za euro zhruba 58,6 miliardy korun. Na základě unijních pravidel musí být každý projekt realizovaný v rámci programu minimálně z 15 procent spolufinancován ze státního rozpočtu členské země. Při takovém minimálním příspěvku by celkový rozpočet na nadcházející období činil necelých 69 miliard korun. Roční navýšení o 1,2 miliardy korun by znamenalo navýšení celkové částky na 77,3 miliardy korun.
Více naleznete v plném znění článku v časopise Zemědělec.