KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2014 1,3 miliardy pro zemědělce - vláda odsouhlasila zelenou naftu
Zpět

1,3 miliardy pro zemědělce - vláda odsouhlasila zelenou naftu

Přidáno 28. 5. 2014 tiskové oddělení
Ilustrační foto
28. května 2014 14:06

Zemědělci nepřijdou o takzvanou "zelenou naftu", tedy daňovou úlevu, jak jim to slíbila vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Vláda ve středu podle ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL schválila návrh novely zákona o spotřebních daních, podle níž by se zemědělcům na spotřební dani z pohonných hmot mělo letos vrátit 1,3 miliardy korun.


 
"Vracíme se k osvědčenému systému podpory našich zemědělců, aby byli schopni lépe konkurovat zemědělcům z okolních zemí," řekl k tomu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

"Zachováme takzvanou zelenou naftu pro aktivně hospodařící zemědělce," napsala pak po parlamentních volbách koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL jak do své koaliční smlouvy, tak do programového prohlášení vlády. Jak vláda argumentuje, většina států Evropské unie daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by na společném unijním trhu byli znevýhodněni.

Politický závazek už jednou vláda potvrdila (více zde), ve středu pak schválila konkrétní návrhy novely, o níž bude ještě jednat a hlasovat parlament. Vratka by nadále měla být 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s biopříměsí.
 
kategorie Z médií