KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Čím víc dětí, tím vyšší penze
Zpět

Čím víc dětí, tím vyšší penze

Přidáno 12. 11. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
12. 11. 2014 Mladá fronta DNES
Vládní komise přichází s revolučním návrhem: výše důchodu by se nově odvíjela podle počtu dětí.

Rodič dvou dětí, který dnes pobírá průměrnou mzdu, by v budoucnu mohl mít oproti dnešku důchod vyšší až o 1 400 korun měsíčně. U tří dětí by rozdíl dosáhl téměř 3 500 korun. A naopak bezdětný muž či žena by si se stejným příjmem pohoršil o 2 600 korun.

Vyplývá to z orientačních propočtů, které na základě nejnovějšího návrhu vládní důchodové komise provedla MF DNES.

Návrh počítá s tím, že se penze budou nově odvíjet od počtu dětí, které lidé vychovají. Případné zvýšení penze by záleželo ještě i na tom, dokdy budou rodiče své potomky živit. Strop je na 26 letech věku.
Komise, která kromě jiného vymýšlí, jak lidi motivovat k rodičovství, představí výsledky své práce zítra na odborné konferenci.

Pokud by se politici tohoto návrhu drželi, zažije rodinná politika revoluci. Nemít děti by znamenalo tratit úplně na všem: vyšší daně, nižší důchody, žádné dávky na děti.

„Chceme ve výpočtu důchodu zohledňovat výchovu dětí, protože jde o budoucí generaci zaměstnavatelů a zaměstnanců, kteří do důchodového systému budou přispívat,“ vysvětluje ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), pod jejíž úřad důchody spadají.
...
Změna by se nijak nedotkla již vyplácených důchodů, po schválení by také následovalo dlouhé přechodné období. Změny by lidé začali pociťovat nejdříve za deset let od jejich zavedení.

„Bylo by to hodně náročné pro státní rozpočet. Není správné automaticky počet dětí zohledňovat do výše důchodu, ne vždy se podaří, aby děti přispívaly do systému,“ upozorňuje poslankyně Radka Maxová (ANO) a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku.
...
Lidovci upozorňují ještě na jeden zádrhel – peníze přijdou podle nich pozdě. „Důležité je pomoci rodinám především v době, kdy vychovávají děti, a peníze tak nejvíce potřebují,“ myslí si Otakar Hampl, který v důchodové komisi zastupuje KDU-ČSL a je spoluautorem návrhů na podporu rodičovství.

Změna ve výpočtu penzí není jediným nápadem komise. Ve hře je také nižší pojistné pro rodiče nebo podpora zaměstnávání po skončení rodičovské.
...

Plné znění článku si můžete přečíst v deníku MF Dnes ze den 12. 11. 2014.


 

kategorie Z médií