KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2010 Chat s Janou Hybáškovou na týden.cz
Zpět

Chat s Janou Hybáškovou na týden.cz

Přidáno 22. 4. 2010
Ilustrační foto
Chat s předsedkyní EDS Janou Hybáškovou a lídryní kandidátky KDU-ČSL v Praze na www.týden.cz.
iva

živila jste se někdy jinak než politikou nebo něčím jiným než na co se vám skládáme z danmí?

Jana Hybášková

Dobrý den, srdečně zdravím, děkuji za Vaše otázky. Více o mně najdete na www.hybaskova.cz, www.eds2009.cz. Teď už k odpovědi na první otázku - 15 let žvota jsem strávila ve státní správě, byla jsem na konkursu v roce 1990, byla jsem přijata jako arabistka na Ministerstvo zahraničních věcí, konkrétně jako referentka pro země severní Afriky. V roce 1991 jsem se stala ředitelkou odboru Blízkého východu, v roce 1997 velvyslankyní ve Slovinsku, potom poradkyní Pavla Teličky, dál velvyslankyní v Kuvajtu a Kataru. To co mne mrzí, bylo, že jsem ministerstvu dala čas, který jsemměla strávit s dcerami, od první jsem se vrátila po půl roce, od druhé po 6ti měsících…

M. Hrubý

Jsem volič ED, s přestávkou dnes EDS. Zřejmě si ani Vy - zkušená politička, ač máte okolo sebe spolehlivé, věrohodné kolegy/ně, - ve volbách do PS velké šance nenárokujete. A tak naděje EDS více ožijí v komunálních volbách. A dotaz: Jak zajistíte, aby Vaše kolegyně s ambicemi v samosprávě hl. m. Prahy vešla ve větší známost a měla prostor pro další aktivitu ? A přijde-li paní RNDr. Jana Ryšlinková samozřejmě za EDS s další unikátností ( viz trestní oznámení k Opencard) - kupř. s novelou zákona o Praze, který v několika aspektech koliduje s ostatními kom. zákona a také Ústavou ČR, - jakou reálnou pomoc jí budete schopna - jako bývala poslankyně EP - "sehnat" v orgánech EU? Na celostátní politiku po 2014 si EDS půdu může v pevnosti ODS podmínky zajistit, upozorní-li a dohraje do úspěšného konce 10 leté maléry - které do veřejné správy přinsla tzv. Opoziční smlouva - zejména jejích 5 dodatečných bodů v lednu 2000... Děkuji za otevřená slova, bez - v jiných stranách obvyklých výmluv a promiňte, - blábolů. Děkuji M. Hrubý

Jana Hybášková

Jsem velmi pyšná na to, že Jana Ryšlinková byla zvolena pražskou šéfkou EDS. Jsme začínající politická strana, prostředky na rozsáhlou mediální kampaň nemáme. Přesto věřím, že přesně cílenou prací, dobrým právním týmem, přesnými prioritami už jsem dokázali, že se dá pohnout nejen s Opencard, ale s celým pražským magistrátem. Janu Ryšlinkovou samozřejmě budeme plně podporovat jako naši lídryni do podzimních pražských voleb. Budu-li zvolena, budu samozřejmě usilovat o změnu Zákona o Praze. Není možné, aby hospodaření Prahy bylo zcela bez jakékoliv kontroly.

Pavla Tůmová

Dobrý den paní Hybášková, jsem ráda, že jedničkou na kandidátce Kdu v Praze je žena. Chci se zeptat, jestli je podle Vašeho názoru v české politice dost žen, jakou změnu politického "klimatu" mohou přinést a co konkrétně Vy pro tuto změnu hodláte udělat. Děkuji, PT

Jana Hybášková

50 % české populace je reprezentováno 83 %, 50 % je represnotváno 17 %. Už z tohoto počtu je jasné, že to, co chceme po volbách, tedy rovný a férový výsledek, dosaženo není. Nejde jen o cestu kvót. Ale například se dají finančně zvýhodnit politické strany, které do zastupitelstev pošlou více žen, a tedy i do parlamentu, nebo naopak jim lze příspěvky snížit. Ale také jde o to, že si čeští muži myslí, že žena není biologicky připravena se podílet na opravdové moci, tedy tam, kde jde o peníze. Neměli jsme ministryni financí ani průmyslu, neměli jsme a nemáme ženy v rozpočtovém a hospodářském výboru parlamentu, to je trestuhodné. To nění o tom, že by ženy do politiky nechtěly, znám jich dost, co chtějí,ale skutečně čistě mužská vedení parlamentních politických stran to neumožňují. Tuto diskusi je potřeba otevřít. Jsem proto ráda, že KDU se jako jediná parlamentní strana otevřela, a že mi dala šanci. Proto je mojí povinností tuto diskusi nastartovat.

zarmuz@seznam.cz

Zdravím.Mám dotaz a to, zdali ing .Jiří Paroubek není Arab.Vím, je to těžká otázka,ale jako vystudovaná arabistka ,mi na tento dotaz snad odpovíte.Nemám nic proti Arabům,ale přesto.....děkuji Z.

Jana Hybášková

Ne pokud vím, není.

Zuzana Vittvarová

Dobrý den, paní doktorko. Mám tyto tři dotazy: 1. U nás je žen v politice žalostně málo. Jak se budete snažit, když k tomu získáte ve volbách patřičný puvoár, umožnit dalším ženám působení na politické scéně? 2. Předpokládejme a věřme, že Ústav pro studium totalitních režimů přežije, budete nadále podporovat jeho existenci i se současným vedením? 3. Jako šéfka malé strany se budete snažit o návrat k etickým hodnotám prověřeným věky. Jmenujte tři pro Vás nejdůležitější a způsob, jak je budete prosazovat. Děkuji za odpovědi. Držím Vám i EDS palce. Věřím, že se právě v Praze najdou voliči, kteří by si přáli vidět v politice nové nezkorumpované a nezkorumpovatelné tváře. Nenechte se otrávit. Zuzana Vittvarová

Jana Hybášková

Dobrý den, paní Vittvarová. Nejde o „současné vedení“ ÚSTR, jde o to, aby se ÚSTR nezbavil svého základního poslání. ÚSTR není badatelna, ani čistě vědecké pracoviště. Poslání ÚSTR opravdu je politické. Jde o to umožnit co nejširší veřejnosti seznámit se s realitou totality u nás i jinde. Uzavře-li se ÚSTR pouze objektivním badatelským metodám a vydá byť excelentní jednu studii ročně, bude to konec. ÚSTR musí zůstat i v médicích, musí zůstat u společenské a hlavně také mezinárodní evropské činnosti. Bude-li tomu tak, budu ráda jeho vedení podporovat. Ale přesto bych si přála aby v čele stála nezpochybnitelná i veřejně silná sosobnost. Je m i líto, že předlistopadové opoziční elity toto nedokázaly zajistit. Pak by jistě postavení ÚSTR bylo pevnější. Tři hodnoty: mít na mysli naši zemi. Její prospěch je nade vše. To jsem dělala jako diplomatka, jako poslankyně, a to tu teď jde. Jsme uprostřed Evropy, hrajeme o to, zda budeme patřit na severozápad, do vyspělých demokracií, nebo na jihovýchod někam mezi Makedonii a Řecko. A tam nesmíme spadnout. S tím souvisí opravdový strukturovaný boj s rakovinou korupce. Třetí: přesné priority, nemlžit, a dotahovat věci dokonce. Skutečně projektový přístup.

jarda

Paní Hybášková, co si myslíte o čistkách v ODS? Padl Topolánek, Jančík, já myslím, že je to jenom kosmetická změna jak zvýšit padající preference. Naštěstí lidovci, za které kandidujete, mají pročištění řad od pragmatiků spojených s byznysem už za sebou. Máte moji podporu, zůstaňte ostrá jako břitva, budem vás asi volit, J

Jana Hybášková

Děkuji moc, jsem také ráda, že EDS může spolupracovat se stranou, která prošla tvrdou očistou, ze které odešlo šme. KDU je nyní vnitřně pevná, a proto jako jediná parlamentní strana může být i otevřená novým tvářím. ODS je strana transformačních peněz. Až tyto skončí, bude se strana, jejímž jediným raison d´etre byly privatizační peníze, muset sama transformovat. Je otázka, zda to ustojí.

Honza Nový

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat: Kde spatřujete průsečíky programů KDU a EDS? V čem se mohou tyto dvě strany vzájemně obohatit?

Jana Hybášková

Tím prvním průsečíkem je evropanství. A evropanství je jednoznačně postaveno na křesťanských hodotách. Takže také křesťanské hodnoty. Další oblastí je pohled na stát: nechceme ho ani neoliberálně ztenčit, tak aby byl slabý a mohl být rozkraden, ani rozpustit ve světovém socialismu, což mimochodem je stále platnou politickou formulací evropských socialistů. Jde nám o stát, kterému má cenu platit daně. A pro mne ten stát je tou zemí, kterou chceme vrátit mezi vlivné západní evropské demokracie. Společný je také postoj k zahraniční politice a bezpečnosti, priorita euroamerických vztahů, podpora jasného postoje vůči Rusku, energetické bezpečnosti a diversifikace zdrojů, podpory jaderné energetiky. Společný postoj máme i ke kvalitě života, k níž bezpochyby patří i vyspělá environmentální politika, a ne vývoz elektřiny.

Petr Češka

Zdravím Vás. Pokud se stanete poslankyní, v jakém výboru byste chěla pracovat, tey čím byste se chtěla v PS zabývat? Díky a držím palce!

Jana Hybášková

Na prvním místě jsou povinnosti. Mám před sebou tabulku protikorupčních opatření: změna zákona o veřejných zakázkách, institutu agenta provokatéra, zrušení akcií na majitele, ale také znovupostavení finanční policie, zlepšení činnosti Finančně analytického útvaru Ministerstva financí. Změna jednacího řádu parlamentu, aby si jen tak každý poslanec nemohl připojit svůj přílepek k zákonu, aby přílepky k zákonům byly jenom velmi výjimečné a řádně zdůvodněné. To jsou povinnosti. A teď co bych já ráda: kontrolu bezpečnostní oblasti, fungování policie, zpravodajských služeb, Ministerstva obrany. O těchto věcech si myslím, že ze své profesní zkušenosti mnohé vím. Koneckonců to jsem měla kdysi na mysli větou, že české armádě chybí demokratická kontrola. Nešlo o armádu, šlo o kontrolu...Je trestuhodné, jak se parlament nevěnuje své další klíčové funkci - totiž právě kontrole. To bych chtěla změnit.

TIME HEALS NOTHING

Byla jste clenkou SSM? A mela jste v SSM nejake funkce?

Jana Hybášková

Ano , byla. Funkci jsme žádnou neměla.

NIXON

Proc jste zalozila EDS a nezustala v SNKED?

Jana Hybášková

Já jsem velmi podporovala Evropské demokraty Jana Kasla. Za ně jsem také byla zvolena do EP. Příliš jsem nesouhlasila se spojením SNK ED, ale nedokázala jsme mu zabránit. Když k němu došlo, stala jsem se předsedkyní. Ale strana měla jné pohledy na to, co bych měla dělat. Strana nechtěla dělat „ politiku“. Chtěla se spíš věnovat komunálním věcem. A já jsem v té době byla poslaknyí EP, šlo mi o Evropu, o zahraniční politiku. Mezi námi se otevřela propast . Tak jsem se vrátila k myšlence původních ED, a tu se snažím spolu i s řadou původních ED pěstovat.

IXON

Byla jste hodne zklamana, ze jste neobhajila kreslo europoslankyne v roce 2009?

Jana Hybášková

Ano, strašně moc.

NIXON

Kdysi jste mela spor s politikem C. Svobodou - jako jeho podrizena, to uz ted nevadi Vam ani jemu, kdyz kandidujete za KDU-CSL?

Jana Hybášková

To nebyl spor s Cyrilem Svobodou. Tak to bylo medializováno, ale šlo o něco úplně jiného. Šlo o rozhodnutí vlády stáhnout vojenskou nemocnici z Basry. A to byla především věc ministra obrany a armády. To stažení bylo bezpečnostně, lidsky, finančně nesmyslné. A já si dodnes za svým postojem stojím. Cyril Svoboda byl ministr zahraničních věcí. Jako takový to byl on, kdo mne odvolal. Lidsky to ale byl spor s pány, jako jsou Tvrdík a Kostelka. Nikoliv Cyril Svoboda.

WAR

Dam Vam vsechny otazky, ktere jsou napsany ve sloupku, umistenem vlevo na tyden.cz: Proč měla původně kandidovat v Královéhradeckém kraji a nakonec je lídrem v Praze? Jaké si dává šance? Kdo je pro ni největším soupeřem? A s kým by naopak ráda spolupracovala?

Jana Hybášková

Původní rozhodnutí bylo demokratické rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL, které jsem přijala. Byla jsem ale velmi ráda, když Cyril Svoboda prokázal to, že mu jde o naši společnou věc, nikoliv o osobní zájem, a sám celostátnímu návrhu navrhl změnu. Jejím jediným motivem je co nejlepší společný volební výsledek. Šance si docela dávám. ED v Praze pravidelně volí něco okolo 25 000 občanů. KDU-ČSL 30.000. V europarlamentních volbách jsme v Praze získali 7,8 %. I kdyby nám všichni voliči nepřišli, je to na slušný mandát. Nyní máme podle výykumů společnosti Median v Praze nad 7 %.

Tomáš Procházka

Dobrý den, paní Hybášková. Můj dotaz se týká povolební spolupráce EDS s KDU-ČSL. Tato strana v minulosti zasedla do vlády se sociálními demokraty. Jako středový politický subjekt si to může samozřejmě dovolit. Jak byste reagovala Vy a Vaše strana na případné budoucí chování KDU-ČSL tímto směrem? Děkuji.

Jana Hybášková

Mně jde především o to, aby nemohla vzniknout žádná varianta spolupráce s komunisty. Źádná. To je také podespané v naší společné dohodě o volební spolupráci. Naopak, kdyby KDU-ČSL bylo tou silou, která by takové spojenectví narušila, uvítala bych to. Vlastně o to jde především.

WAR

Pět regionálních politiků (z Královéhr. kraje) a jedna úřednice jsou podezřelí ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku ve třetím odstavci. Je mezi nimi i Helmut Dohnálek - SNKED. Co vy na to rikate? Prekvapilo Vas to?

Jana Hybášková

Helmut Dohnálek byl zvolen předsedou strany na sněmu SNK ED, na kterém jsem z této funkce dobrovolně odstoupila. Když jsem měla kandidovat v HK kraji, domlouvali jsme se na společné postupu do podzimních voleb, samozřejmě spolu s KDU. O tom, že by byl zatažen do trestného činu, nevím.

černovláska

Paní Hybášková, jsem volič ED , mrzí mne, že není postavená kandidátka do PS, ale chápu, v komunální politice tedy v Praze (jinde nemám informace), viz paní doktorka Ryšlinková, odvádí kus dobré práce. Jaký je Váš názor na aktivity paní Reedové, tedy přestup do VV? Jaké legislativní opatření chystáte na zmírnění korupčního prostředí? Myslím, že z toho jsou lidé nejvíc otrávení, výběrová. říz. šitá na míru, střety zájmů, zneužití informací apod. Jste pro přímou volbu presidenta? Jste pro omezení poslanecké imunity?

Jana Hybášková

V pražských volbách 2006 byla lídrem kandidátky paní Jana Ryšlinková. Bylo-li by mezi námi jakékoliv ujednání o účasti v radě, místo náměstkyně primátora mělo samozřejmě náležet jí. Paní Reedová se stala náměstkyní primátora tak trochu osobní dohodou, o které jsem ani jako předsedkyně strany nevěděla. Stejným způsobem odešla do VV, aniž by jako předsedkyně SNK ED stranu o svém úmyslu informovala. Také ne mrzí, že v klubu SNK ED se dalo během těch let na pražském magistrátu v boji proti krupci udělat daleko víc. Paní Reedová sice předložila protikorupční balíček, ale ten byl tak trochu prázdný. Na pražském magistrátu je především potřeba obnovit kontrolní funkci opozice v kontrolním výboru. Ten léta s tichou podporou všech šéfuje komunista pan Hofman. Například o kauze Opencard tento výbor nejednal ani jednou! O legislativních protikorupčních opatřeních jsem již psala výše, i exekutivních a parlamentních. Ano ,jsem pro přímou volbu a to na všech úrovních. Už situace, že by starostové a hejtmani byli přímo volení, by přeci jenom přidala více kontorly a zdravé opozice. Poslanecká imunita se musí striktně týkat výkonu funkce na půdě parlamentu. Tam můžete říct, že poslanec xy je vůl. A zmlátit ho novinami. Ale to je asi tak vše…

DOTAZ

Studovala jste arabistiku za komunismu, musela jste proto delat komprosimy - SSM, studium marxismu-leninismu a nemela o Vas i zajem STB?

Jana Hybášková

Ano byla jsem v SSM. Hned po vstupu na FF UK nás strašně lanařili do KSČ – budete pracovat v oblasti Blízkého východu, to je profilová oblast pro Československo. Vědělo se o mně, že mám “styk s občanem ze západního Německa“. Znovu na mne tlačili, abych pod pohrůžkou vyloučení vstoupila do strany. Chodila jsem tři týdny po Praze s hlavou v dlaních. A nakonec mně úplně jasně došlo, že nic na světě, nic, ani arabistika nemá tu cenu. Dneska jsem strašně ráda, že jsem si touto zkušeností mohla projít, že vím, že se dalo do strany nevstoupit a že jsem to dokázala. Nikdo mi nebude říkat, že to musel udělat kvůli rodině nebo profesi. Možná dřív. V 80. letech nikoliv. StB po nás toho chtěla hodně, hlavně když jsme byli v Káhiře. Museli jsem jim psát seznamy osob, se kterými jsem se stýkali. A ta jsme psali Muhaamad Ahmad, mahmúd muhammad, Ahmad hamáda…

DOTAZ

Podle: http://hybaskova.cz/userfiles/File/CV_kratke_2009.pdf jste odbornice na terorismus - zajima Vas i terorismus v Ceske republice - tedy zahranicni terorismus v CR a domaci terorismus v CR?

Jana Hybášková

Ano, samozřejmě, veškerý terorismus považuji za bezpečnostní hrozbu, které je potřeba se věnovat.

Dotaz

Byla jste studentskou aktivistkou v roce 89, ze?, nemylim se?

Jana Hybášková

Ano. Do té doby jsme se nikdy politicky neprofilovala. Náhodně jsem se zúčastnila 17. listopadu. Zůstala jsem uzavřena v našem vlastním městě před radlicemi policejních aut a policajtů. Mělo to na mne velký vliv – strašně mě to naštvalo, a tak jsme se hned v pondělí přihlásila do stávkového výboru FF UK. A už jsem v něm zůstala. Držíme pohromadě dodnes.

Dotaz

Vzpominate si na clena SNKED - Jana Vondrouše, ktery byl predtim v snad v CSNS a po clenstvi v SNKED loni zakladal DSZ?

Jana Hybášková

Takový velmi mladý muž…..ano, pořád něco organizoval a nikdy to nedotáhl.

STATE

Mozna budete sefkou zahranic. vyboru v dolni komore parl. ci mozna i ministryni zahr. veci. Venovala byste se nebezpeci levicackych rezimu v Jiz. Americe (mimo Kolumbii a Chile), oslabovani vztahu Evropy a USA po odchodu Bushe jr., nebezpeci Ruska?

Jana Hybášková

Zahraniční politika je rozsáhlé téma, zajímají-li Vás mé postoje i některé přednášky, prosím najděte si to na mých stránkách www.hybaskova.cz. To první, co nám dlouhodobě v české zahraniční politice chybí, je konsensus. Není možné ze zahraniční politiky dělat fotbalové hřiště. ODS takto tragicky propásla radar, jen protože si nedokázala zajistit vnitřní podporu. Taková situace se již nesmí opakovat. Tedy hedání shody a konsensu. Za druhé, všechny demokratické zahraniční politiky musí být opřeny o domácí veřejné mínění. A tady je veliký úkol ve vztahu k Rusku. Zahraniční politika se také musí doma, a to především v parlamentu, skutečně projednávat. Nic z toho se tady neděje. A to je velký problém. Bez širšího pření, parlamentní debaty, jen exekutivními opatřeními vztah k Rusku nevyřešíme. To je klíčové. Druhé je posilovat rozumnou, nikoliv socialistickou evropskou zahraniční politiku. A euroamerické vztahy. Nejde o to, že Obama ví dobře, že se svět děje mez Čínou a Spojenými státy. Jde o to, že Evropa dělá málo proto, aby byla partnerem. A to je problém nikoliv velkých evropských zemí, ale středně velkých, jako jsme my.

ROT

Vadi Vam, ze USA "odpiskaly" radar a ze CR - dolni snemovna ho nepodporila - cimz podrazila Polsko?

Jana Hybášková

Ano vadí. Jako arabistka a odbornice na Blízký východ vím, jak velké je íránské nebezpečí. Koneckonců ani Spojené státy jej dnes nepodceňují. Máme-li se mu vyhnout, je protiraketová obrana evropy nezbytná. Jako evropský celek, sdílený s NATO. Jsem proto ráda, že tento systém bude v Evropě umístěn, a jsem také ráda, že tomu hodně pomohl můj vemi dobrý kolega z evropského parlamentu ministr zahraničních věcí Bulharska Nikolaj Mladenov, který ode mne o radaru hodně věděl. Na druhou stranu je trestuhodné, jak se radar ne-komunikoval v Česku, celá Klvaňova "kampaň". To, jak se kašlalo zpočátku na starosty a občany obalstí, kterých se to týkalo. Tady nebyla zpracovaná komunikační strategie, tady nebyla žádná. Totéž platí o politických jednáních. A totéž platí o „evropskosti“ radaru. Evropská bezpečnost je nedělitelná, radar proto mohl být jen součástí evropské bezpečnosti. Myslet si na nadstandardní vztahy s USA…To je opravdu vážné nedocenění situace.

?

Mate taky jako ja strach ze budoucim ceskym ministrem zahranic. veci muze byt pan Zaoralek z CSSD?

Jana Hybášková

Ano. Proto pořád mluvím o parlamentní kontorle.

DALLAS 63

Sledujete aktualni situaci v Kyrgyzstanu? Co rikate na nazory Lukasenka na soucasny Kyrgystan a co na moskevske zajmy a zasahy v Kyrgyzstanu?

Jana Hybášková

Ano, sleduji, myslím, že to je hodně vnitřní problém Kyrgyzstánu. Rusko by do tohoto problému vnitřních klanů a korupce mělo zasahovat co nejméně. Druhá věc je, že bychom měli celé střední Asii více pomáhat s demoratizací. Na to jsme jako evropské společenství úplně resignovali, ponechali jsme zbytky post-totalitních feudálních režimů samy sobě. A to není dobře. Už kvůli energetickým zásobám v této obalsti, bez nichž se v budoucnosti neobejdeme. Bylo by dobré, kdyby byly v demokratických rukách.

Robert

Podla jste stížnost na ekologickou zakázku do Bruselu, je ale ticho po pěšině. Co si od takového kroku slibujete, myslíte že udělají něco víc než u nás?

Jana Hybášková

Podání podnětu k Evropské komisi je zcela normální právní nástroj, který mají k dispozici všichni evropští občané. Dojde-li k porušení základního evropského práva a evropských mechanismů, měl by se ozvat každý, nejen bývalá evropská poslankyně. Bohužel, statisticky ČR patří k zemím, kde je tento isntiut vzužívám velmi málo. Jako poslankyně jsem se angažovala v uplatnění tzv. lékové transparentní směrnice, tzn. transparentního stanovování ceny léků. A vida, pod tlakem podnětu se situace v ČR výrazně zlepšila, farmaceutická lobby dostala za vyučenou. Nejsou to rychlé procesy, ale většinou fungují. Mnohdy v tichosti, pro novináře je velmi složité tyto procedury pochopit. To nic nemění na skutečnosti, že je to normální nástroj evropského práva, který funguje.

Jouza z Vrsku

Pani Hybaskova jako clanka EU parlamentu vynikla pouze svoji neucasti na jednanich. Nechapu, za co bere penize.

Jana Hybášková

Je škoda, že jste se o činnost českých poslanců v EP nezajímal, nebo zajímal pouze pár dnů před volbami, kdy noviny přinesly zcela zkreslenou informaci o mé neúčasti. Podle kvestora EP, který byl odpovědný za mé finance, byla moje účast na hlasováních 72%. Nikoliv nesmyslných 30%, jak psala některá česká média. Jinak bych asi nedokázala spolusjednat 33 usnesní Evropskéh parlamentu, to bylo skoro nejvíc ze všech českých poslanců.

Go

Proc jste zvitezila v EU parlamentu pres nedochazku ? Cest Buch

Jana Hybášková

Viz výše. Údaje, které zveřejnila česká média, nebyly ověřené a nebyly pravdivé. Má-li totiž poslanec EP nižší účast než 50 % na hlasováních, přestává pobírat finanční náhradu. Kdybych měla, jak psala některá česká média 30 % účast, tuto náhradu bych nepobírala. Znovu opakuji , a ráda Vám na vaši emailovou adresu pošlu kopii dokumentů o mé 76% účasti na hlasováních.

Jan

Držím Vašemu seskupení KDU-EDS ve volbách palce, protože v Česku potřebuje posílit politický střed. A protože Vaše seskupení má suverénně nejméně šibalů a žádné kmotry. ALE : většina voličů Vaše seskupení příliš nevnímá a netuší, proč Vás volit. Je o Vás strašně málo slyšet ! Nemáte-li jako ODS+TOP+VV resp. ČSSD peníze na bilboardy a na agentury průzkumu veřejného mínění (souvisí i s účastí u Moravce v TV), musíte víc mezi lidi v krajských městech i na venkově, ale i do neoficiálních diskuzí na netu. Vystupňujete nějak svojí kampaň z důvodu většího zviditelnění a oslovení voličů ? ? ? Děkuji.

Jana Hybášková

Ano, děláme všechno, co můžeme. Budemem mít v Praze víc jak 100 000 volebních novin, plakáty v metru, 3 velké billboardy. Budeme mít také skrovnou tištěnou reklamu, výjezdní kampaň, volební auto. Budete se divit, ale i účast v neoficiálních chatech je placená, dělají ji medálními agenturami najmutí pracovníci… Věříme na dobré slovo, Vaši pomoc a Vaše doporučení!

Student

V boji o politický střed soupeříte se Stranou zelených a Věcmi veřejnými Radka "Dušína" Johna. Proč by lidé měli volit vás a ne vaše konkurenty ?

Jana Hybášková

To jsou dvě různé věci, byť je v čase spojují peníze pana Soukupa a jeho agentury Medea, která pomohla přeskočit Zeleným 5 %. Totéž dnes dělá Soukup pro Věci veřejné, poté, co se spálil s paní Zubovou. Kdo s čím zachází, tím také schází. Myslím, že Zelení se ze situace velmi poučili, dnes jsou stranou s velkým tahem na branku. Budu ráda, budeme-li moci s nimi v Praze jednat o pražské koalici pro čistou Prahu. Na stranu druhou z Evropy vím, že Zelení jsou v mnoha zejména zahraničně-politických názorech velmi levicoví, nestojí vždy na straně Izraele, řečeno slušně, nebo Spojených států. To jsou oblssti, kde já nemohu popřít sama sabe. Také jsem jednoznačně právě z bezpečnostních důvodů pro jadernou energetiku. V tom se tedy lišíme. Nikoli v názoru na způsob výkonu moci. Věci veřejné: kdy se jich lidé zeptají, kolik stojí billboard, kolik stojí jejich časopis, kde na to všechno berou peníze? Jejich kampań musí překračovat 20 milionů. Kde je vzali? Z darů? Z vlastních kapes? A právě oni budou hovoiřt o čistotě? To je totální nový populismus, jsem smutná z toho, že tady nedůvěra v politku zašla tak daleko, že lidé v potřebě věřit, jsou schopní uvěřit i v "klikni, zastavíš eutanazii".

čtenář

Kandiduje za KDU+EDS v parlamentních volbách paní dr. Ryšlinková ? Pokud ano, tak kde ? Pokud ne, tak proč ?

Jana Hybášková

Paní Jana Ryšlinková bude naším lídrem, pardon, lídryní pro podzimní volby v Praze.

Janík

Dobrý den, jste pro Zákon o obecném referendu ? Pokud ano, co je podle Vás pro jeho skutečnou realizaci nutné vykonat ?

Jana Hybášková

Ano. Je o něm potřeba přijmout zákon. A k němu je potřeba politická vůle. Referendum může být konkurencí velkým politickým stranám. Proto se obávám, že ho nikdy skrz parlament nepustí.

Občan ČEZka

Co říkáte lobbování "toskánců" (ODS + socialista Urban) ve prospěch skoromonopolního polostátního gigantu ČEZ ? Co proti tomu budete dělat ?

Jana Hybášková

Občas žertem říkám , že jsme ČEZká republika… Vážně: Je jednoznačně věcí vlády omezit a jasně stanovit platy manažerů ve státních podnicích. A ČEZ státní podnik je. Zásadně nesouhlasím s tím, že bychom měli být vývozcem elektrické energie. To je postavit se do třetího světa. Výroba elektrické energie musí jen pokrývat energetickou bezpečnost, to jest zajistit energii pro každého občana tét země v čase, ale nikoliv s cílem ji vyvézt. Proto nesmí dojít k prolomení těžebních limitů. Proto se musí omezovat přechody elektráren na ruský plyn, tam vzniká strašně nebezpečná závislost. A proto se musí s energií hlavně šetřit. A to se zatím příliš neděje. Zřejmě musí dojít k dostavbě Temelína, přesto že se tvrdilo, že dva bloky budou stačit. A tím ale také musí stavba dalších kapacit skončit. U Temelína musí prběhnout jasné výběrové řízení o tom, kdo bude dostavbu provádět, a ne výběrové řízení, do kterého ani nevstoupí ti, kteří by byli zřejmými výherci. A to jsme zase zpět u kontroly. Proč poslanci neinterpelují vládu ve věci výběrového řízení na dostavbu JET? Mají k tomu všechna práva… Dokonce si myslím, že by bylo vhodné Temelín vrátit plně do rukou státu jako samostatný celek, změnit zákon o ČEZu a Temelín z něj vyjmout. U ČEZu je také problém v různých nejasných manažerských propojeníxh, například s plzeňskou Škodou apod. To je věcí médí a veřejnosti, aby také tlačila na své politiky, aby měli více podpory v boji s nešvarem!

A. Vícha

Včera byl ve zdejším chatu politik Lubomír Zaorálek. Lidé mu položili okolo 80 otázek. To je velké číslo a znamená skutečný zájem lidí o poměry v politice. Je však velkým zklamáním, že odpověděl jen na 18 otázek. Otázka pro Vás: Chcete a dokážete solidně odpovědět na všechny v tomto chatu Vám položené otázky ?

Jana Hybášková

Nevím, nevím, dělám, co mohu, je 12.09….ještě mi jich hodně zbývá. Nevím, do kdy redakce týdne nechá chat otevřený.

David R.

Jste proti nebo pro referendum ohledně přítomnosti cizí vojenské základny v ČR ?

Jana Hybášková

Ne. Jsem obecně proti referendu v otázkách bezpečnosti. Kdyby se o nasazení vojáků, zásazích armád, vojenských zakázkách rozhodovalo v referendech, stát by se zbavil základní funkce: zajistit svým občanům bezpečnost. Tento výkon opravdu patří lidem a nikoliv lidové demokracii. Tím ale neříkám, že o radaru nemělo být komunikováno, daleko intenzivněji, přesněji… veřejnost má právo na veškeré informace a samozřejmě má vyvíjet tlak na své zastupitele…

Pavel Dvořák

Chci se zeptat, zda v případě neúspěchu při volbách do PS budete Vy a Vaši kolegové z EDS kandidovat společně s KDU ČSL do ZHMP ? Děkuji za odpověď

Jana Hybášková

I v případě úspěchu.

Živago

Jste antikomunistka nebo jste ochotna spolupracovat s kýmkoliv? Kdy něco uděláte se svou vyzáží a šatníkem? Proč tak vehementně a neúspěšně běháte ze strany do strany,děláte to pro peníze? Uměla by jste se živit něčím jiným než blábolením? Co vlastně konkrétního umíte,co by bylolidem prospěšné?

Jana Hybášková

Již jsem psala, že jsem 15 let pracovala od referenta po velvyslance a poradce státního tajemníka ve státní správě. Dala jsem jí i mateřské svých dcer. Ze strany do strany neběhám, pokud vím, jsem členekou druhé politické strany ve svém životě, a to je myslím v Česku průměrný výkon. Je mezi námi mnoho těch, kteří byli v ODA, US, KDU ČSL a teď jsou třeba v TOP 09. Peníze žádné neberu, platím si sociální a zdravotní pojištění sama, chcete-li. Co umím? Arabsky, znám Blízký východ, byla jsem dvakrát velvyslankyní a něco zřejmě vím o bezpečnostní a zahraniční politice. Myslím, že s ohledem na vývoj na Blízkém východě lze úspěšně předpokládat, že my arabisté budeme mít ještě víc jak 20 let hodně práce…

Pokladní z e samoobsluhy.

Chtěla bych se zeptát kolik si vyděláte měsíčně se vším všudy ? A abych byla upřímná ták napíšu svůj plat , ten činí 7 tisíc čistého za poctivou práci . A co říkáte že až budu v důchodě ták z toho nic ješté budu muset přispívát (podle ustavního soudu )na důchod lidí z vysokými příjmy. Děkuji za odpověď.

Jana Hybášková

Já jsem měla to štěstí, že znalost arabštiny a Blízkého východu byla na trhu práce vždy velmi dobře oceněna. Umím se uživit i tlumočením a učením, když by na to přišlo. Byla jsem myslím i docela dobrým diplomatem a do Evropského parlamentu jsem byla zvolena českými voliči. To vše jsou místa, kde jsem vydělávala hodně. Je smutné, že se v naší zemi nedělá daleko víc pro propopulační politiku. Je potřeba nejen podporovat narození třetího dítěte, ale také prvního a hlavně snížit věk matky u narození prvního dítěte. Kdyby mladým maminkám stát daleko podstatněji usnadnil situaci, mohly by se ještě v životě rozhodovat o druhém dítěti. Jen tak bychom mohli mít spíš dvě děti na jedno manželství, než jeden a půl dítěte na jedno manželství. Potom by v roce 2030 nemusela nastat strašlivá situace, že každý jeden z nás bude pracovat na dva seniory. To je největší problém této země, a nikdo kromě KDU ho neřeší. Nevím, jestli budou mladí lidé v roce 2030 tak kvaliifkovaní, že přinesou hravě přidanou hodnotu, která uživí dva seniory. Dost se bojím že ne. Potom budeme chudnout všichni. Proto je potřeba především investovat do maximálního vzdělání. Vzdělaní lidé přinášejí více přidané hodnoty, tvoří vyšší procento HDP. Proto také jim patří vyšší plat i vyšší důchod.

Simonides(Londyn)

Pani Hybaskova,to neni charakter,prebihat ze strany do strany.To jsou lide nepevneho mysleni a ten "perpetingl"co se neustale prehazuje v hlave nenachazi pak klidny stav veci,nebot vzdy pri hlasovani se vymezi do vychozi polohy "jedna" Dr Petr Pithart je znam svym"prestupem" a nakonec i W.Churchil. Clovek ma mit jednu viru,ma-li dve lze pochybovat o jeho pevnosti. Vzdyt i W.Churchil v dobe sve vlady dostal telegram ze je"..tlusta proradna svine"......verejne se k tomu prihlasil.

Jana Hybášková

Ano. Já jsem vstoupila do ED, když byli ještě ED. Kdyby jimi zůstali, nikdy bych neměla důvod přestoupit. Bohužel ED jako takoví zanikli. Spojení SNK ED je něco úplně jiného. Proto jsem se rozhodla nikam nepřebíhat, ale vrátit se na začátek, k hodnotám evropské demokracie, EDs.

Ladik

Dobry den. Panove z CSSD ani ze SPOZ mi na tyto otazky neodpovedeli (tim pro me tyto strany skoncily), tak snad Vy. Mate rada kocky? Co dela (udela) vase strana pro podporu kocicich utulku? Dekuji.

Jana Hybášková

Nemám. Já se jich bojím. Miluji psy a jsem pyšná majitelka psa. Zákon o týrání zvířat považuji za nedostatečný, budu hlasovat pro jeho posílení.

Richard Petrovecký

Dobrý den, jaký příjem by podle Vás měla mít rodina: pracující rodiče a tři děti školou povinné, aby mohli solidně žít a neživořit ? Tito lidé začali splácet hypotéku na panelákový byt 4+1. Uveďte číselně vyjádřené rozmezí. - Jistě znáte ceny pro živobytí. Doufám, že jako odpověď nepoužijete nějakou nicneříkající frázi nebo jiný druh výmluvy nebo že takovou otázku nebudete jako jistí účastníci chatu z ODS a z ČSSD ignorovat.

Jana Hybášková

Já jsem ráda, že už nežijeme v socialismu. To není stát ani nidko jiný, kdo má určovat, kolik lidé berou, pakliže přímo nepracují pro stát. Je věcí pracujícíh rodičů, kolik vydělají. Stát by především měl Vašim dětem umožnit dosáhnout co nejvyššího vzdělání, s nejvyšší kvalitou, tak aby v budoucnu měli šanci patřit do takové platové roviny, na kterou se profesně připraví. V tom je role podpory státu. KDU ČSL je pro podporu sociálního bydlení pro mladé rodiny. Já to podporuji, protože jsem jasně rozhodnutá udělat vše pro propopulační politiku. Na druhou stranu ale není v naší zemi zvyk cestovat za prací. Ve vyspělých demokraciích to takto funguje. Ne všechny byty jsou tak drahé jako v Praze. Ale znovu podotýkám, jsme pro to, aby zůstalo zachováno stavební spoření. Pro to, aby stát co nejvíce a nejdéle a nejkvalitněji umožnil dětem se vzdělávat a pro podporu propopulačních bydlení pro mladé rodiny s dětmi. Čísla ze zásady uvádět nebudu, to dělal komunismus. Dnes opravdu žijeme v době liberální ekonomiky.

J.Dlouhý

V minulém období jste se pohybovala zejména v zahraničí (Zamini resp. EP). Teď jste se "vrátila" do ČR. Otázka: Co Vás v pozitivním / negativním smyslu překvapilo při srovnání politiky v ČR a zahraničí?

Jana Hybášková

Konfrontační charakter. V Evropě a ve světě, i mezi Evropou a Američany svět stojí na dohodě. Já mám legitimní zájem, ty máš legitimní zájem, pojďme najít společný jmenovatel. Pojďme jednat, dohodnout se. Shoda, dohoda a kompromis je evropská lekce. To bych chtěla přinést do české politiky.

suzi

mrzi mě pani Hybaškova ,že jste v jedne řadě se zahradnici Sojdrovou--sdilite s ni jeji karasovskou homofobii ala konec devatenacte stoleti?

Jana Hybášková

Nelíbí se mi, že paní Šojdrovou urážíte. Ne, nesdílím, mám jiný názor, ale to mi nebrání s paní Šojdrovou spolupracovat. Právě umění se dohodnout považuji za velké umění evropské politiky. A věřte nebo ne, debata o reprodukčním zdraví v klubu evropských lidovců mne poučila také o tom, že tyto otázky chtějí čas. Debatu a dialog. A ne Váš apriorní přístup. Ten je na nic.

Ron

LIdi v USA už mají dost svých bezohledných, chamtivých, drzých a sobeckých politiků ! Proto již proběhla první STÁVKA LIDÍ v USA jako protest PROTI ZNEUŽÍVÁNÍ DANÍ například na zločinecké válčení v Iráku, v Afghánistánu a jinde ! Tyto stávky budou v USA dále pokračovat a také se k nim připojují lidé například ve Velké Británii. Informace o tom jsou na www.taxfree15.com a www.taxfree15.org.uk Paní Hybášková, co těmto stávkám říkáte ?

Jana Hybášková

Mé názory psoím najdete na www.hybaskova.cz, www.eds2009.cz a na mém blogu Aktualne.cz

Lukáš

Dobrý den, paní Hybášková, proč jste se spojila s KDU-ČSL? Vy jste liberální politička a to spojení s lidovci mi moc nejde do hlavy.

Jana Hybášková

Já ale nejsem liberální politička. V Česku jsme si zvykli říkat liberalismus všemu protibolševickému, decentralizaci. Liberalismus je možný tam, kde je síla osobní odpovědnosti, osobního individuálního rozhodnutí. Po dvaceti letech vím, že jsme udělali chybu, domnívala jsem se, že lidem stačí dát jen svobodu. Tu je možné dát společnostem, které vyrostly na hodnotovém základě. V západních demokraciích na křesťanském základě. V počátcích americké nebo britské demokracie přeci byli všichni křesťané a nikdo vůbec neuvažoval, že by tomohlo být jinak. Liberalismus je tedy dobrý tam, kde je pevný hodnotový základ. A dnes vidíme, že u nás nebyl. Není možné jen rozbíjet, uvolňovat, když vlastně není co. Proto jsem již v Evropském parlamentu byla poslankyní evopských lidovců! To se málo ví! – přišla jsem na to, že jediným lékem postkomunistického marasmu je návrat ke křesťanským hodnotám. Tím neříkám lidoveckým, nebo katolickým, ale křesťanským. Jen ony mohou být východiskem pro uvolnění liberalismus. Bez něj je liberalismus prázdná skořápka. Navíc, evropský liberalismus je antiimperialistický, antimerický a a antiizraelský. S tím se nemohu shodout. Můj odbiv patří CDU. Chtěla bych malinko přispět k tomu, aby se nová KDU vzdala stejným směrem jako CDU.

K. Nádvorský

Co je podle Vás hlavním smyslem a hlavní prací vlády státu - obecně ? Z jakých konkrétních důvodů jste se rozhodla pro vstup do politiky ? Děkuji za odpovědi.

Jana Hybášková

Pro vstup do české politiky jsem se rozhodla proto, že reflektuji vlastní chybu. Zjevně nestačilo se jen snažit o západní ukotvení ve strukturách NATO nebo EU. Západ není samospasitelný, členství v EU a NATO za nás vnitřní nepořádek nevyřeší. Po dvaceti letech je čas na generační změnu. Proto jsem se rozhodla jít do politiky.

Miroslava Mencová

Paní Hybášková, jaký je váš názor na výběr účastníků v předvolebních debatách na ČT u V. Moravce? Veřejnoprávní televize, která je financována z našich poplatků dle mého názoru nekorektně zasahuje svým výběrem do průběhu voleb

Jana Hybášková

Ano máte pravdu: Počítejte se mnou. Na 1000 dotazovaných je volební účast někde 670, z toho je 10 % 67, tedy 5 % je 34. Stačí tedy 2 respondetni, kteří nevezmou telefon…na hranici 5 % procent je ta výběrová chyba zejména u kvotních výzkumů děsivá. Proto jsou výzkumy neobjektivní a silně poškozují demokratickou soutěž v naší zemi.

Pavel Mareš

Dobrý den. Za klíčovou oblast považuji v Praze školství. Budete podporovat čtenářství u malých i větších dětí, u rodičů? Pokud ano, jak konkrétně? Váš manžel k tomu kdysi udělal inspirativní výzkum... Jinak: přeju Vám v Praze úspěch a buďte víc vidět v ulicích!

Jana Hybášková

Ano, školy by měly být daleko víc motitvovány k tomu, aby se stále nepsoléhaly jen na to, co přináší rodina a nereprodukovaly tak valstně jen existující sociální nerovnosti. Úlohou školy je pomoci i tam, kde mnohdy nemůže rodina. A to jednoznačně je čtenářství. Není to jen o tom, že dál budou číst jen děti rodičů, kteří čtou. I děti rodičů, kteří nečtou muaí dostat šanci se do literatury zamilovat. Ale to neudělá základka s Jiráskem a Psohlavci. Výuka českého jazyka s Lumírovci a Ruchovci je děsná!!!

Tomáš Sýkora

Dobrý den, paní Hybášková. Co si myslíte, že českému národu chybí nejvíce? Může to být absence nějaké politické vize, dejme tomu s horizontem 20 let? A absence nositelů vizí - slušných politiků s neotřesitelným kreditem? Jaké by případně tyto vize měly být? Energetická soběstačnost? Ucelený jaderný energetický program (vč. obohacování uranu i jeho ukládání)? Koncept univerzálně schopné armády, nikoli budování jen několika vybraných jednotek? Rozvoj vzdělanosti obecné i vědecké? Oživení křesťanských fundamentů a mravnosti napříč společností? Děkuji a přeji Vám průnik do stojatých politických vod! Tomáš Sýkora

Jana Hybášková

Česká politka potřebuje novou vizi, to máte pravdu. Jsme západní demokratičtí, jsme v NATO a EU a co dál? Jak fungovat jako konkurenceschopná, bezpečná a kvalitní společnost 21. toletí? Jak nestárnout? Jak řešit trojúhelník energetika ekonomika a environmentální problémy? Na to musí přijít do české politiky již nová generace, s evropskou skuešeností.

Morálka

Z mnoha konkrétních případů je evidentní, že výchova a výuka v oblasti lidského charakteru a morálky v rodinách dostatečná není. Jste pro, aby se na všech stupních a typech škol seriózně a podrobně vyučovalo, co není a co je skutečně poctivé, slušné, zodpovědné a čestné chování a jednání ? Pokud s takovou výukou souhlasíte, jakým způsobem toto chcete podpořit a zrealizovat ? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Jana Hybášková

Ano KDU-ČSL pomohla s tím, že se volitelným předmětem stala etická výchova. To není náboženství, je to etická výchova. Nejprve je ale potřeba vychovat pedagogy samotné. A tam vidím velký problém. V kvalitě přípravy českých pedagogů, v nedostatku praxe, osobní motivace. Není to jen o penězích, je to i o prostředí. Je ale věcí komunálních politiků, koho jmenují ředitelem školy, že. A kdýž je to jen prebenda, pak je to špatné.

František Linda

Dobrý den,přeji jasnou mysl,pevné zdraví,neutuchající odvahu a úspěch ve volební kampani do Poslanecké sněmovny. Volební propojení s KDU-ČSL ve volebních regionech,kde tato strana nemá velkou podporu nepokládám za nejšťastnější a myslím,že má za následek úbytek voličů pro EDS,ale tuto taktiku pro" velké " volby chápu.Spojené úsilí bývá mocnější. Uvažujete pro podzimní komunální volby také se společnými kandidátkami ?

Jana Hybášková

Ano, na mnoha místech, ale také s daleko větším počtem uskupení a stran, včetně například SNK ED, KDU, možná i Zelenými. Chce to velké kolaice, jinak velké strany z komunálu nedostaneme.

Outsider EP

Dobrý den paní Hybášková, jak vnímáte atmosféru vzájemné spolupráce našich europoslanců, pozitivní lobbing za zájmy republiky? Kdo je podle vás nejaktivnějšíé a kdo naopak neodvádí žádnou práci? Jak se o jejich aktivitách a přínosu pro ČR máme dozvědět? Jaké je podle vás perosonální složení asistentů našich poslanců? Nakolik převažují příslušníci rodin a příbuzní či známí?

Jana Hybášková

Je to chyba médií, i já jsme na ni doplatila. Poslancům by měl být věnován velký prostor. Skvělou poslankyní je Zuzana Rothová, poslanci ODS udělali strašnou chybu že odešli do bezvýznamného klubu, aby v něm měli významné funkce a prebedny, což jim přišlo lepší než mít méně významné funkce ve významném klubu… to byla chyba.

karkulka

Dobrý den, co je pro Vás v životě vodítkem toho, co je správné a co ne?

Jana Hybášková

Dřív jsem si myslela, že všechno vím sama. Dnes mi je daleko ale daleko větším vodítkem moje rodina. A do jisté míry i můj tým.

Ousider EP

Ještě jeden dotaz - nakolik jsou vaší silnou stránkou ekonomika a finance? Jak vnímáte ekonomickou situaci naší země v současných podmínkách hospodářsky poněkud rozklížené Evropy? Jaká je budoucnost Eura? Pokud nejste v tomto oboru silná, koho máte vedle sebe fundovaného v této věci?

Jana Hybášková

Evropa dělá, co může. Ještě že dnes máme v EU Euro, v jednotlivých národních měnách bychom krizi snášeli daleko hůře. Jsem proto jednodznančně pro vstup do Eura, jakmile to půjde. Už jsme tam měli být dávno, tučná léta jsme propásli. Naše země na tom dnes není nejhůře, ani výší dluhu. Ten mají větší země i vyšší. Ale mají také daleko mocnější ekonomiky, a tím pádem schopnost splácet. Náš problém je souhra stránutí a velkého dluhu. Dluh se musí zmenšit, ale tam, kde je to podstatné, a ne tím, že nebudeme valorizovat důchody, například. Můžeme škrtnout ekotendr a hned budeme o mnoho desítek miliard bohatší. Pro mne je tedy priroritou nejen zastavit dluh, ale dělat propopluační poitiku. Já sams nejsem ekonom, ale naše strana má skvěle fungující ekonomickou komisi složenou z daňařů, markoekonomů a také těch, kteří se zabývají sociální oblastí.