KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2014 Bartošek: Babiš by se měl rozhodnout, zda sloužit bohu, nebo mamonu
Zpět

Bartošek: Babiš by se měl rozhodnout, zda sloužit bohu, nebo mamonu

Přidáno 15. 12. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
13.12.2014 Právo Oldřich Danda
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by si měl vybrat mezi spravováním země a svým Agrofertem. V rozhovoru pro Právo to řekl místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.

* * Říkáte, že lidovcům prospělo, když na čas vypadli ze Sněmovny. Doporučil byste takový půst i jiným politickým stranám?

To není věc, kterou lze doporučovat, protože to byla velice bolestná zkušenost. Ale každou krizi lze využít pozitivně, u lidovců díky tomu došlo ke generační obměně. Odešli také ti, kteří byli ve straně čistě z prospěchu. Lidovci se tímto způsobem očistili a zušlechtili. Byť si myslím, že některým stranám by tento proces mohl prospět, tak ani jedné z nich to nedoporučuju.

* * S tím, jak jste se vrátili do Sněmovny, vrátí se podle vás i prospěcháři?

Nemyslím. My se teď snažíme jít cestou kompetentních, schopných lidí. Pracujeme s mladými lidmi a vtahujeme je do života KDU. Snažíme se nabírat nové členy a příznivce. Já razím trend, že se každý musí rozhodnout, jestli chce vládnout, nebo dělat byznys. Jestliže tohle spojíte, tak vám potom politická strana nefunguje. Protože jestli chcete vládnout, tak k tomu potřebujete vnitřní svobodu.

* * Jak to, že to Andreji Babišovi funguje? Vládne a přitom vydělává. Ta vaše poučka asi nefunguje na všechny.

Já vždycky říkám, že pouze čas posoudí, jak věci jsou. Vzpomeňte na Berlusconiho v Itálii. Až bude hnutí ANO mít přes 90 let jako my, tak se můžeme bavit o tom, co je funkční model. Podívejte se na Věci veřejné, byť hnutí ANO jejich osud nepřeji, ale kdo si na ně dnes vzpomene. V bibli se píše, že nemůžete sloužit bohu i mamonu. V praxi to znamená, že se musíte rozhodnout buď spravovat zemi, anebo řídit firmu.

* * Musí podle vás Babiš řešit toto dilema, nebo ještě dokáže sedět na dvou židlích?

Můj soukromý pocit je, že ho to často dostává do velice nekonformních situací.

* * Říkáte, že nelze propojit politiku a byznys. Ale co spojení lidovců s miliardářem Luďkem Sekyrou? Není pro vaši politickou stranu koulí na noze?

Dal nám peněžní dar (čtyři milióny korun – pozn. red.) na transparentní účet, to není možné vyčítat nikomu.
(Pokračování na str. 8)

Bartošek: Babiš by se měl rozhodnout, zda sloužit bohu, nebo mamonu
(Pokračování ze str. 1)
* * Sekyra je důležitý developer v Praze. Budou mít vaši zástupci v radě města tu svobodu k rozhodování?

Jestliže víte o určitých rizicích, která mohou nastat, tak je důležité umět s nimi pracovat a mluvit o nich.

* * Někde jste řekl, že už nechcete dělat kostelní politiku. Co si pod tím představit?

Za to jsem schytal velké množství kritiky, protože jsem to nedostatečně vysvětlil. Myslel jsem tím, že je důležité, aby se lidovci dokázali otevřít příznivcům, lidem, kteří třeba nechodí do kostela, ale souzní s námi hodnotami nebo stylem života. My jsme vznikli jako strana lidová, pro lidi. Náš předseda říká, že není důležité, jestli jsme věřící, nebo nevěřící, ale myslící. V říjnových komunálních volbách byla na našich kandidátkách třetina členů a dvě třetiny sympatizantů. Vypadá to, že lidi se dokážou s lidovci identifikovat, a to do té míry, že jsou prostě rozhodnutí s námi jít na kandidátce, protože jim připadáme sympatičtí. A ten trend se zvětšuje.

* * Nejste na lidovce příliš liberální? Určitě jste řadu z nich naštval, když jste řekl, že nemáte nic proti tomu, aby homosexuální páry mohly osvojovat vlastní děti.

Sklidil jsem za to určitou kritiku. Přesně jsem ale řekl, že v případě, že v rámci homosexuálního páru je jeden z rodičů, který je biologický rodič, tak v tom nevidím problém. Nemůžete dítěti odpírat jeho biologického rodiče.

* * Váš předseda Bělobrádek i místopředseda Jurečka koketovali s tím, že z politiky kvůli malým dětem odejdou. Jste připraven na jarním sjezdu kandidovat na předsedu?

Pavel Bělobrádek jasně řekl, že bude kandidovat, a má moji podporu. Je také pravda, že jestliže máte rodinu a děti, tak je to velká oběť, protože s rodinou jste hodně málo.

* * Máte ambici kandidovat na předsedu KDU-ČSL?

V tento moment to není na programu dne. Pro mě je důležité, aby KDU-ČSL vítězila jako celek, abychom posilovali a dostali se na 15 procent (zhruba dvojnásobek proti volbám 2013 i současným průzkumům – pozn. red.). Podpořím cokoliv, co pomůže k tomu, abychom rostli.

* * Píšete o sobě, že máte povahu medvěda, ale z vašeho mírného vystupování mám spíš pocit, že jste medvídek koala. Stane se, že vás coby místopředsedu KDU-ČSL a Sněmovny něco naštve natolik, že vyceníte zuby jako medvěd?

Ta medvědí povaha spočívá spíš v tom, že když se do něčeho zakousnu, tak to nerad pustím, nerad prohrávám. Určitě mě v politice řada věcí popudila, ale myslím, že je lepší si to s dotyčným vyříkat mezi čtyřmi stěnami než z toho dělat show.

* * Co vás naposled naštvalo?

Např. hlasování o služebním zákonu. Domluvili jsme se na nějakém postupu a hnutí ANO hlasovalo u některých bodů jinak.

* * Jak se vám tedy koaličně žije s hnutím ANO? Andrej Babiš sbírá body na kritice tradičních politických stran, a není tradičnější strany než KDU-ČSL.

Důležité je, že dochází k naplňování koaliční smlouvy, a myslím, že v tom je spolupráce docela dobrá. Tady vznikají různá hnutí jako reakce na to, že lidé zažívají zklamání z tradičních stran. Ale myslím, že je to jen dočasné. Protože co tříbí a kultivuje politickou stranu, je určitá historická zkušenost a určitě i její omyly. To je přidaná hodnota klasických stran.

* * Opozice bije na poplach a říká, že Babišovo hnutí je přímým ohrožením demokracie. Je vám ten názor blízký?

Nejsem člen hnutí ANO, tak to nedokážu posoudit zevnitř. Určitě je zvláštní, že to hnutí stále nemá zvolené místopředsedy. Se zkušeností, kterou máme s Berlusconim v Itálii, je otázka, jakým ohrožením demokracie může být člověk, který má velkou váhu na trhu a vstoupí do politiky.

* * Prošel rozpočet s další stomiliardovou sekerou. Je správně se takto zadlužovat, když ekonomika roste?

Je to kompromis. Když budu mluvit za sebe, tak i z komunální politiky jsem zvyklý dluhy nedělat. Když ekonomika šlape, víc bych spořil a méně rozdával. Ale respektuji dohodu koalice. Věřím, že v budoucích letech budeme dluh více umořovat.

* * Kde?

Například se musí stát co nejdříve vypořádat s příspěvkem na bydlení, kde je ten růst výdajů enormní.

* * Lidovci se na tom rozdávání také podepsali, navrhli jste větší slevu za dítě. Budete chtít v budoucnu prosazovat další podporu rodin?

Podpora rodin je samozřejmě lidovecká priorita a mohu říci, že úspěchů bylo víc. Do zákona o státní službě se nám podařilo prosadit možnost práce z domova a zkrácené úvazky. Chceme, aby státní správa šla příkladem komerčnímu sektoru a umožnila skloubit rodinný a pracovní život. V rámci důchodové komise navrhujeme podporu rodin, protože zastáváme názor, že bez dětí a dorostu v budoucnosti nebude možné důchodový systém udržet. Současně si uvědomujeme i nevýhodné postavení žen. Ženy jsou většinou ty, které obětují svoji kariéru a část svého života dětem, a za to jsou pak znevýhodněny při výpočtu důchodu. Což je pro ně těžké, zvláště když se jim rozpadne manželství. Snažíme se iniciovat, aby roky strávené s dětmi naopak ženy zvýhodňovaly ve výpočtu důchodu.

* * Je reálné, že koalice zahrne do nižší sazby DPH další položky?

Určitě je to k diskusi, zatím nevím, jak budeme úspěšní ohledně vyjednávání v Evropské unii o snížení sazby na dětské pleny. Jako vášnivý čtenář si umím představit, že jako jsme zařadili do nižší sazby knihy, tak to uděláme i s tiskovinami. Byť jsou dneska různá čtecí zařízení, tak je důležité, aby klasické noviny a klasické knihy z našeho života nezmizely.

* * Vláda ruší druhý důchodový pilíř, jak to vypadá s důchodovou reformou?

Slovy klasika – samá pozitiva a sociální jistoty. Zrušili jsme druhý pilíř, protože vyvádí velké množství prostředků z prvního pilíře, a snažíme se najít systémové řešení. Zatím jsme se neshodli, protože musíme návrhy propočítat. Ale chceme motivovat lidi, aby se rodilo víc dětí. Nástrojem k tomu, aby se budoucí důchodci ekonomicky nepropadli, je posílení třetího pilíře, ve kterém si budou moci lidé iniciativně šetřit. Řešíme teď různé otázky, třeba od kolika let bude možné do tohoto pilíře vstoupit, jaká bude podpora ze strany státu, jaká bude motivace zaměstnavatelů.

* * Když budete chtít zvýhodňovat rodiny s dětmi, tak to znamená zase první pilíř oslabit. Jak by měly být konkrétně zvýhodněny?

Rodina, která má jedno dítě, na tom bude zhruba stejně jako dnes. Každé další dítě v rodině bude znamenat další zvýhodnění. Zhruba navrhujeme, aby za druhé a třetí byl o dvě procenta nižší odvod na sociálním pojištění. U dalších dětí by se zvýhodnění snižovalo, protože v současné době svádíme hlavně boj o druhé a třetí dítě.

* * Dřív jste se silně vymezoval vůči práci ministra práce Drábka z TOP 09. Jak jste spokojen se současnou ministryní Marksovou z ČSSD?

To je téma, ke kterému je obtížné se vyjádřit. Zatím zásadní chyby nejsou, samozřejmě je otázkou, jak se to bude vyvíjet. S paní ministryní samozřejmě mluvím a říkám jí, že bych některé věci dělal jinak.

* * Když člověk poslouchá některé opoziční poslance, vypadá to v nadsázce, že výbuchy ve Vrběticích byly tak silné, že otřásají i Prahou. Zvládají podle vás ministři vnitra a obrany Chovanec a Stropnický situaci?

Jsem přesvědčen, že jsou kompetentní a problém zvládají. Myslím si, že kroky vnitra a obrany směřují k tomu, že se tam bude situace stabilizovat. Navíc v okamžiku, kdy vybuchne sklad, kde je schovaná munice, je možné to řešit až s určitou prodlevou, aby o život nepřišel někdo další. Ale ukázal se určitý nešvar tohoto státu, že stát neuplatňuje důrazně své kontrolní kompetence. Stát by měl být mnohem přísnější.

* * Jak jste při schvalování služebního zákona snášeli výhrady pravicové opozice, že jste pokrytci, když jste nepodpořili návrh, aby ministři museli předkládat lustrační osvědčení?

Podle mě to celé je pitomost, protože opozice zneužila situace. My na svých postojích setrváváme a vlastně se v praxi nic nezměnilo. Lustrační zákon platí, jak platil předtím, ministři ani teď nemusí podávat lustrační osvědčení, byl to pouze zvyk.

* Nemluvili byste jinak, kdybyste neseděli s Andrejem Babišem ve vládě?

Vypadá to, že čtyřicet let komunismu je pro národ natolik zásadní bolestná zkušenost, že mu nestačilo 25 let, aby se s ním vyrovnal. Ukazují na to jasně různé šachy v Ústavu pro studium totalitních režimů i jiné. Vyrovnat se s komunismem není jednoduchý proces, protože je stále velmi bolestné si uvědomovat, že určitá část národa kolaborovala a škodila svým blízkým.

* * Podle pravice tomu vypořádání nepomáháte, protože umožňujete, aby se vrátili do vedoucích pozic lidé, kteří spolupracovali s minulým režimem.

Vůbec nic neumožňujeme. Otázkou spíš je, proč když pravicové vlády měly většinu ve Sněmovně a byla to pro ně natolik zásadní věc, nezpřísnily lustrační zákon, jak teď navrhují. Musíme rozlišovat, co je účelový argument a co je systémové řešení.

* * Byl jste pobouřen vulgarismy, které použil ve veřejnoprávním rozhlase prezident Zeman. Není podle vás škoda, že se nebude jeho pořad předtáčet?

Jsem pobouřen každým vulgárním vyjádřením, zazní-li ve sdělovacích prostředcích. Říká-li ho prezident, o to hůř. Každá společnost potřebuje určité vzory, ke kterým může vzhlížet a může se jimi nechat inspirovat – ať už to byl Baťa, Masaryk, Havel –, abychom byli lepší. Neděje-li se to, tak to poškozuje národ nehledě na naši pověst ve světě. To, že se prezident dohodl s rozhlasem, že nebudou rozhovory předtáčet, že budou dál naživo, akceptuji, ale věřím, že po té zkušenosti, budu-li vycházet z toho, že jsme dospělí lidé, se už žádné vulgarismy nebudou opakovat.

* * Proč podle vás prezident v poslední době tolik dráždí svými výroky a postoji?

Já znám pana prezidenta jako člověka, který je velmi chytrý, je to člověk, který nedělá zbytečné věci. Některé jeho kroky těžko chápu, s některými nesouhlasím, protože je to hlava naší republiky, která nás reprezentuje ve světě.

* * Senátoři STAN a vládní KDU-ČSL mu poslali otevřený dopis, kde říkají, že jeho zahraničněpolitický postoj vůči ukrajinské krizi Česko poškozuje a ohrožuje důležité vztahy s našimi spojenci. Souhlasíte s nimi?

Situace na Ukrajině je velmi složitá. Pravda je, že na Krymu se dlouho nevědělo, co tam je za vojáky, abychom následně zjistili, že to jsou vojáci ruské armády, a znovu na Ukrajině, že to jsou ruští dobrovolníci. Pro mě konflikt na Ukrajině není chřipka. Je to střet, který má v sobě velký potenciál dorůst do mezinárodního konfliktu a nabádá k velké obezřetnosti. Nejlepší cesta je, aby se na Ukrajinu nedovezla už ani patrona. Já vím, že je to naivní postoj, ale z mého pohledu nejúčinnější. Vzhledem k tomu, jak se konflikt vyvíjí, jaké je tam velké množství uprchlíků, blíží se navíc zima, a vzhledem k poloze Ukrajiny, vnímám ten konflikt jako velké nebezpečí pro celou Evropu a myslím si, že je důležité to nepodceňovat.

* * Ohrožuje prezident naše životně důležité vztahy se spojenci na Západě?

Jsme součástí NATO, jsme součástí Evropské unie. Jasně jsme si řekli, že budeme při sobě stát v dobrém i ve zlém. Myslím si, že hlavním zájmem bez ohledu na to, zda je to Rusko, nebo NATO, by mělo být vyřešení válečného konfliktu.

* * Co říkáte na nápad omezit peníze na prezidentovy zahraniční cesty?

Tento týden pan prezident diskutoval s panem premiérem o zahraniční politice. Řekli si, že se budou kvůli koordinaci v této oblasti potkávat aspoň třikrát do roka. Považuji za dobrý krok navzájem se konzultovat a vystupovat jedním hlasem, protože jinak působíme nevěrohodně. Pokud prezident a vláda mluví každý jinak, tak nás to poškozuje a jsme pro naše partnery nesrozumitelní. Omezování peněz považuji za dětinské. Jestli jsou lidi vnitřně dospělí, tak dokážou najít i jiný způsob, než je trest.

Rozhovor si můžete přečíst v deníku Právo ze dne 13. 12. 2014.

kategorie Z médií