Sedmička zaměstnanců českého velvyslanectví v Tel Avivu by se během příštího roku mohla rozrůst minimálně o jednoho člena. Po vojenském přidělenci a expertovi na byznys či kulturu by tam měl začít působit také atašé pro výzkum. Jde o součást vládního plánu, jak pozvednout tuzemskou vědu a její napojení na zahraničí.
"Měl by poměrně širokou paletu úkolů. Komunikoval by s institucemi a ústavy, připravoval mezivládní materiály na úrovni náměstků, vytipovával by konkrétní projekty na spolupráci a firmy by se přes něj obracely na partnery v Izraeli," vysvětluje vicepremiér Pavel Bělobrádek. Náklady na zřízení nové pozice se podle šéfa lidovců uhradí z fondů EU.
Nejde přitom o jediného vědeckého ambasadora - stejnou funkci chce kabinet Bohuslava Sobotky zřídit také v USA. "Zda by ten člověk seděl na ambasádě ve Washingtonu, nebo v New Yorku či v Kalifornii, se teprve rozhodne," dodává Bělobrádek.
Jak Spojené státy, tak Izrael patří k nejinovativnějším zemím světa, které na vědu a výzkum ročně vynakládají v poměru k HDP největší částky. Zároveň se jim daří to, co Češi stále moc neumí - nacházet komerční uplatnění pro výsledky základního výzkumu. Po kalifornském Silicon Valley je právě Izrael dalším světovým střediskem moderního hi-tech průmyslu. Loni se například o izraelskou navigační službu Waze přetahoval Apple, Facebook a Google, který ji také nakonec za více než miliardu dolarů získal.
Bělobrádkova inspirace pochází přímo z Izraele, vláda v Jeruzalémě má svého výzkumného chargé d'affaires ve Spojených státech. Do obou zemí v listopadu zavítala vládní delegace v čele se Sobotkou a právě vicepremiérem pro vědu Bělobrádkem. "Prioritní země jsou jasné - USA, Izrael, dále Čína, Jižní Korea, Bavorsko a Sasko," vyjmenovává předseda KDU-ČSL, se kterými státy se chce Česko nejvíce vědecky propojit.
Zatímco vyslanci v Asii ale v tuto chvíli nejsou v plánu (do obou zemí ovšem podobně jako do Izraele a USA zamíří příští rok premiérova delegace), věci se už daly do pohybu v česko-německých vztazích. Do Bělobrádkova týmu by měl přibýt člověk, který přijde z německého akademického prostředí. To aby "internacionalizace byla i v úředním prostoru, nejen v tom vědeckém".
Zítra se navíc v Praze otevře oficiální bavorské zastoupení - velvyslanectví největší a nejbohatší německé spolkové republiky bude sídlit kousek od Staroměstského náměstí v domě U Zlatého melounu, známém také jako Chotkovský palác. Oficiálně jej otevřou Sobotka s bavorským premiérem Horstem Seehoferem. Sasko už v Praze svou ambasádu má. Pomoc při navazování kontaktů mezi vědci a firmami má být přitom jedním z hlavních úkolů.
A Bělobrádek má ještě jeden nápad - z krajanů působících na zahraničních univerzitách by rád udělal mezinárodní síť vládních spolupracovníků, kteří by připomínkovali to, co se v české vědě chystá.
Zdroj: www.ihned.cz