KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2012 Lidovci chtějí veřejnosti ukázat novou tvář
Zpět

Lidovci chtějí veřejnosti ukázat novou tvář

Přidáno 25. 1. 2012
Ilustrační foto
Rozhovor o nové KDU-ČSL, který na sobotní Ideové konferenci připravil redaktor Ondřej Černý:
Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Doba, kdy si voliči i finančně vyčerpané politické strany mohly odpočinout, je u konce. Na podzim nás čekají krajské a senátní volby. A strany proto už zahajují předvolební kampaně. V sobotu tak přišla se svou ideovou konferencí nejpočetnější strana v Česku. KDU-ČSL. A právě její současnosti a budoucnosti se budeme v následujících minutách věnovat. Od mikrofonu příjemný poslech přeje Ondřej Černý. Lidovci, kteří ve sněmovních volbách v roce 2010 propadli, chtějí veřejnosti ukázat novou tvář. Jejich priority ale vycházejí z tradičních lidoveckých hodnot. Stále tak sází na podporu rodin s dětmi, společné zdanění manželů, boj proti hazardu nebo rozvoj venkova. Současnou podobu politiky v Česku předseda lidovců Pavel Bělobrádek vidí jako cynickou, bez skrupulózní a konfrontační mizérii. Proto se snaží veřejnost oslovit s projektem nové křesťanské demokracie. Co si ale pod značkou nová KDU-ČSL máme představit?

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Je to nový přístup k hodnotám a principům, které tady jsou již přes 2 tisíce let a z kterých vychází i konkrétní politická řešení.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Ale když člověk poslouchal řečníky, tak možná nový přístup trošku i v mediálním pokrytí, ale přece jenom ta témata zůstávají a přístupy stále stejné. Není to tedy tak, že spíš nová KDU-ČSL díky novým tvářím ve vedení? Vy sám jste mluvil o věkovém průměru a sám jste se v parafrázi na slova Jiřího Paroubka zeptal, pánové, kdo z vás to má?

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
No, tak to s tím samozřejmě úzce souvisí. Protože je to otázka generační výměny, když po roce 90 nastoupili tehdejší třicátníci, čtyřicátníci, tak těm je v současné době 50, 60. Takže je zde zase další generační posun. Ten samozřejmě přichází s tím, že akcentujeme možná trochu jiná témata, trochu jinak. Respektive ne témata, ale určité akcenty, důrazy na některé věci. A samozřejmě je chceme pojmout tak, aby byla srozumitelná i společnosti, která se za těch 20 let nějak změnila. To znamená nemůžete hovořit stejným slovníkem, nemůžete nabízet stejnou formu, tak jak to bylo před 20 lety.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Historik Jaroslav Šebek na té ideové konferenci mluvil o tom, že KDU-ČSL musí vnímat ten rozdíl na Moravě a v Čechách. Že musí změnit možná i přístupy k těm voličským skupinám právě v těchto oblastech. Bude to tedy znamenat, že kampaň bude víc decentralizovaná právě proto, aby obsáhla ty rozdíly v Čechách a na Moravě?

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Určitě. Krajské volby jsou naprosto decentralizované, v moravských krajích většinou půjdeme samostatně, zatímco v českých půjdeme po, s menšími subjekty.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
A Jaroslav Šebek také mluvil o tom, že je potřeba zaměřit se i na jiné, nové další sociální skupiny. Co to tedy znamená pro vás jako vedení KDU-ČSL? Máte třeba výzkumy, na koho dalšího? Teď už jste to poměrně akcentovali, jsou to nejrůznější neziskové organizace, ale jak ještě rozšířit to portfolio možných voličů?

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Určitě bychom chtěli zasáhnout takzvanou generaci Husákových dětí, to znamená lidí, kteří třeba svoji víru nepraktikují, ale kteří věří v to, že jsou tady nějaké hodnoty, které vycházejí z desatera. Že se nemá lhát, krást, podvádět, které štve, že když přijedete ze zahraničí a vidíte, že tam některé věci fungují a u nás pořád nefungují, že se s tím dá něco dělat. To znamená lidi, kteří kromě toho materiálního zabezpečení jsou, je to generace, která už mohla cestovat, studovat, která má rodiny, která má zaměstnání. A teď chtějí už ten nadstandard. A ten by měl spočívat v tom, že když přijdete na úřad, tak jako mně neřeknou, že dřevěnou boudu na 6 betonových nožkách si mám nechat zakreslit a když přijdu na inspektorát práce a tam jim řeknu, že mě šikanují v zaměstnání ze zdravotních důvodů, tam mně úředník řekne, to máte blbý, tak se běžte soudit, tak takto si my stát nepředstavujeme. A určitě si nepředstavujeme i politickou kulturu fackování, posměšků a arogance.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Teď to tedy byla ideová konference. V květnu by měla přijít programová konference. Ale může kromě rozpracování těch materiálů, které jste nastínil, přinést něco nového? Protože zde se objevily i některé návrhy, které jsou poměrně, řekněme, dopodrobna rozvedené.

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Tam už by měly být kromě, tady by měly být představeny principy, tam už by měly být parametry. To znamená tady co chceme a na programové už by mělo být, jak toho chceme dosáhnout, v jakých parametrech číselných, procentuálních, popřípadě i konkrétních nástrojů, jak toho chceme dosáhnout.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Vy říkáte, že žádná vláda, do které byste vstoupili, by nesměla opomenout společné zdanění manželů, že to je zásadní kardinální téma KDU-ČSL. Místopředsedkyně Klára Liptáková také mluvila o možné zdanění rodiny, kde vydělává otec, bere 40 tisíc, má 2 děti a manželku na rodičovské dovolené, že by nebyl daněn za těch 40 tisíc, ale za 4 krát 10 tisíc, protože živí 4 lidi. Ale je to, řekněme, technicky proveditelné? Jsou i tyto změny zanesitelné do legislativy, aby to skutečně takto fungovalo?

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Samozřejmě. Musí se, musíme se vrátit k progresivní dani přímo u fyzických osob.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Ještě jedno téma na ideové konferenci, šlo zahlédnout mladé lidi v tričkách, kde se psalo /nesrozumitelné/ "Roithová for prezident". Zuzana Roithová europoslankyně ale zatím ještě sama není rozmyšlena, zda tu kandidaturu přijme. Sama to vysvětluje tlakem, který na ni už v minulosti byl činěn, když byla například v pozici ministryně, tedy co udělat proto, aby neřekla stejné ne jako senátor Petr Pithart?

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Tak, samozřejmě, že to říct může. Nám by to bylo líto, protože to je spontánní akce, kterou já jsem nijak nevymýšlel, ani neorganizoval. Každopádně já jsem o tom se Zuzanou Roithovou hovořil a v případě, že se mě novináři ptali, tak jsem řekl dvě jména, o kterých se diskutovalo i na celostátním výboru. Žádné primární volby ještě neproběhly. Takže to jsou jména, která byla na stole okamžitě a intuitivně. Petr Pithart mě odmítl, Zuzana Roithová samozřejmě cítí, že ještě jí zbývá práce v Evropském parlamentu. Nicméně je to jméno, které je obecně velice dobře přijímáno, jak v členské základně, tak i ve veřejnosti. Čímž neříkám, že se nebudeme poohlížet po dalším kandidátovi, protože je lépe vždycky, když máte možnosti si vybrat ze tří kvalitních kandidátů, když máte jenom jednoho.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
A půjde skutečně o stranického kandidáta? Nebo jste připraveni po volbě, která se odehrála v minulosti a která rozdělila také KDU-ČSL, případně se domluvit i s dalšími parlamentními stranami, protože KDU-ČSL je parlamentní stranou, na nějakém společném kandidátovi, který by i nemusel být z řad KDU-ČSL?

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Já tohle nevylučuju. Já myslím, že je to jedna z variant, která tady je. Samozřejmě vždycky lepší je zvolit si kandidáta, který šířeji je akceptovatelný a má šanci na zvolení a zároveň je nám blízký.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Prezidentské téma v tuto chvíli ještě není zcela aktuální. Přesto je o možné kandidátce lidovců Zuzaně Roithové už slyšet. Kritizuje totiž aktuální postoj prezidenta republiky Václava Klause a vlády Petra Nečase k přistoupení Česka k rozpočtové unii.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně /KDU-ČSL/
--------------------
V první řadě je potřeba ty věci pojmenovat. Já jako bývalá lékařka vím, že v první řadě je potřeba dělat dobrou diagnózu. A k té dobré diagnóze ve společnosti patří i dobré informování ze stran médií. To pojmenování samozřejmě by mělo v lidech vzbudit otazníky. Za prvé proč je lepší společný kabát než tenká košile? Naše ekonomika, naše společnost je do té míry tak provázaná s okolními státy, s okolní ekonomikou, že jakékoliv problémy, které mají naše sousední země, se automaticky dotýká i naší budoucnosti. V tom je to tedy ta neodpovědnost. A to, že je vychytralá, je krátkozrakost. Je to prostě opravdu téměř absurdní, protože málo se u nás ví, že my jsme opravdu přijali už vlastně na podzim spousty nesmírně důležitých, velmi závažných dokumentů, které se realizují a které zpřísnily dohled nad těmi finančními trhy, které umožňují včasný zásah a pomoc těm ekonomikám, které prostě se dostávají do problémů. Tedy předcházet té ekonomické situaci a hlavně snižovat zadluženost těch států. Dohoda o fiskální unii, to je demonstrativní nebo symbolický dokument, který shrnuje to, co už stejně de facto existuje. A postavit se k tomu zády znamená dát signál vrážet nůž všem ostatním státům do zad.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Na druhou stranu, dá se to veřejnosti jednoduše vysvětlit? Ono přece jenom snáze se říká, nedáme 90 miliard, nebo je to příliš sofistikované téma na to, aby o něm bylo referendum. Nedá se napsat jednoduchá otázka, není tedy to, o čem vy mluvíte, v souboji s tím druhým pohledem dalece hůře obhajitelné a vysvětlitelné?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně /KDU-ČSL/
--------------------
Tak, samozřejmě jsou to dvě věci. Pokud jde o tu půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu, tak to taky bylo hodně dezinterpretováno. A protože se jedná o půjčku, která se nám vlastně vrátí i s úroky, navíc Mezinárodnímu měnovému fondu, tak my bychom museli buď zpochybňovat vůbec fungování v globálním měřítku, takový blázni už nejsme. Takže ten postoj vlastně české vlády postavit se proti této půjčce, je vlastně spíše opravdu rýpáním do zad, nebo prostě zarážením kudly do břicha při řešení těch vlastních problémů. Pokud jde o tu fiskální unii, ona de facto shrnuje to, co stejně už bylo přijaté. To jsou vlastně to dodržování těch 3 procent a vlastně zpřísňuje sankce. Které v minulosti Francie a Německo měly možnost vlastně vetovat. A tato nová pravidla dávají automatický způsob sankcionování, tedy automatickou hrozbu těm, kteří by své rozpočty sestavovali tak, že by k těm deficitům docházelo. My jsme se zavázali k přijetí Paktu stability jako Česká republika už vstupem do Evropské unie. A ten Pakt stability vlastně tato kritéria obsahuje. Dokonce i pro nás existují sankce v podobně snižování nebo penalizace na úkor strukturálních fondů. A najednou, když je to specifikováno a zejména je to upřesněno pro členy eurozóny, tak my chceme vysílat signál, že vlastně tady jde o něco tak strašně zásadního a tak problémového pro Českou republiku, že uděláme ten krok, který je opravdu nemravný. A vydat ten jeden signál, že jsme se o tom domluvili, že jsme schválili všechny ty předchozí direktivy, včetně toho, že je schválila Česká republika na radě. A my v Evropském parlamentu. Tak tento signál se bojíme vydat jenom proto, abychom se zalíbili zřejmě euroskeptickým silám, které tady převládají v ODS a které snad z neznalosti opanují některé politiky ve Věcech veřejných.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Ještě jedno téma, které se týká i vás osobně. Protože vedení KDU-ČSL už jasně deklarovalo, koho by si představovalo na Pražském hradě. Ať už vás nebo Petra Pitharta. Senátor Petr Pithart odmítl, teď to tedy vypadá, že vedení KDU-ČSL tlačí na vás. Jste vůbec připravena na to?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně /KDU-ČSL/
--------------------
Pro mě je to obrovská výzva. A já si strašně vážím té podpory. Na druhou stranu nikoliv pod tlakem, ale po skutečně zralé úvaze musím rozvážit, zda mám na to jít do takto náročné kampaně. Člověk, který prožil už svůj politický život několikrát, by se dalo říct. A byl pod naprosto nespravedlivým a otřesným tlakem politické konkurence poté, co jsem se vrátila z ministerstva zdravotnictví a byla jsem vláčena novinami, moje rodina byla ostouzena, tak prostě člověk, který toto prožil, tak opravdu musí najít obrovskou sílu rozhodnout se do takovéto kampaně znovu nastoupit.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Tedy v tuto chvíli není jasné, zda byste případně tu rukavici zvedla? Protože nejen zástupci KDU-ČSL říkají, přejeme si na Hradě hlavně někoho úplně jiného názorově než je stávající hlava státu.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně /KDU-ČSL/
--------------------
To bezpochyby jsem. V tomto případě tedy jsem jiná než je dnešní hlava státu, v mnoha aspektech. Ale, jak jsem řekla, ta věc vzít na sebe to břímě, jít do této kampaně, po zkušenostech, které v politice mám, je velká. A prostě ta zralá úvaha musí přijít.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Nechává si otevřené obě možnosti europoslankyně Zuzana Roithová. Pokud se prezident v Česku v příštích volbách bude vybírat nepřímo, hlasovat o něm budou také lidovečtí senátoři. Ti se dají označit za jakýsi most mezi starou a novou KDU-ČSL. Jedním z těch, kteří dlouhá léta stáli ve vedení strany a teď svým následovníkům pomáhá, je bývalý předseda, exposlanec Jan Kasal. Jako matadora jsem se ho zeptal, jak tu poslední ideovou konferenci vnímá?

Jan KASAL, politik /KDU-ČSL/
--------------------
S velkým uspokojením jsem si vyslechl nové vedení KDU-ČSL a mám radost z toho, jak to tady probíhalo. A myslím si, že Pavel Bělobrádek především, ale i ostatní řečníci předvedli, že KDU-ČSL má dobrou perspektivu před sebou.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Neustále šlo ale zaslechnout sousloví nová KDU-ČSL, nová křesťanská demokracie. Jak to vnímáte vy "jako představitel té staré KDU-ČSL"?

Jan KASAL, politik /KDU-ČSL/
--------------------
Já bych nechtěl být součástí staré KDU-ČSL, rozhodně ne neúspěšné KDU-ČSL, která měla bohužel v těch posledních dvou svých volebních obdobích smůlu na předsedy. A ten sjezd ve Žďáře, který byl v roce 2010 ukázal, že se i KDU-ČSL se svou devadesátiletou historií může obnovit a nové vedení je toho důkazem. Takže já na to nežárlím, jestli se ptáte na to, jestli já jako starý člen KDU-ČSL a předtím ČSL to vnímám nějak jako s rozpaky, že někdo hovoří o nové KDU-ČSL. Naopak. Já si myslím, že jsme vyčerpali v těch dvou starých vedeních minimálně potenciál a že to, že se hoši a děvčata do toho chtějí pustit s takovouto vervou, tak já jenom vítám a držím jim palce. A nejen palce. Snažím se jim pomáhat.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Tak, zní to dobře od předchůdce stávajícího vedení, že si je pochvaluje. Ale co vlastně vy, přeci jenom člověk, který se dlouho pohyboval na vrcholných patrech nejen stranické, ale celé české politiky sám říkáte, že pomáháte, znamená v pozici jakéhosi mentora nebo rádce?

Jan KASAL, politik /KDU-ČSL/
--------------------
Neřekl bych, moje oficiální funkce je, že jsem místopředseda programové rady. To znamená, že komunikuji se všemi předsedy odborných komisí a snažím se, aby ten program KDU-ČSL byl konzistentní s programem Evropské lidové strany a těch křesťanských demokracií, od kterých se chceme učit. Nezastírám, CDU-CSU, rakouská lidová strana.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
A co vy a návrat do politiky? Letos se konají krajské volby, volby do Senátu, je to pro vás pasé, nebo stále ještě uvažujete o možném návratu?

Jan KASAL, politik /KDU-ČSL/
--------------------
Neuvažuji o návratu, myslím si, že i konference předvedla, že máme dost zdatných mladých nebo mladších lidí. A já kandiduji nicméně do krajských voleb, ale kandiduji na posledním místě. Ne, že bych neměl důvěru spolustraníků na Vysočině, ale protože chci i tímto způsobem naznačit, že stojím za touto kandidátkou, kterou jsme tam v nominační konferenci zvolili. A druhý důvod je, že tím chci vyjádřit také podporu a poděkování těm lidem, kteří řadu let pomáhali mně s kandidátkou a s kandidaturou, když jsem ty kandidátky vedl do Poslanecké sněmovny. Takže to je můj přístup. Já si myslím, že to je naprosto normální. A mělo by to tak být. Je to přirozená generační výměna a nevnímám to vůbec trpce, ale s nadějí.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Tak, známe ty kandidáty z posledních míst. Přece jenom kroužkování, i když krajské volby jsou trošku jiným typem voleb než volby do Poslanecké sněmovny, ale přece jenom, když dostanete důvěru, tak jste připraven opustit své stávající zaměstnání v občanském životě a zase se plnou vahou vmísit do politiky?

Jan KASAL, politik /KDU-ČSL/
--------------------
Myslím, že to nehrozí. Že v případě, že KDU-ČSL uspěje, já si to moc přeju, a kdybychom byli vyzváni k tomu, abychom působili v nějaké koalici rozumné, tak že tam přede mnou je dost lidí, kteří budou ochotni to břemeno uvolněných funkcí na sebe vzít. Já se k tomu nechystám.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Přiznává Jan Kasal. Aktivní politické ambice nemá také komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov. Jak on to aktuální snažení lidovců vnímá?

Alexandr MITROFANOV, komentátor týdeníku Právo
--------------------
Myslím si, že lidovci na téhle konferenci udělali jednu věc, která jim může ale nemusí pomoci. Vyhranili se proti tomu, co v této chvíli podle mého názoru velice zlobí a štve většinu lidí v České republice. A to je ten pseudo étos podnikání trhu jako modly a absence jakýchkoliv solidárních a etických zásad. Toto všechno myslím, že hodně zlobí spoustu lidí v zemi. Lidovci svou pozici velice přesně naznačili. Mezi sebe a podobné idee a praxi postavili na této konferenci velice výraznou zeď. Kromě toho se přihlásili k solidaritě, ale co je pro mě obzvlášť zajímavé, hlásili se k patriotismu, k vlastenectví, nicméně to nebyl patriotismus, jak ho z velmi aktivních výstupů pana prezidenta Klause známe, který zároveň je doprovázen něčím jako izolace, něčím jako ulpívání na nejkonzervativnějších hodnotách a vnucování těchto hodnot ostatním. Z této konference jsem měl dojem, že zde byl patriotismus a vlastenectví vnímáno a chápáno jako součást evropanství. České evropanství, moravské evropanství, slezské evropanství, chcete-li. A to myslím, že je určitý moment, který u nás v současné politice výrazně chybí. Takže toto a ještě několik dalších, například důraz na rodinu, důraz na děti, důraz, řekl bych, na takový ne úplně extrémně vyhrocený, ale přece jenom patos starých rodinných hodnot a hodnot obce. Toto všechno tady zaznělo. Ale vidím dva zásadní problémy, které i po této konferenci zůstávají lidovcům. To první je, zda tento hlas vůbec dolehne k sluchu lidí, kterým je určen. A za druhé, pokud skutečně lidé, které by chtěla KDU-ČSl mít nově za své voliče, a tady zaznělo, že to nebudou a dokonce ani nesmí být jenom věřící lidé a katolíci, anebo takoví lidé, které zbytek veřejnosti pokládá za klasické neměnné voliče KDU-ČSL, takže pokud tito lidé tento apel uslyší, je pro mě velkou otázkou, zda ho pochopí, protože zpravidla tito lidé již jsou v tak vyburcovaném a nerovnovážném stavu mysli a duše, že možná klidné slovo příliš nebudou schopni vnímat. Ale i pokud by ho vnímali, tak zda mu uvěří. A to myslím, že je základní problém.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
KDU-ČSL sama ví, že letos jsou volby, které možná rozhodnou o jejím dalším bytí a nebytí. Přece jenom tíží poměrně výrazný dluh za financování strany. Na druhou stranu strana je i nadále parlamentní stranou, zastoupenou v horní komoře českého parlamentu. Bylo to i z té ideové konference patrné, že přeci jenom ta strana se dlouho pohybovala ve vysokých patrech, umí v těch záležitostech chodit? Nebo ten sešup po těch volbách do Poslanecké sněmovny je patrný i na té formě?

Alexandr MITROFANOV, komentátor týdeníku Právo
--------------------
Já si myslím, že pokud mluvíme o formě, je tady naprosto zřetelná snaha zaujmout zcela netradičním přístupem, který, když to řeknu hovorově, by člověk od lidovců nečekal. Nebudu tady do vašeho vysílání opakovat slova, která tady zazněla, jenom mohu posluchače ujistit, že nepatří ke slušným ani spisovným. Je to s podivem. Jsou to lidovci. A kombinovalo se to s opravdu starými, až konzervativními hodnotami, které tedy byly vzývány. Myslím si, že to, co říkáte, že je to poslední šance lidovců, protože v případě neúspěchu je může čekat opravdu velký sestup, možná i úplný pád do neznáma, do zapomnění, to bylo spíše vidět na tom, že tady nové mladé vedení KDU-ČSL se snažilo skoro za každou cenu oživit tu formu, řeknu, což je věc naprosto neutrální a neškodná, že tady například moderátor, tiskový mluvčí KDU-ČSL prokládal vystoupení jednotlivých řečníků židovskými vtipy. To byla asi jakási snaha o ekumenismus pro lidovce. Vtipy to nebyly špatné, otázka je, jestli patří na takovou konferenci. Ale v každém případě i to bylo znamení, že toto lidovecké vedení chce zaujmout lidi skoro za každou cenu.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Mluvíte o novém vedení. Ostatně mluví se o nové KDU-ČSL, nové křesťanské demokracii. Jsou ti lidé ve vedení KDU-ČSL, a teď nemyslím jenom předsedu Pavla Bělobrádka, ale skutečně i ty ostatní místopředsedy, tak zajímavé osobnosti s tak zajímavými názory, že jsou s to obsáhnout také značnou část elektorátu, nebo i tím, jak jsou málo slyšet, tak to nové KDU-ČSL ubližuje právě proto, že nejsou zastoupeni ve sněmovně a nebývají tak často také součástí mediálního pokrytí?

Alexandr MITROFANOV, komentátor týdeníku Právo
--------------------
Ruku na srdce. Kdo ze současných politiků, kteří jsou ve sněmovně nebo i ve vládě, je osobností? Já bych možná takovejch lidí napočítal ani ne na prstech jedné ruky. Možná to, ruku mám teda plnohodnotnou, mám 5 prstů. Ale myslím, si, že ani tak by to nevyšlo. Já si myslím, že v našich podmínkách bohužel, ale je to realita, spíše hraje roli to, že na jakési vlně, viz Věci veřejné, se dostane nějaká formace na výsluní a pak jakoby automaticky, nebo aspoň v tom prvotním kreditu, jsou lidé, kteří jsou v čele té formace. Ne osobnostmi, ale jsou lidmi, kteří mají víc místa v médiích, kteří se stávají známými veřejnosti a pak se uvidí, jestli je tam osobnost nebo není. Tak v současné době víme, že tam, když osobnosti jsou, tak hodně bizarní. Ale pokud jde o KDU-ČSL a vaši otázku, já si myslím, že v případě, že tato strana, ať už jakýmkoliv způsobem zaujme voliče svými myšlenkami, a všimněte si, že ve všech posledních průzkumech veřejného mínění lidovci, ač jsou skoro neviditelní, zaujímají poměrně nadějnou pozici, kdesi pod 5 procenta. A občas i přes 5 procent voličské přízně, no, tak pokud uspěje celá strana, pak bude jako vždycky prostor na to, aby se lidé, kteří jsou v jejím čele, představili veřejnosti a přesvědčili, jestli jsou osobnostmi, anebo jestli jsou jenom bizarními úkazy.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Říká komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov. Lidovci svým případným voličům jasně vzkazují, že jejich vzory jsou Rakousko nebo Německo. Především Bavorsko. Tam jsou křesťanští demokraté velmi silní. A o něčem podobném i v českém prostředí sní i místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda.

Pavel SVOBODA, místopředseda /KDU-ČSL/
--------------------
Měl jsem sen. Mohlo se psát tak rok 2020. Voličům bylo už víc jak 6 let jasné, že ani s levičáckými rozhazovači, ani s pravicovými tuneláři to nevyhrají. Pochopili, že kdo se chce mít jako v Bavorsku, musí také volit jako v Bavorsku. V tom roce totiž už 6 let vedla vládu vítězná křesťanská demokracie.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Pokud by snad ještě teď nebylo jasné, kdo jsou současní lidovci a kam směřují, tak pro všechny, a to včetně Miroslava Kalouska, jasné vymezení nabízí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Doufám, že vy, kteří jste naše myšlenky slyšeli poprvé, nebo vy, kteří jste s nimi nebyli seznámeni dostatečně, už konečně víte, že nelze naslouchat opileckým blábolům o tom, že jsme socialisté chodící do kostela. Tyto nesmysly jednoznačně odmítám, ty patří do politického suterénu, kabaretu a možná i do žumpy.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Tak to bylo dnešní Studio Česko, které se zaměřilo na současnost, ale hlavně na budoucnost KDU-ČSL. Příjemný poslech dalších pořadů Rádia Česko vám od jeho mikrofonu přeje Ondřej Černý.
ČRo Rádio Česko | 24.1.2012 | 15:35 | Pořad: Studio Česko