KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2011 Jak je v ČR naplňován cíl rovných příležitostí?
Zpět

Jak je v ČR naplňován cíl rovných příležitostí?

Přidáno 6. 12. 2011
Ilustrační foto
Na tuto otázku hledali odpověď účastníci konference, kterou uspořádala na půdě Senátu senátorka Miluše Horská:

„Jako dlouholetá speciální pedagožka vnímám problémy dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, a proto jsem se rozhodla i v roli senátorky pomoci. Přiznám se, že jsem velmi překvapena, že MŠMT nevnímá situaci ve speciálním školství jako krizi.“

Jedním z důvodů uspořádání této konference byl pro senátorku Miluši Horskou ne zcela reflektující postoj MŠMT k současným problémům ve školství a potřebnost zpětné vazby této instituce vůči terénu.

Pozvání k vystoupení přijaly známé odborné kapacity z oblasti speciální pedagogiky doc. Michalík a doc. Švarcová, z poradenských zařízení PhDr. Zapletalová, své zkušenosti předaly ředitelky základních škol. Novou roli MPSV vysvětloval ředitel odboru PhDr. Macela, za ministerstvo školství vystoupila ředitelka odboru Mgr. Ježková, roli ČŠI vysvětlila ředitelka odboru Ing. Šojdrová, o iniciativách veřejného ochránce práv hovořil Mgr. Čermák a za krajské radní promluvila Ing. Pernicová.

„Cílem konference bylo otevření diskuse a výzva směrem k ministerstvu školství k meziresortní spolupráci. Našim společným cílem je rovný přístup ke vzdělávání a zohlednění vzdělávacích potřeb žáků. Měli bychom hledat cesty, jak dětem a školám pomoci. Je zbytečné vést spory, zda je lepší inkluzivní nebo speciální škola. To jsou různé cesty, které vedou ke stejnému cíli, není jediná cesta pro různorodé potřeby dětí.
Mnoho škody vzniká nedostatkem komunikace. Ministerstvo školství samo nepodniká žádné kroky, chybí koncepce a vize. Reaguje pouze, když je „tázáno“. Jedním z aktuálních návrhů je metodika pro jednotnou diagnostiku, která byla vypracována na Pedagogické fakultě UP a v Asociaci pracovníků speciálně pedagogických center, a na konferenci o ní hovořil doc. Michalík. Rádi bychom ji prosadili do zákona,“ říká senátorka, která sama ví, co to je řídit školu pro děti s více vadami. Problematika inkluze se dnes v ČR týká několika tisíc dětí a žáků se zdravotním postižením. Pokud k nim přiřadíme i žáky škol praktických, o jejichž vzdělávacích podmínkách se dnes vede složitá a bouřlivá diskuse, jedná se celkem o cca 30 tisíc dětí.

Pokrok nastává v ochotě rezortů MŠMT a MPSV spolupracovat. Pomoci tomu může i tlak Národní rady osob se zdravotním postižením, kterou na konferenci zastupoval její předseda pan Bc. Krása.
„Velmi si jeho účasti a podpory vážím,“ řekla na závěr paní senátorka, která rovněž oznámila, že tato konference nebyla poslední, ale že chce v otevřené diskusi s odbornou veřejností pokračovat.


Petra Klechová
tajemnice Senátního klubu KDU-ČSL