KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2010 Ani ve snu mě nenapadlo, že Bursík pracuje i pro těžaře
Zpět

Ani ve snu mě nenapadlo, že Bursík pracuje i pro těžaře

Přidáno 22. 2. 2010
Ilustrační foto
Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek v rozhovoru pro deník Právo.
 

* Strávil jste šest týdnů na české stanici Johana Georga Mendela v Antarktidě, jak jste se tam dostal?

Získal jsem tu možnost jako předseda sněmovního výboru pro životní prostředí. Chtěl jsem se seznámit s ekologickým provozem stanice, který je unikátní hlavně systémem vytápění a získávání energie. Také jsem tam byl v rámci projektu české geologické služby. Vedle geologického monitorování provozuje i monitoring ptáků a savců. Průzkum tam dělali minulé dva roky odborníci z Jihočeské univerzity a letos tam nemohli, tak jsem se toho zhostil.

* K tomu máte blízko? Přece jen jste již dlouho v politice.

Jsem vystudovaný přírodovědec, jsem činný v ochraně přírody a botaniku a zoologii provozuji pořád.

* Kolik vás to stálo?

Cestu jsem si platil sám a přispíval jsem si jako ostatní na stravu. Zatím to odhaduji okolo 130 tisíc korun.

* V čem to pro vás bylo přínosné?

Životní zkušenost. Antarktida je unikátní v tom, že tam probíhá pouze výzkum a příroda je velice zachovalá. Údaje zde naměřené slouží jako srovnávací pozadí pro ostatní již ovlivněná území. Nabývá to na významu vzhledem ke globálnímu oteplování. Seznámil jsem se i s výzkumem brněnské geologické služby, která měří teplotu, tloušťku ledovce či jak rostou mechy a lišejníky. Zda jim prospívá oteplování. To není rovnoměrné, největší růst byl zaznamenán na antarktickém poloostrově, tam je i naše stanice, kde byl za poslední století růst až o tři stupně, což je hodně. Proto se zde zkoumá, jaký vliv to má na zelené organismy a jaký to může mít dopad na Antarktidu či Jižní Ameriku. Generalizovat by bylo ale odvážné, každá sezóna je jiná, teď tam bylo nejvíce sněhu za patnáct let a bylo tam naměřeno minus 37 stupňů.

* Složitě jste se dostával domů. Jak?

Odjeli jsme 2. ledna, tam jsme pluli lodí z Chile a na stanici jsme byli 10. ledna. Cesta není jednoduchá, i když se vše daří. To by vám nejlépe popsal brněnský rektor, který strávil na cestě 16 dní a na stanici pouhých 15 minut. Odlet byl plánován na 23. ledna, ale byl zrušen kvůli pomoci letounů na Haiti. Jediný způsob, jak se odtamtud dostat, je z argentinské základny, která je od české vzdálena 60 kilometrů a dopravuje se tam argentinským vrtulníkem. Mají dva provozuschopné letouny Hercules. Když ale musely pomáhat na Haiti či poté při sesuvech půdy v Peru, musela jít Antarktida stranou. Navíc potřebují pěkné počasí a do 5. února nic nelétalo. V únoru končí sezóna, protože přichází polární noc a ve tmě se nedá zkoumat. Těmi letouny přiletěl i brněnský rektor, ale protože nemohly létat vrtulníky, musel zůstat na argentinské základně. Po třech dnech sněhové vánice se udělalo pěkné počasí, Argentinci přivezli rektora na 15 minut a pak nás všechny odvezli na svou základnu. Poté jsme museli čekat dva dny kvůli mlze. Celkově jsem nakonec na stanici strávil přes jeden měsíc.

* Zameškal jste tři sněmovní schůze, vyhubovali vám kolegové?

Při poměru sil ve Sněmovně naše hlasy nic neovlivní. S bývalou koalicí neprosadíme nic, a když se dohodneme s ČSSD, tak máme pohodlnou většinu.

* To vás přece neomlouvá, do práce musí chodit každý.

To samozřejmě, ale kolegové mi moc nenadávali. Počasí nikdo neporučí.

* Mezitím, co jste tu nebyl, došlo k politické přestřelce mezi premiérem Fischerem a poslancem Bursíkem kvůli hornímu zákonu. Přitom vyšlo najevo, že Bursík v době, kdy pracoval pro ministerstvo životního prostředí, kterému jste šéfoval, radil i majitelům Mostecké uhelné. Věděl jste o tom?

Pro mě je to šokující. Já jsem si ho vážil, stejně jako bývalého ministra Moldana, a oběma jsem nabídl místo poradce. Bursík vždy bojoval za těžební limity a ani ve snu by mě nenapadlo, že by mohl pracovat pro protistranu. Měl jsem k nim základní důvěru, tak jsem se neptal.

* Co říkáte tvrzení Czech Coalu, že Bursík jim radil, jak limity odstranit?

Energetická koncepce se dělala v roce 2004 a to tehdy pro ně Bursík již nepracoval, a pamatuji si, že za limity bojoval. Pravda je, že když byl nyní ministrem, byl nakloněn jednání o tom, že by se limity částečně prolomily v lomu Bílina, kde by se nemusely bourat vesnice. S Topolánkem o tom vyjednával. O Horním Jiřetíně řeč nikdy nebyla a ani jsem to od něj neslyšel. Horní Jiřetín je posvátný symbol ekologického hnutí. Kdyby tamější limity někdo začal veřejně zpochybňovat, tak by skončil. I kdyby si to myslel, tak by to nikdy nevyslovil nahlas.
Oldřich Danda