KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 Česká novinka. Do světa vyrazí agrodiplomaté
Zpět

Česká novinka. Do světa vyrazí agrodiplomaté

Přidáno 29. 12. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
27.12.2014 Lidové noviny Tomáš Tománek
Česko hledá způsob, jak pomoci svým potravinářům a zemědělcům prosadit se ve světové konkurenci. Proto hodlá do pěti zahraničních destinací vyslat speciální agrární diplomaty. Ti budou působit v rámci běžných velvyslanectví, jejich úkolem bude propagovat zemědělské a potravinářské produkty spolu se souvisejícími technologiemi.

„Také v souvislosti s dopady ruských sankcí je vyslání zemědělských diplomatů významnou aktivitou, protože naši producenti a obchodníci hledají nové exportní příležitosti mimo Evropu,“ okomentoval plán svého úřadu ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Náklady 3,5 milionu na jednoho experta Jeho resort vyšle speciálně vyškolené experty do Ruska, na Ukrajinu, do Srbska, Číny a Saúdské Arábie. „Uvedené země mají předpoklad budoucího růstu národních hospodářství, mají velký exportní potenciál pro české výrobky. Zároveň patří mezi regiony, o které je zvýšený zájem ze strany českých potravinářských firem,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.
Agrární diplomaté budou podřízeni vedoucím zastupitelských úřadů v daných zemích. Placeni budou ale z rozpočtu ministerstva zemědělství, nikoli z kasy Černínského paláce.
Odhadované náklady mají dosahovat zhruba 3,5 milionu korun ročně na práci jednoho zemědělského vyslance. „Rozpočet zahrnuje například plat, nájem, vypracování projektů, cestovné, služební auto, technické zázemí, pojištění,“ popsal Jordán, co je třeba z ministerských peněz zaplatit.
Vedení resortu počítá také s tím, že experti pokryjí širší území. Na Balkáně tak práce vyslance zahrne propagaci českého zemědělství také třeba v Bosně a Hercegovině či Makedonii, nejen v samotném Srbsku. Více států byměl navštěvovat též agrodiplomat, který bude působit na Arabském poloostrově.
Ministerstvo má v záloze i další země, kde by mohli tito odborníci pracovat. Úřad uvažuje o pokrytí Spojených států amerických, Japonska a některých zemí severní Afriky nebo jihoamerického regionu, kde solidním tempem roste zejména brazilský trh.
Plán se opírá o smlouvu, kterou před letními prázdninami podepsal Jurečka s šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). „Je to skvělá dohoda,“ pochvaluje si Zaorálek. Kromě něj plán přivítal i Hrad. „Ekonomických diplomatů není nikdy dost,“ vzkázal prostřednictvím svého mluvčího prezident Miloš Zeman.
Záměr trochu netradičně vítají i další jinak znesváření koaliční i opoziční politici. „Podobné aktivity hodnotím jednoznačně pozitivně, jako podporu českých zemědělců a potravinářů v uplatnění jejich produktů ve třetích zemích,“ řekl LN šéf poslanců vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Apřipojil se k němu též místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a STAN).
„Proti tomuto plánu nelze nic namítat. Jen je poté třeba vyčíslit, jestli se agrární diplomaté státu vyplatili. Ale to by neměl být problém přesně spočítat,“ uvedl Gazdík.
Obavy zemědělců Kupodivu lehce skeptická je Agrární komora, která jinak před lety stála u zrodu myšlenky na vyslání zemědělských diplomatů do světa a plán podporuje. „Máme ale drobné výhrady ke geografickému umístění, například co se týká obsazení postu pro arabský svět, doporučujeme místo Saúdské Arábie, kde se jedná o velmi náročný trh se specifickými podmínkami, využít společensky liberálnějších Spojených arabských emirátů,“ řekla LN mluvčí komory Dana Večeřová. Organizace hodnotí zdrženlivě i plánované vyslání specialisty na ambasádu v Kyjevě. Ukrajina se jednak orientuje spíše na vývoz vlastních zemědělských přebytků, jednak se čeští potravináři obávají potíží země zmítané nepokoji s placením účtů.
Ministerstvo zahraničí brzy vyhlásí výběrová řízení na obsazení postů agrárních vyslanců. Ti by na nová místa měli zamířit v příštím roce.

kategorie Z médií