KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 „Lidé říkali, že ODS je pro ně nepřijatelná. Proto volili mě“
Zpět

„Lidé říkali, že ODS je pro ně nepřijatelná. Proto volili mě“

Přidáno 20. 1. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
20.1.2014 Mladá fronta DNES Strana 3 Kraj Zlínský; Milan Libiger

Rozhovor s novým senátorem v obvodě číslo 80 Patrikem Kunčarem o tom, čemu by se chtěl v Praze věnovat a jak k tomu chce zvládat také pokračující práci na radnici v Uherském Brodě.
UHERSKÝ BROD Byl unavený, ale nesmírně šťastný. Po náročné volební kampani slavil uherskobrodský starosta Patrik Kunčar vítězství v senátních volbách střídmě.
„Volební výsledek je oceněním naší práce na radnici, nejen mé. A také satisfakcí za pomluvy, které se při kampani proti mně vedly,“ říká Kunčar.

* Co máte na mysli?

Členové jedné politické strany o mně šířili napříč celým krajem pomluvy, že jsem byl na radnici načapaný in flagranti. To je totální nesmysl. Proto mě těší, že i tak jsem vyhrál. Možná se to dalo čekat, ale ne takovým rozdílem.

* Myslíte si, že vám cestu do Senátu usnadnil fakt, že byl vaším protikandidátem ve druhém kole zástupce ODS?

V kampani nám lidé říkali, že ODS je pro ně nepřijatelná a že budou volit mě, i když nejsem jejich krevní skupina. Hrát roli mohlo i to, že jsem měl na rozdíl do jiných konkrétní program.

* Může Brod profitovat z toho, že má starostu senátorem?

Do voleb jsem šel proto, že jsem naštvaný na spoustu věcí. V Uherském Brodě nám například komplikuje život složitý zákon o zadávání veřejných zakázek. O více než rok nám oddálil výstavbu dopravního terminálu a kvůli tomu hrozí, že nestihneme vyčerpat dotaci 105 milionů korun. Legislativu je třeba zjednodušit.

* Právě legislativě byste se chtěl v Senátu věnovat?

Ano, rád bych také změnil pravidla pro fungování ubytoven pro nepřizpůsobivé občany. „Rádobypodnikatelé“ se do nich snaží nastěhovat co nejvíce lidí, aby na ně mohli pobírat příspěvky na bydlení. Tento problém u nás zatím nenastal, ale mají ho v Bystřici pod Hostýnem a hrozil v Bojkovicích. Nebudu ovšem senátor jen za město, nýbrž za celý region.

* Jak to budete stíhat, když chcete zůstat minimálně do podzimních komunálních voleb starostou?

Nejsem sběratel funkcí. Pokusím se je obě skloubit s tím, že se vzdám platu starosty a věnuji ho na charitativní účely. Nerad bych ale seděl na dvou židlích a nezvládal ani jednu práci pořádně.

* Kolik hodin denně vám zabere práce starosty?

Asi dvanáct hodin. Přes den mám spoustu schůzek a jednání, teprve potom vyřizuji korespondenci a další věci. Před šestou hodinou se domů většinou nevracím. Vím ale o dvou senátorech, kteří jsou současně starosty. Takže věřím, že to taky dokážu, když nebudu mít volné víkendy.

* Pokud však budete dvanáct hodin starosta, kdy budete senátor?

Před Vánocemi jsme rekonstruovali dům, dva měsíce jsem spal jen tři až čtyři hodiny denně. A zvládal jsem to. Po třech týdnech vyhodnotím, zda jde toto také zvládat.

* Jenže čas není natahovací.

Není, můžu si však do jedné části týdne naplánovat schůzky na radnici v Uherském Brodě a zbytek týdne být v Praze. S místostarosty jsme zvažovali i mírné přeskupení kompetencí. Starosta nemusí být na každé společenské akci.
 
kategorie Aktuality