KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Já a ministr? Pánbůh má smysl pro humor
Zpět

Já a ministr? Pánbůh má smysl pro humor

Přidáno 20. 1. 2014 tiskové oddělení
20.1.2014 Euro Strana 24 Report; Petr Weikert

Prezident by měl vládu jmenovat co nejdříve, říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Obrození lidovci za sebou mají první velkou bitvu. V koalici si vydupali tři ministerstva a vice premiérský post. Když předseda strany Pavel Bělobrádek o prvním koaličním sporu mluví, je z toho cítit, že společná vláda s ČSSD a ANO nebude jednoduchá. On sám bude mít na starost českou vědu. Bude chtít změnit systém jejího financování, naznačuje i možné rušení některých ústavů Akademie věd.
 
* Jak jste spokojen s konečnou podobou vlády?

Nakonec jsme obhájili jedno prioritní ministerstvo, i role místopředsedy vlády pro vědu, kterou jsme dostali, může být velmi zajímavá. Ministerstvo kultury je také resort, který si zaslouží odbornou péči. Z posledních let není v nejlepší kondici. Takže bych to označil za umění možného. I vzhledem k systému vyjednávání už toho asi více vyjednat nešlo. Byli jsme vlastně přitlačeni. Místo aby předseda ČSSD dával návrhy pro všechny tři strany, tak ANO mělo to svoje už dojednáno a hýbalo se jen našimi kameny, což snižuje možnost vyjednávání.

* Cítili jste se odstrčení?

Šlo o dvě věci. Jednou bylo vyjednávání o programu budoucí koalice. Tam jsme ztratili spoustu času dvoustranným vyjednávání ANO a ČSSD. Nakonec se musely stejně sejít všechny tři strany, a co bylo předjednáno, skončilo nakonec úplně jinak. Druhou věcí bylo vyjednávání o složení vlády. Tam nějaký návrh od ČSSD vzešel, ANO si ho osvojilo, my ne. Šlo tam vyjednat v podstatě jedinou výjimku – kdybychom se vzdali ministerstva zemědělství, nabídli by nám dopravu. Ale když jsme měli už zemědělství, nemohli jsme dopravu dostat. Je to svérázný přístup...

* Ale vy jste přece nemuseli ve vládě být?

Do vlády se nám příliš nechtělo. Naše koalice bude velice složitá a nesourodá. Na druhé straně žádná jiná lepší varianta podle nás není. Nezbývalo nám než se zachovat státotvorně a pokusit se najít variantu ve prospěch České republiky. Je jasné, že na konci vyjednávání nemohou být všichni spokojeni, tedy snad až na hnutí ANO, ale my se musíme teď koukat dopředu, jak budou fungovat ministerstva pod novým vedením. Obavy tady panují, ale dozadu se ohlížet nebudeme.

* Takže kdybych shrnul vaši první koaliční zkušenost: Jsou to spíš rozpaky, ale zatím jste to překonali? Asi tak. My jsme se netajili tím, že ve vládě být nemusíme. Někdo možná čekal, že skočíme do každé vlády za každou cenu, ale tak to není. Opoziční roli bychom zvládli. Já jsem koneckonců v opoziční roli politika jak na kraji, tak v obci.

* Jak by to tedy dopadlo, kdybyste se proti ANO a ČSSD neozvali?

Tak bychom měli dvě ministerstva bez místopředsedy vlády.

* Byla by to pro vás prohra?

Neodpovídalo by to poměrům. Jestli byl návrh rozdělení ministerstev osm, sedm, dva, tak se musíme podívat, jak to tady bylo v minulosti. Dobře, nemusíme se srovnávat se zelenými, kteří v roce 2006 měli se šesti poslanci čtyři ministerstva, ale když jsme s KDU měli v minulosti 13 poslanců, byli jsme ve vládě zastoupeni silněji než podle stávajícího návrhu.

* Proč pro vás bylo důležitější mít resort zemědělství než dopravu? Bylo to kvůli církevním restitucím?

V žádném případě to nebylo kvůli církevním restitucím. Tuhle představu musím odmítnout. Nějaký náš tlak na restituce by byl neetický a také protiprávní. Správní orgány mají být nezávislé. Stejně tak bych pak mohl říci, že sociální demokraté by restituce mohli brzdit nebo že by mohl největší byznysmen v Česku ovlivňovat na ministerstvu financí jeho finanční analytický útvar.

* Tak proč jste na zemědělství trvali?

Je to naše priorita a mluvíme o tom už dlouho. Pan předseda Sobotka to ode mě slyšel hned po volbách. A výhrady některých lidí z ANO, že zemědělství jsme neměli v programu jako prioritu, také neberu. Pokud to říkají, špatně četli náš program, mluví o věcech, o kterých nic nevědí – a také to potom tak dopadá. To je stejné, jako bych řekl, že oni neměli jako hlavní programový cíl dopravu nebo životní prostředí.

* To jste mi ale neodpověděl, proč jste chtěli zemědělství.

» Je to otázka nejen historická, ale i personálního složení strany. Ve vedení máme pět absolventů vysoké zemědělské nebo veterinární školy. Podle našich průzkumů také lidé přisuzují největší kompetenci KDU-ČSL právě v zemědělství. Jestliže jsme původně dostali nabídku dvou ministerstev, která neměla nic společného s našimi hlavními body, tedy rodinou a venkovem, tak ta nabídka snad ani nemohla být myšlena vážně.

*

Jak na vás coby novopečeného vrcholného politika působí po vzájemných jednáních oba předsedové, tedy pánové Sobotka a Babiš? Osobní rovina totiž mnohé vypovídá o pevnosti koalice.

To nechci komentovat. To není vhodné. Svůj názor mám, ale ještě se neznáme tak dobře. Uvidím, jak se budeme chovat v krizových situacích.

* V pátek vystoupil prezident Zeman s hodnocením kandidátů na ministry. Vy jste z toho vzešli poměrně dobře až na pana Jurečku, kterého prezident označil za popletu. Jak vnímáte prezidentovy výtky, měl by do složení vlády aktivně zasahovat?

Domnívám se, že pokud je deklarovaná většina ve sněmovně, jím vybraný kandidát na premiéra dokázal sestavit vládu a je podepsána koaliční smlouva, tak nic nebrání tomu, aby vláda byla jmenována.

* Vám nebude vadit, když budete ve vládě sedět vedle Milana Chovance s rychlotitulem z Plzně, Jana Mládka bez bezpečnostní prověrky nebo Andreje Babiše vedeného ve svazcích tajné bezpečnosti?

Já bezpečnostní prověrku také nemám... Kolegy hodnotit nechci. Neumím si představit, jak bych mohl obhajovat nominanty dalších stran. Pokud bude každá trvat na svých kandidátech, není co řešit.

* Jaké je to pro vás osobně? Původně člen krajského výboru strany v Pardubickém kraji, v roce 2010 jste se stal předsedou a teď budete s největší pravděpodobností sedět ve vládě.

Ještě na konci léta 2010 jsem si byl jistý, že je úplný nesmysl, že bych se stal předsedou strany. Pokládal jsem ty návrhy za výsledek posttraumatického šoku. Aby byl zvolen neznámý veterinární pracovník z východních Čech, který tenkrát ještě nebyl ani zastupitelem v Náchodě, tak to byla velmi nezvyklá Nicméně pánbůh má smysl pro humor. Nikdy jsem nechtěl do velkého města, chtěl jsem pracovat ve státní správě a politické ambice jsem měl maximálně na lokální úrovni. Všechno se stalo jinak…

* Proč jste se vy sám rozhodl být ministrem bez portfeje pro vědu a výzkum?

Neměl jsem ambici být ministrem, byť jsem byl jedním z vnitrostranických kandidátů na ministra zemědělství. Když přišla nabídka na post ministra bez portfeje pro vědu a výzkum, usoudil jsem, že je to pro Českou republiku důležitý a klíčový obor, na který ale bohužel neměli bývalí premiéři čas. A vzhledem k tomu, že pro KDU-ČSL je důležitým hospodářský růst, má moje obsazení svou logiku.

* Budete usilovat o změnu financování vědy?

Intenzivně se scházím s lidmi z byznysu i z akademické sféry. Setkávám se i s budoucími ministry a hledáme možná řešení té situace. Nechci dopředu nic říkat, nicméně svou představu mám. Otázkou spíš je, kde sehnat peníze.

* Je podle vás Akademie věd zbytečně velká a má moc ústavů, jak říká současný premiér Rusnok?

O tom bych nejradši nejdříve mluvil s předsedou akademie panem Drahošem (Jiřím – pozn. red.). Ale je to jeden z často zaznívajících názorů a argumentů.

* Jak jste spokojen s koaliční smlouvou? Nejsou tam příliš drahá sociální opatření?

My jsme spokojeni s tím, co jsme do smlouvy přinesli, a to je také důvod, proč jsme se rozhodli nakonec do vlády jít. Teď bude potřeba dobře nastavit programové prohlášení vlády. Nechtěl bych, aby to byl obecný dokument. Mělo by tam být pět či šest priorit s postupem, jak k nim dojít.

* Když budete stát před rozhodnutím zvýšit schodek státního rozpočtu, nebo zavést nějaká sociálně příznivá opatření, k čemu se přikloníte?

Jsem příznivcem konzervativního přístupu. To se ukázalo i na tom, jak jsme se v KDU vypořádali s dluhy. Propustili jsme 60 procent zaměstnanců, snížili jsme platy, seškrtali agendy a skoro vynulovali dotace do krajů. Já osobně jsem si nikdy nic nepůjčil, tak to bylo v naší rodině tradicí. Naše programové cíle proto musíme navázat na to, jestli bude hospodářský růst, jaká bude ekonomická situace. l
kategorie Aktuality