KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Kandidát do europarlamentu důrazně hájí Nečase: Není to žádný gauner a zloděj
Zpět

Kandidát do europarlamentu důrazně hájí Nečase: Není to žádný gauner a zloděj

Přidáno 13. 1. 2014 tiskové oddělení
Tomáš Zdechovský, člen KDU-ČSL a kandidát do Evropského parlamentu, říká, že z politiky se dá snadno zblbnout. Takovým příkladem jsou premiéři Gross, Paroubek nebo někteří lidé z Věcí veřejných. Třeba Karolína Peake. Zblbnul však například i Petr Nečas.
*Jste číslo 3 na kandidátce do europarlamentu. Pokud zůstaneme u čísel, jakou odhadujete volební účast?

Osobně ji odhaduji do 30 procent. Evropské volby bohužel netáhnou.

*Proč si myslíte, že právě EU zajímá voliče prakticky nejmíň ze všech voleb?

Je to vina politických elit, které tu doposud vládly. Vezměte si, jak dlouho po našem vstupu trvalo, než se objevila vlajka Evropské unie na Pražském hradě, a jak se o Evropské unii v posledních letech mluvilo. Václav Klaus a jemu podobní tu rozšířili vůči ní blbou náladu a ta se přenesla na občany

*Dokázal byste říct tři konkrétní věci, které čeští zastupitelé při EU udělali?

Dokázal bych jich říct určitě třicet tři. Jednou je například boj Zuzany Roithové proti nebezpečným hračkám dovezeným z Číny, druhou je boj společný proti klamavým praktikám prodejců v EU a třetí je otevření problematiky střídání časů na evropské úrovni.

*Co chcete v Evropském parlamentu v případě, že budete zvolen, dokázat?

Chci se věnovat tématu ochrany spotřebitele. Tvrdě a nekompromisně se do toho pustit. Je to téma 21. století. Jednou z konkrétních věcí je například zrušení bankovních poplatků. Určitě podpořím i zrušení střídání letního a zimního času. Je to přežitek a hloupost, která škodí zdraví.

*Jste členem KDU-ČSL, nově koaliční strany. Jak hodnotíte dosavadní, několikaměsíční povolební vyjednávání?

Na začátku, když se začala štěpit ČSSD, mi to přišlo jak ze špatného filmu (úsměv). Je dobře, že máme silnou a stabilní koaliční vládu. Teď od ní očekávám, že začne dřít a vyvede Českou republiku z několik let trvajícího bahna ekonomické krize a nastolí tu fungující ekonomiku.

*Váš předseda přiznal, že konzumuje antidepresiva. Myslíte, že z politiky může člověk "zblbnout"? Pokud ano, kdo konkrétně?

Dělal jsem poradce několika desítkám politiků v České republice i zahraničí a tak vidím, jak často zblbnou. Nechají se opít mocí. Politika je o pokoře a mnohaleté přípravě. Kdo ji nepodstoupí, tak zblbne. Jinak příkladem zblbnutí jsou pro mě premiéři Gross, Paroubek nebo někteří lidé z Věcí veřejných. Třeba Karolína Peake. Zblbnul však například i Petr Nečas.

*Jak coby volič, politik a občan vnímáte kauzy Davida Ratha a Jany Nagyové - Nečasové?

U Davida Ratha souhlasím s nálezem Ústavního soudu, který to tu jasně řekl, že vazba trvala dlouho. Přišlo mi to už hodně přehnané a také se ukázalo, že David Rath nikam neutekl. Jinak za převzetí úplatku přijde trest a David Rath to ví. U Jany Nagyové – Nečasové to byl monstrózní proces, ale chybí vlastně ta tečka. Je to už rok a nikdo nevíme, co se vlastně stalo. Za zneužití Vojenského zpravodajství vodit někoho v medvědu k soudu mi přijde hodně přehnané. Sám jsme zvědavý, co z toho nakonec bude.

*Umíte si představit, že by expremiér Petr Nečas skončil ve vězení?

Neumím. Petr Nečas není žádný gauner a zloděj. Je obrovsky pracovitý, ale měl být více tvrdý na lidi kolem sebe. Neměl si je tak připouštět k tělu.

*Můžete jedním slovem, ideálně přídavným jménem, zhodnotit tyto politiky?

Miroslav Kalousek – mazaný

Miloš Zeman - nepředvídatelný

Miroslav Ransdorf - ospalý

Vojtěch Filip - nekonfliktní

Mirek Topolánek - nepolapitelný

Andrej Babiš - ctižádostivý

Josef Lux - pracovitý

*Někteří politici hovoří o předčasných volbách. Nevěří, že si premiér Sobotka dokáže zjednat pořádek s Andrejem Babišem za svými zády. Co byste řekl k tomuto?

Znám práci Andreje Babiše a myslím si, že se bude s panem Sobotkou doplňovat. Tak, jak Andrej Babiš řídil Agrofert, tak bude řídit Ministerstvo financí, a to ještě něco uvidíme.

*Mají nově založené subjekty - například Republika či O.K. strana - šanci na úspěch?

Popravdě jsem to v životě neslyšel. Ani nevím, kdo za těmito projekty stojí.

*Jak byste svýma očima zhodnotil uplynulý rok?

Za sebe ho vnímám hodně úspěšně. Byl to nejlepší rok a věřím, že se pozitivní energie starého roku přenese i do roku 2014.

www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kandidat-do-europarlamentu-durazne-haji-Necase-Neni-to-zadny-gauner-a-zlodej-299139
 
kategorie Z médií