4. 12. 2014 ČTK
Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek podporuje zvažovaný vznik nového úřadu pro vědu a výzkum, podobný postoj mají podle něj i další rektoři. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) o úřadu hovoří jako o nové "centrální autoritě", která zpřehlední rozhodování o vědě, vyřeší současnou roztříštěnost kompetencí a definuje zodpovědnost za konkrétní oblasti a úkoly.
Bělobrádek dnes ČTK řekl, že chystá pro koaliční partnery návrh s několika variantami, jak by úřad mohl vypadat. "Už musíme diskutovat nad nějakým konkrétním materiálem, takže ten připravujeme, abychom ho představili v předsednictvu vlády," uvedl Bělobrádek. Návrh prý brzy poskytne k připomínkám i České konferenci rektorů a dalším aktérům.
Zřízení centrální autority doporučil mezinárodní audit, myšlenka má podle vicepremiéra podporu u expertů z oblasti vědy a výzkumu, ale také u lidí z byznysu. "Ta komunita je poměrně významným způsobem přesvědčena, že tato centrální autorita, která ponese zodpovědnost, bude tam správní orgán, bude to standardní, tak po tom velmi volají," řekl Bělobrádek.
"Myslím, že drtivá většina rektorů souhlasí s tím, aby byla kolektivní zodpovědnost nahrazena individuální zodpovědností člena vlády a jemu podřízeného úřadu," potvrdil Bek. Sám je dokonce příznivcem vzniku samostatného ministerstva, jež by mělo na starosti právě vědu - a možná i vysoké školství.
Plán nového úřadu nedávno podpořil také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Sociální demokracie podporuje myšlenku jednoho místa ve státní správě, které bude koordinovat a řídit oblast vědy, výzkumu a inovací. Měl by to tedy mít na starosti člen vlády a měl by k tomu mít k dispozici malý samostatný úřad," uvedl Sobotka v říjnu pro deník E15.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace podle Bělobrádka nemůže nahrazovat chybějící správní orgán. "Je potřeba, aby tady vznikla autorita, která bude správním orgánem, kam se bude možno odvolat, kde bude možno postupovat podle všech kritérií, která má státní správa mít," doplnil Bělobrádek.
Zdroj: www.ceskenoviny.cz