KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Když jsou žně, tak chci na kombajn, tvrdí nový ministr
Zpět

Když jsou žně, tak chci na kombajn, tvrdí nový ministr

Přidáno 7. 1. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Olomoucký deník | 7.1.2014 | Rubrika: Olomoucko | Strana: 3

Olomoucký kraj - Ještě před rokem netušili, že se jako ministři nové vlády můžou podíletnařízení země. Dva muži, kteří jsou žhavými kandidáty na křesla šéfů resortů dopravy a zemědělství, jsou z Olomouckého kraje. První z nich - Antonín Prachař (ANO), který žije v Želatovicích na Přerovsku, má zanedlouho začít rozhodovat o strategických otázkách dopravy. Marian Jurečka (KDU¬ČSL) z Rokytnice u Přerova zase může určit směr, jakým se vydá naše zemědělství.
 
Jednapadesátiletý Antonín Prachař, který je kandidátem na post ministra dopravy, musel poté, co se jeho jméno objevilo na seznamu členů vlády, čelit otázkám o případnémstřetu zájmů.
Působil totiž ve vedení společnosti Omega servis, která se zabývá přepravou chemikálií. "Byl jsem předsedou představenstva Omega servis. Bez ohledu na to, že jsem byl osloven jako kandidát na ministra dopravy, jsem ale zaslal majoritnímu akcionáři svou rezignaci na tento post," vysvětlil Antonín Prachař s tím, že byl pověřen řízením firmy pouze do doby, než nastoupí nový ředitel.
Antonín Prachař už má jasno v tom, čeho by chtěl jako šéf resortu dopravy dosáhnout. "Některé vize vyplývají i z volebních programů. Hlavním cílem je komplexní posouzení infrastruktury tak, aby byla přínosem pro rozvoj průmyslu a sloužila celé České republice," řekl.

Soukromý farmář

Kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka (KDUČSL), který je soukromým zemědělcem v Rokytnici u Přerova, doufá, že se mu podaří pozvednout úroveň resortu.
"Je potřeba dokončit na národní úrovni opatření v rámci společné zemědělské politiky pro příští programovací období. Druhou oblastí, již považuji za důležitou, je pak podpora investic do zemědělství a potravinářství tak, abychom dokázali daleko více zpracovávat zemědělské komodity na finální produkty," nastínil.
Jurečka chce změnit také způsob hospodaření státního podniku Lesy České republiky. "Především tak, aby se k velkým zakázkám dostali i živnostníci, malé a střední firmy, čímž by se vytvořily stovky pracovních míst v horských a podhorských oblastech," řekl.
Za důležitá témata považuje i zachování rozvoje venkova, ale také ochranu půdy proti zbytečnému zastavování developerskými projekty či účinná protierozní a protipovodňová opatření.
"Od roku 1997, kdy se Moravou prohnaly ničivé povodně, se na Povodí Bečvy nic neudělalo a je nejvyšší čas, aby se klíčové stavby v rámci protipovodňových opatření konečně rozběhly," konstatoval.
Marian Jurečka se i přesto, že míří na ministerstvo zemědělství, nehodlá se svou rodinou nikam stěhovat. Je otcem tří dětí a čtvrté je na cestě.
"Máme usedlost v Rokytnici, a tak jen předám žezlo buď bratrovi, nebo manželce. Srdcem ale dál zůstávám zemědělcem. Když jsou žně, tak chci usednout za kombajn nebo traktor. Práce vám dává možnost zůstat nohama pevně na zemi," uzavřel první místopředseda lidovců.

 

kategorie Aktuality