KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2010 Podporujeme rodiny. Vy o tom nevíte?!
Zpět

Podporujeme rodiny. Vy o tom nevíte?!

Přidáno 19. 5. 2010
Ilustrační foto
Rozhovor s 1. místopředsedkyní KDU-ČSL Michaelou Šojdrovou pro deník Mladá fronta DNES.
Žlutý rolák, žlutý hrnek, na hrudi připnutá placka s obrázkem krávy a nápisem Pijeme mléko. S nezbytnými lidoveckými rekvizitami přišla Michaela Šojdrová, první místopředsedkyně KDU-ČSL. Strana bojující o přežití v závěru kampaně vytáhla „silný kalibr“: představila mlékomat, z nějž za deset korun poteče litr dotovaného čerstvého kravského mléka. Má jít o symbol podpory zemědělců.


* Máte dva syny – Jana (22 let) a Václava (20). Jak jste jim vysvětlila sexuální život?

» Já jsem tuto zodpovědnost přenechala manželovi, protože jsou to synové. Kdybychom měli děvčátka, budu jim to ráda vysvětlovat. Je to na rodičích, ale jsem si jistá, že kamarádi a jiné zdroje informací se jim nevyhýbají. Takže tatínek spíše zachraňoval nebo doplňoval informace. Bylo to na druhém stupni základní školy. Dneska tyhle věci děti hodně zajímají a hlavně k nim mají přístup. Nemám žádné iluze o tom, že by se děti nedozvídaly o sexuálním životě dříve, než jim to stihnou rodiče říct.

* Šojdrové se nelíbí, že nejde o schválenou pedagogickou pomůcku, a přesto ji ministerstvo školství propaguje. Nejvíc vadí motivační hra Kompot, kdy se dospívající mají přiznávat nejprve k tomu, zda se například už někdy líbali, měly menstruaci, onanovali, kouřili cigaretu či viděli porno.

» Vůbec se nerespektuje intimita a soukromí. V našem případě děti viděly, že prožíváme s manželem hezký vztah. To je hodně důležité. Já osobně to řešila příkladem. Ukazovala jsem klukům, jak má maminka tatínka ráda, nedělá mi problém se s tatínkem políbit či obejmout před dětmi. Sex je součástí projevu manželské lásky.

* S tím souvisí i etická výchova. Její rozšíření Šojdrová prosazuje. Opakuje citát, s nímž se zřejmě ztotožňuje: „Prokazatelná životní zkušenost říká, že etickou výchovu nepotřebuje člověk, který prošel náboženskou výchovou a žije poselstvím evangelia. Víme však, že při dnešní náboženské nevzdělanosti rodičů vychovaných normalizací 70. let je účast jejich dětí v hodinách náboženské výchovy malá.“ Opravdu si myslí, že kdo projde náboženstvím, je automaticky mravnějším člověkem?

» Mohlo by to tak být. Člověk, který projde náboženskou výchovou například ví o oběti a že oběť má nějaký smysl. Když tím někdo neprojde, měl by se to dozvědět alespoň jinde – právě v etické výchově. Třeba na Slovensku je to volitelný předmět: buď náboženství, nebo etická výchova. Ve školách se čím dál víc objevuje potřeba věnovat se dětem i po psychologické a osobnostní stránce.

* Michaela Šojdrová se loni v únoru po pádu Jiřího Čunka chtěla stát předsedkyní strany. Ale zvítězil Cyril Svoboda, ona byla zvolena první místopředsedkyní. Mezitím se vyrojilo mnoho nových stran lákajících voliče, kteří nechtějí dát hlas dvojici ODS – ČSSD. Lidovci, tradiční jazýček na vahách, najednou mají konkurenci. Čím to, že balancují na pětiprocentní hranici?

» Balancujeme v průzkumech. Volby ještě neproběhly. My si věříme, že tak jako v minulých volbách, kdy se také spekulovalo, že nepřejdeme onu hranici, jsme nakonec uspěli. Kdyby tady KDU-ČSL neměla být, tak tady opravdu nebude středová strana, která by pomohla vytvořit rozumnou koaliční vládu. Jsme stranou, která dokáže spojovat koalici.

* Namítám, že strana nevytáhla jednoznačné téma, jímž by přitáhla pozornost veřejnosti. Působí zmatečně, jak předseda Cyril Svoboda skáče z tématu na téma: nejprve boj proti korupci v Praze, pak boj s hazardem, s tunelováním lesů, za zemědělce či proti pirátům silnic. Navíc Svoboda působí jako sólista, ostatní lidovci skoro nejsou vidět. Aby odpověď zdůraznila, Šojdrová jako dirigentka taktuje – tužkou do stolu vyťukává každou slabiku.

» Já se snažím, aby první místopředsedkyně strany symbolizovala rodinnou politiku a vzdělání. Předseda strany musí zaštítit všechno. Je fakt, že se to nabízí jako něco, co není úplně standardní, ale nakonec pan Paroubek se také vyjadřuje úplně ke všemu, a ten má více vlastních poslanců.

* Zároveň překvapivě upřímně přiznává, že KDU-ČSL personálně utrpěla odchodem některých lidí za Miroslavem Kalouskem do TOP 09. Najednou „nejsou lidi“.

» Jsme v situaci, kdy někteří členové stranu opustili. Předseda musí zaštítit témata, kdy nemá po ruce lidi, kteří by se tomu věnovali. Samozřejmě, že nám odešli lidé, kteří určitou politiku prezentovali. Ale mně rozhodně nechybějí. Oni si s sebou ta témata odnesli, tak jak je prezentovali.

* Ptám se: Proč Cyril Svoboda v březnu odešel jako lídr kandidátky z Prahy do Královéhradeckého kraje? Vypadalo to účelově, místo něho coby jednička teď v hlavním městě loví hlasy pro konzervativní lidovce liberálka Jana Hybášková z Evropských demokratů.

» Mě jen může mrzet, že tam odešel později, než by bylo užitečné. Od začátku to mohlo být jasné. Jana Hybášková je výborná kandidátka. My máme dohodu, že v případě jejího zvolení se v základních etických otázkách podřídí a bude hlasovat v souladu s KDU-ČSL. Čím více ji poznávám, tím více si jí vážím. Pro velkoměstského voliče v Praze je volitelný člověk.

* Znáte to, když se chcete něčím „nenápadně“ pochlubit před návštěvou. Zeptáte se třeba dětí, co bylo ve škole, aby řekly, že samé jedničky a pochvaly. Podobně Šojdrová přede mnou důrazně napomíná svou asistentku, jestli už telefonovala do domovů důchodců, které minulý týden navštívila v kampani a jimž teď hrozí záplavy. Přecházíme na téma rodina, KDU-ČSL má v záhlaví programu uvedeno: „Pro nás je rodina poslání. Zápas proti diskriminaci rodin s dětmi je důvodem naší existence na politické scéně.“ Není to málo?

» To jsem si tedy nevšimla. Když vidím billboardy, tam nikdo nemá rodinu jako téma. KDU-ČSL nechce zadlužovat. A to jak finančně, nemáme v programu žádné navyšování sociálních dávek. A také vnitřně zadlužovat naši společnost dalším zvyšováním demografického schodku. Která jiná strana to má?!

* Jenže rodinu, minimálně verbálně a marketingově, teď podporují všichni: socialista Paroubek i zelený Bursík jsou na billboardech s dětmi, další mají tradiční fotky na plakátech se šťastnou rodinnou idylou se psem labradorem a dětmi na trávníku. Jak se od nich lidovci liší, v čem jsou lepší?

» Demografický deficit nevyřeší tady vyšší mateřská, tamhle důchody. Udržení rodiny a propopulační opatření je komplexní záležitost. Celkově jde o to, aby si společnost uvědomila smysl rodiny a že potřebují podmínky pro to, aby děti byly uznány jako investice. V tom je KDU-ČSL jediná strana, která tady bije na poplach. Nejde jenom o peníze, ale o společenské uznání rodiny, že vůbec oceňujeme, že se o ty dvě, tři, čtyři děti někdo stará.

* Lidovci mají na toto téma v programu zajímavou věc, ale vůbec ji neprezentují: jde o takzvané společné zdanění rodiny, což je více než společné zdanění manželů. Inspirovali se ve Francii, jež jako jediná země EU dokáže podporou rodin vzdorovat poklesu porodnosti. Sečte se plat otce i matky a vydělí se nikoliv číslem dvě, ale počtem lidí v domácnosti včetně dětí. Tím se opravdu velmi razantně snižují odvody rodiny pro stát, protože se dostanou do nižšího daňového pásma. Má to jednu podmínku – zrušení rovné daně neboli zavedení alespoň dvou daňových pásem.

» Na rozdíl od ČSSD chceme, aby rodiny nebyly závislé na sociálních dávkách. Nechceme zvyšovat přídavky na děti, což je pasivní sociální dávka. ODS sice říká: Necháme rodinám příjmy, ale už ji nezajímají další podmínky – například přístup ke vzdělání či ke zdravotní péči.

* O KDU-ČSL kritici říkávají, že „jde s každým“. Lidovci to naopak považují za svou výhodu – ve vládě s ČSSD jsou těmi pravicovějšími, v kabinetu s ODS zase těmi levicovějšími. Obvykle politici mlží, že „koalice se dělají až po volbách“, ale letos jsou kupodivu otevřenější: jak Cyril Svoboda, tak i Šojdrová naznačují, že v době krize mají blíže k občanským demokratům. Čím je vám bližší Petr Nečas než Jiří Paroubek?

» Nejenom lidsky, ale i programově. Je to člověk, s nímž jsem společně předložila návrh zákona o prorodinných opatřeních. V tom jsme si velmi blízcí programově. Na druhou stranu já vidím, že jeho boj za změny v ODS je boj velmi tuhý a obtížný. Samozřejmě mu přeji, aby se mu to podařilo.

***

Zodpovědnost za sexuální výchovu jsem přenechala manželovi, protože máme dva syny. Kdybychom měli děvčátka, budu jim to ráda » vysvětlovat.

Michaela Šojdrová

Osobní údaje Narodila se 28. října 1963 v Kroměříži. Pochází z lékařské rodiny, ale sama vystudovala zahradnickou fakultu. Je vdaná, má dva syny. Kariéra Před vstupem do politiky dělala projekci zahradní architektury a také působila jako externí učitelka francouzštiny. Politika Do KDU-ČSL vstoupila v září 1989. Poslankyní je od roku 1996. V roce 2007 se stala šéfkou lidoveckých poslanců. V únoru 2008 kandidovala na předsedkyni strany, ale neuspěla. Byla zvolena první místopředsedkyní.

Co si myslí o...

»Jako každá strana máme dluhy, ale bankrot nám nehrozí. Pokud bychom se nedostali do Sněmovny, bude tady chybět náš program. To je větší bankrot než finanční potíže naší strany.

»Kvůli mladým spolupracujeme s Evropskými demokraty. Náš volič je středního a vyššího věku, v mladší generaci máme méně voličů. Proto chceme hlavně ve městech spolupracovat s liberály.

»Sex přece nelze vyučovat jako matematiku nebo český jazyk. Sexuální výchova není souhrn vědomostí, jak to berou sexuologové, kteří to oddělují od osobnostního a sociálního vývoje dětí.