KDU.breadcrumbs.homeAkce Sjezd 2015 - Zlín Aktuality Články Kandidátský projev Zuzany Roithové před volbou místopředsedy
Zpět

Kandidátský projev Zuzany Roithové před volbou místopředsedy

Přidáno 27. 5. 2015 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Milí delegáti, sestry a bratři!

Prožívám s Vámi nadšení z našeho návratu do vrcholné politiky, tento bilanční Sjezd je pro nás opravdu velikým svátkem.

Tím živým pramenem nové důvěry našich voličů jsou plody Vaší dlouholeté a obětavé práce na komunální a krajské úrovni, ale také odvaha dát do čela mladé muže, sice talentované, ale bez zkušeností z té nejvyšší politiky. Zdaleka ne všichni nám tehdy tleskali, ale já jsem na tu kartu vsadila, a tak mám dvojnásobnou radost z toho, že ta naše strategie přináší tak dobré a chutné ovoce.

Křesťanská demokracie má dneska velký vliv na směřování naší země a není to vliv zanedbatelný. A to nejen proto, že se náš propracovaný a modernizovaný program stal součástí vládní politiky, ale také díky našim principiálním postojům, například k aktuálním zahraničním událostem, které jsou hodnotovou kotvou politiky této vlády. Důležité je také to, že tím vyvažujeme problematickou, neprofesionální a možná i trochu nebezpečnou politiku hlavy státu.

Dovolte mi ale promluvit ještě o jedné výzvě, o jedné nadčasové úloze nás křesťanských demokratů. Víme, že naše země sama, i spolu s Evropou, čelí vážným problémům, vážným výzvám. Ty ale nebude možné úspěšně řešit bez podpory veřejnosti, bez získání důvěry občanů pro odvážná politická řešení. Jenomže společnost oslabuje rakovina populismu, xenofobie, nedůvěry v politiky, nedůvěry ve stát, nedůvěry v Evropskou unii, nedůvěry v budoucnost.

Česká politika dnes svádí zápas o nové vize, ale zatím jen těžkopádně bojuje o vlastní hodnověrnost a v sázce je přitom kvalita naší demokracie. Když lidé léta nevěří politikům, pak je ohrožena demokracie, jejímž smyslem je férová soutěž o nejlepší řešení. Česká politika navíc soutěží s tzv. politikou nepolitickou, tedy bezbřehou. Ta se však díky nákladné reklamě stále úspěšně prodává voličům, i když je jim tohle zboží tak trochu k ničemu a do třetice je tu aktuální riziko oligarchizace politiky a konečně i její privatizace.

Jestliže mluvím o nadčasovém úkolu pro nás, myslím tím rehabilitaci stranické politiky v očích veřejnosti. Pro naši zemi je dnes velmi důležitá vůbec existence zdravé demokratické politické strany, jejíž politici mají zpětnou vazbu od členů, jsou nezkorumpovatelní, čitelní a odpovědní. Jistě jsou to křesťanští demokraté, a to, že se do nejvyšších pater vrátila hodnověrná politika je tedy velmi dobrá zpráva i pro ty, kdo nesdílejí či se nezajímají o náš vlastní program. Takže my nesmíme zklamat, bratři a sestry. Svoji důvěryhodnost posilujme zásadovými postoji a nezahrávejme si s pokušením populismu, vzdor vidině preferencí. Vyjadřujme se jednoznačně, vyhýbejme se povrchním soudům a demagogii. Buďme profesionální, tak získáme respekt širší, inteligentní veřejnosti. Nemoralizujme druhé, ale buďme sami příkladem doma i za hranicemi, vždyť neseme také díl, a to nemalý, své odpovědnosti za společnou cestu v Evropě, ta závisí také na vzájemné solidaritě. Buďme ale ochotni, jako národ být solidární, i když to nebude pro nás výhodné, například přispívat pro změnu zase chudším regionům.

Nemá-li být idea solidarity vyprázdněná, pak bychom ji i další hodnoty měli lépe komunikovat také s našimi občany. Nejen na seminářích, ale také v praxi, například vyváženým postojem ke společné azylové politice a dalším společným evropským problémům.

Závěrem chci ještě říct, že mne práce v předsednictvu těší. Jsme dobrý tým, dílna pro tříbení názorů a postojů. Mimo jiné také vedu skupinu pro aktivizaci a koordinaci činnosti uvnitř strany, zejména v oblasti, kde máme nižší preference.

Také chceme rozproudit komunikaci, jak mailovou, tak přes sociální sítě a vůbec je toho hodně, co ještě můžeme udělat pro dobré výsledky a pro tuto zemi.

Ráda se na tom budu dál podílet, dáte-li mi znovu důvěru. Často se mi zdává takový sen, že KDU-ČSL budou lidé rozumět.

Děkuji Vám.