KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Lidovci už kandidáty mají, zbývá program
Zpět

Lidovci už kandidáty mají, zbývá program

Přidáno 15. 1. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
27.12.2013 Evropské noviny Strana 8 KDU-ČSL; Marek Turek

Na masopustní úterý, tedy 4. března 2014, odstartuje KDU-ČSL svoji kampaň pro volby do Evropského parlamentu. První kandidáty má přitom lidovecká strana schválené už od června letošního roku. Strana však zatím stále nemá ujasněnou definitivní podobu volebního programu, se kterým bude dobývat křesla europoslanců.
„Zatím máme schválenu první desítku kandidátů, tito kandidáti byli schváleni již na posledním stranickém sjezdu v červnu. Lídrem kandidátky bude Pavel Svoboda, člen Celostátního výboru KDU-ČSL a bývalý místopředseda strany,“ uvedla mluvčí KDUČSL Miriam Farská. Dvojkou je pak bývalá úřadující předsedkyně strany Michaela Šojdrová. Svůj post už nebude obhajovat ani jeden z dosavadní dvojice europoslanců KDU-ČSL, tedy Zuzana Roithová a Jan Březina. Strana nyní pracuje na finální podobě volebního programu. „V současné době ho KDU-ČSL konzultuje a sestavuje s předními odborníky na jednotlivé problematiky. Poté bude prezentován uvnitř KDU-ČSL k připomínkám a následně představen veřejnosti,“ řekl Tomáš Zdechovský, který je trojkou lidovců nominovaný za Královéhradecký kraj.
Kromě uvedených tří kandidátů se v souboji o křeslo v Evropském parlamentu za lidovce utkají také Jiří Jirsa a Eduarda Hulicius za Prahu, kraj Jihomoravský je reprezentován mladým politikem Davidem Mackem. Olomoucký kraj nominoval Petra Vysloužila, kraj Pardubický Marii Jílkovou a jako poslední v řadě oznámil svou nominaci i kraj Moravskoslezský, který dal důvěru Miroslavu Přádkovi.
Přestože strana ještě program ladí a jeho konečná podoba je zatím v nedohlednu, hlavní témata jsou patrná z postojů kandidátů. „Srdce Evropy se zmítá se ve vlastních korupčních skandálech a politických šarvátkách. Tečou k nám miliardy eur, ale my si toho nevážíme. Díky strukturálním fondům se tady vybudovaly stovky kilometrů dopravních cest, cyklostezek, velká výzkumná centra, opravily se chátrající památky, na které bychom nikdy nedaly dohromady stovky milionů korun,“ uvedla například dvojka kandidátky Michaela Šojdrová.

DOTACE NEJSOU NA GOLF

Jiří Jirsa už si dokonce sestavil vlastní osmibodový program. Z něj je patrné, že se v europarlamentu hodlá věnovat zejména takovým tématům, jako je ochrana spotřebitele, kontrola obchodu s léčivy nebo boji proti korupci, který však hodlá prosazovat každý politik kandidující kamkoliv. „Prosazuji prohloubení našich úspěchů v oblasti ochrany spotřebitelů, bezpečnosti výrobků a prosazování lidských práv ve světě,“ uvádí například Jirsa.
Kromě toho se chce také zaměřit na lepší směřování evropských fondů na mezigenerační solidaritu. „Evropská podpora má směřovat na důležité oblasti, nikoliv na výstavby golfových hřišť,“ dodává kandidát za lidovce.
Lídr kandidátky Pavel Svoboda se také letos v září zúčastnil debatního pořadu na téma evropské volby. V Malostranské besedě představil thinktank Evropské hodnoty studii o práci českých europoslanců a analýzu témat, o kterých se bude rozhodovat v následujícím volebním období Evropského parlamentu. Svoboda potvrdil, že jeho strana chce být součástí tvrdého jádra Evropské unie. Lidovci hodlají prosazovat udržování sociálně tržního hospodářství jako vůdčího principu směřování Unie. Svoboda na konci debaty vyslovil, co je podle něj největší problém v prosazování Česka v Evropské unii. „Nemáme definováno, co to je takzvaný pročeský zájem. Nemáme deklarováno, co to jsou české hodnoty. My namísto toho, abychom mohli prosazovat český zájem, který nemáme definovaný, bijeme se jen za výjimky,“ řekl.
Jasno už strana má v tom, kolik hodlá do volebního úspěchu investovat. „V rozpočtu na volby do Evropského parlamentu máme nyní 5,5 milionu korun,“ uvedla Farská.
kategorie Aktuality