KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Dvojí kvalita potravin. Lidovci vycítili téma.
Zpět

Dvojí kvalita potravin. Lidovci vycítili téma.

Přidáno 18. 3. 2014 tiskové oddělení
18.3.2014 Olomoucký deník Strana 13 Ekonomika

Lidovci se v Evropském parlamentu chtějí zasadit o vymýcení dvojí kvality potravin. V Bruselu chtějí zavést pravidla vedoucí ke sjednocení kvality výrobků bez ohledu na to, v jaké zemi ho spotřebitel zakoupí.
Jak se lidovci sami utvrdili, kvalita totožného výrobku je ve starých členských státech výrazně vyšší než jinde (včetně ČR). Ochranou spotřebitele se KDU-ČSL dlouhodobě zabývá, a proto, jak uvedl lídr kandidátky Svoboda, je přirozené, že zrovnoprávnění českých spotřebitelů dominuje i celé kampani. Tím se ohradil i vůči kritice sociálních demokratů, kteří na podobný problém upozornili již před třemi lety, a považují jí tak v jistém smyslu za kopírování jejich návrhů. Tehdy však ČSSD drtivě pohořela, když svůj návrh nedokázala prosadit ani na jednání pléna. Lidovci však kromě představy, jak potravinářské koncerny donutit k tomu, aby ve všech zemích unie nabízely stejně kvalitní výrobky za srovnatelné ceny, vlastní i velké portfolio hlasů nejsilnější parlamentní frakce.

Kromě vyjednávání v rámci lidoveckého tábora, který v minulosti návrh zamítl, však bude záležet i na rychlosti. „Musí se to začít dělat okamžitě, protože evropský schvalovací proces je zdlouhavý. Není proto jisté, zda se to za pětiletý mandát stihne,“ dodal Svoboda.

Plné znění článku naleznete v Olomouckém deníku.
kategorie Aktuality