Usnesení č. 1
Sjezd KDU-ČSL:
1. Schválil
Složení pracovního předsednictva,
Program sjezdu,
Jednací řád sjezdu,
Volební řád sjezdu.
2. Zvolil:
Mandátovou komisi ve složení:
Ladislav Šustr, František Adamec, Josef Borák, Hana Demlová, Jiří Drška, Zbyněk Martinek, Jaroslav Orel, Vojtěch Vyhnálek, Jiří Záhora.
Volební komisi ve složení:
Aleš Kašpar, Miloš Bílek, Jiří Brauner, Oldřich Dočekal, Marie Horáková, Jiří Houdek, Jiří Hyksa, Marie Johánková, Jaromír Kotěra, Václav Slavíček, Monika Turnovská, Jiří Veselka, Aleš Doležal, František Baldrián.
Návrhovou komisi ve složení:
Jaromír Talíř, Ivan Foltýn, František Bartoš, Petr Gabriel, Adolf Jílek, Josef Kaňa, Petr Náhlík, Eva Rolečková, Josef Sedláček, Josef Svoboda.
Dva ověřovatele zápisu Sjezdu KDU-ČSL 2001:
Bohumila Čadu a Jiřího Karase
3. Vzal na vědomí:
Zprávu mandátové komise.
Usnesení č. 2
Sjezd KDU-ČSL:
1. Schválil:
- Zprávu předsedy KDU-ČSL,
- Zprávu o činnosti Klubu poslanců KDU-ČSL v PSP ČR,
- Zprávu Klubu senátorů KDU-ČSL v Senátu ČR,
- Finanční zprávu (zprávu o hospodaření KDU-ČSL),
2. Projednal a schválil:
- Zprávu o politické a organizační činnosti strany a plnění usnesení Sjezdu KDU-ČSL 2001.
3. Projednal a vzal na vědomí:
- Zprávu Celostátní revizní komise,
- Zprávu Celostátního rozhodčího sboru.
Usnesení č. 3
Sjezd KDU-ČSL
A)
dle § 36 Stanov KDU-ČSL dodatečně schvaluje tyto změny Stanov KDU-ČSL schválené od Sjezdu KDU-ČSL 1999 Celostátní konferencí KDU-ČSL:
18. září 1999 s účinností od 1.1. 2000:
Nový text tohoto odstavce zní: “Krajské organizace působí v hranicích vyšších územních samosprávných celků a sdružují všechny místní a okresní organizace KDU-ČSL na území dané oblasti.”
-
v § 9, odst. 3 náhradu termínu “volebních krajů” termínem “vyšších územních samosprávných celků”.
-
zrušení odstavce 8, písm. d) v § 19, který zněl: “Krajské předsednictvo zejména: ……dává souhlas k návrhům generálního sekretáře na jmenování okresních tajemníků.”
4. prosince 1999 především ve vazbě na změnu Nominačního řádu KDU-ČSL:
§ 19, odst. 5
|
ZRUŠIT - “Krajská konference volí členy nominační komise” |
§ 19, odst. 6 – 10 |
PŘEČÍSLOVAT na odst. 5-9 |
§ 19, odst. 9 (dříve 10), písm. k)
|
NOVÝ TEXT |
“Krajský výbor zejména: …..k) volí členy příslušné nominační komise (viz. nominační řád),”
|
§ 20, odst. 5
|
ZRUŠIT - “Okresní konference volí členy nominační komise” |
§ 20, odst. 6 - 9 |
PŘEČÍSLOVAT na odst. 5-8 |
§ 20, odst. 7 (dříve 8), písm. k) |
NOVÝ TEXT |
“Okresní výbor zejména:….. k) volí členy příslušné nominační komise (viz. nominační řád),”
|
§ 26, odst. 2, písm. c)
|
NOVÝ TEXT - stylistická úprava textu starého |
“Generální sekretář uzavírá a rozvazuje pracovní poměr se zaměstnanci ústřední kanceláře a na návrh příslušných krajských výborů se zaměstnanci, kteří působí v krajské a okresní kanceláři daného kraje /viz. § 19, odst. 9, písm. d/. Zástupce generálního sekretáře, vedoucí oddělení ústřední kanceláře a krajské tajemníky zařazuje do funkcí po předchozím souhlasu Celostátního výboru /viz. § 17, odst. 2, písm. d/,”
B)
schvaluje změnu § 15, odst. 5, písm. a) Stanov KDU-ČSL navrženou Celostátní konferencí KDU-ČSL spočívající ve zvýšení počtu místopředsedů ze tří na čtyři:
Nové znění § 15, odst. 5, písm. a):
“Sjezd volí: a) předsedu strany, prvního místopředsedu a čtyři další místopředsedy strany.”
C)
schvaluje změny Stanov KDU-ČSL doporučené Celostátním výborem KDU-ČSL:
Nové znění: “Člen strany má právo: …. d) předkládat všem stranickým orgánům náměty, stížnosti a připomínky a být do devadesáti dnů vyrozuměn o řešení.”
Nové znění druhé věty odstavce 1: “Schází se podle potřeby zpravidla dvakrát měsíčně a je tvořen předsednictvem strany, osmi členy volenými na sjezdu, členy vlády a pěti poslanci či senátory, které nominuje Klub poslanců a Klub senátorů Parlamentu ČR (dále jen poslanecké kluby), hejtmany krajů, předsedy a místopředsedy Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR.”
Nové znění: “Celostátní konference …. Schází se podle potřeby nejméně třikrát do roka, je tvořena celostátním výborem strany, 40 členy volenými na sjezdu, předsedy krajských organizací, zástupci sdružení nebo klubů ustavených podle § 9, odst. 9 Stanov KDU-ČSL a všemi poslanci a senátory, kteří jsou členy strany.”
Nové znění: “Krajská konference je svolávána krajským výborem jedenkrát za dva roky, nejpozději do konce druhého kalendářního roku následujícího po roku konání poslední krajské konference, nebo požádá-li o to 1/3 místních organizací příslušné krajské organizace.”
Nové znění: “Okresní konferenci svolává okresní výbor jedenkrát za dva roky, nejpozději do konce druhého kalendářního roku následujícího po roku konání poslední okresní konference, nebo požádá-li o to nejméně 1/3 členů okresní organizace. ”
-
do § 5, písm. d) za slovo “být” doplnit: “do devadesáti dnů”.
-
v § 13, odst. 2 se první věta “Sjezd se schází jedenkrát za dva roky, vždy však před ukončením funkčního období celostátních stranických orgánů.” mění na nové znění: “Sjezd se schází jedenkrát za dva roky, nejpozději do konce druhého kalendářního roku následujícího po roku konání posledního sjezdu.” Ve stejném smyslu se mění znění § 19, odst. 2 a § 20, odst. 2 (viz. níže).
-
§ 17, odst. 1 věta druhá se za slovy (dále jen poslanecké kluby) doplňuje “hejtmany krajů, předsedy a místopředsedy Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR.”
-
v § 18, odst. 1 třetí věta se číslovka “32” nahrazuje číslovkou “40”
-
v § 19, odst. 2 se slova “za dva roky, vždy však před uplynutím funkčního období” mění na “za dva roky, nejpozději do konce druhého kalendářního roku následujícího po roku konání poslední krajské konference”.
-
v § 20, odst. 2, v první větě se slova “za dva roky, vždy však před uplynutím funkčního období” mění na “za dva roky, nejpozději do konce druhého kalendářního roku následujícího po roku konání poslední okresní konference”.
-
v § 22:
- v odstavci 1 se nahrazují slova “činí čtyři roky” slovy “je dvouleté” a text se doplňuje o slova “a končí novou volbou”.
Nové znění: “Funkční období všech stranických orgánů a volených funkcionářů je dvouleté a končí novou volbou. ”
- v odstavci 2 se slova “nejpozději skončením funkčního období a” nahrazují slovy “dle odstavce 1”.
Nové znění: “Každá funkce zaniká dle odstavce 1 i tehdy, jestliže byla funkce nastoupena v průběhu funkčního období.”
- v odstavci 3 se vypouští první věta “Funkční období všech stranických orgánů a funkcionářů končí novou volbou.”(zahrnuto do odstavce 1).
h) Pokud je ve Stanovách KDU-ČSL řečeno, že některý orgán volí či jmenuje jiný orgán nebo funkcionáře, je tím myšleno, že je oprávněn ho i odvolat a v tomto smyslu se Stanovy KDU-ČSL ve všech příslušných ustanoveních doplňují.
Usnesení č. 4
-
Sjezd schvaluje Zprávu o činnosti KDU-ČSL v zahraniční politice.
-
Sjezd schvaluje Strategii přípravy KDU-ČSL na vstup ČR do Evropské unie.
-
Sjezd ukládá Ústřední kanceláři KDU-ČSL zajištění organizace seminářů pro kandidáty do voleb do Evropského parlamentu.
-
Sjezd ukládá krajským výborům výběr kandidátů do voleb do Evropského parlamentu.
Usnesení č. 5
Sjezd KDU-ČSL považuje
čtyřkoaliční spolupráci za dlouhodobou a prvořadou orientaci strany a ukládá novému vedení pracovat na dalším prohlubování vztahů stran Čtyřkoalice na principech Evropské lidové strany.
Usnesení č. 6
Sjezd KDU-ČSL
1. Schvaluje materiál “Analýza ekologické politiky Zemanova kabinetu”.
2. Souhlasí s Tezemi moderní ekologické politiky KDU-ČSL pro období 2002 – 2006.
3. Ukládá Celostátnímu výboru KDU-ČSL rozšířit materiál o výsledky diskuse na sjezdu a na krajských konferencích.
Usnesení č. 7
Sjezd KDU-ČSL volí:
1. Předsedou KDU-ČSL: Cyrila Svobodu
2. 1. místopředsedou KDU-ČSL: Milana Šimonovského
3. Dalšími čtyřmi místopředsedy KDU-ČSL: Zuzanu Roithovou, Jana Kasala, Miloslava Výborného a Tomáše Kvapila
4. Členy Celostátního výboru KDU-ČSL: Viléna Holáně, Libora Ambrozka, Jaromíra Talíře, Václava Kodeta, Jiřího Čunka, Jana Grůzu, Josefa Vacka a Jaroslava Kopřivu
5. Členy Celostátní konference KDU-ČSL: Petra Gabriela, Miroslava Tettera, Františka Baldriána, Miroslava Březinu, Rostislava Černého, Stanislava Chýlka, Antonína Holuba, Rudolfa Chamráta, Aleše Kašpara, LudvíkaHovorku, Jana Škopíka, Ladislava Pospíšila, Renatu Smutnou, Jiřího Hanuše, Radomila Kašpara, Stanislava Malíka, Martinu Jiráňovou, Jiřího Životského, Františka Adamce, Aloise Janka, Martina Kopáčka, JaroslavaHuláka, Miloslava Macelu, Karlu Řezáčovou, Janu Osobovou, Jiřího Kubínka, Vojtěcha Jurčíka, Otakara Šišku, Jaroslava Kočandrleho, Zbyňka Pražáka, Jana Korába, Helenu Langšádlovou, Jaromíra Mikuška, MilanaLinharta, Zdeňka Beila, Barboru Krausovou, Vojtěcha Vyhnálka, Vladimíra Začala, Josefa Miškovského a Františka Váchu.
6. Předsedkyní Celostátního rozhodčího sboru KDU-ČSL: Marii Cackovou.
7. Předsedkyní Celostátní revizní komise KDU-ČSL: Moniku Turnovskou.
8. Členy Celostátního rozhodčího sboru KDU-ČSL: Šárku Línkovou, Marii Mazánkovou, Petra Zderčíka a Marii Kolářovou.
9. Náhradníky Celostátního rozhodčího sboru KDU-ČSL: Jana Marka, Josefa Bednáře, Jiřího Bělehrádka a Jana Hladkého.
10. Členy Celostátní revizní komise KDU-ČSL: Marii Monsportovou, Josefa Višinku, Ivana Kronbauera, Irmu Zlatohlávkovou, Martina Hušku, Marii Sendlerovou a Václava Pechu.
Usnesení č. 8
Sjezd KDU-ČSL ukládá
Celostátnímu výboru KDU-ČSL, aby urychleně připravil a po vnitrostranické diskusi prosadil základní pravidla vnitřní komunikace, rozdělení pravomocí a odpovědností uvnitř Čtyřkoalice.
Usnesení č. 9
Sjezd KDU-ČSL ukládá
Předsednictvu KDU-ČSL vypracovat a zajistit mediální program, který srozumitelným způsobem objasní široké veřejnosti klady i zápory vstupu České republiky do Evropské unie.
Usnesení č. 10
Sjezd KDU-ČSL ukládá
Celostátnímu výboru KDU-ČSL, aby přehodnotil způsob volby členů Celostátní konference KDU-ČSL a Celostátního výboru KDU-ČSL volených sjezdem a aby do příštího sjezdu připravil změnu stanov, která by zajistila vyšší míru vyrovnanosti zastoupení jednotlivých krajů v Celostátní konferenci KDU-ČSL a vyšší míru zastoupení těch volených členů Celostátního výboru KDU-ČSL, kteří nejsou poslanci či senátory.
Usnesení č. 11
Sjezd KDU-ČSL žádá
Celostátní výbor KDU-ČSL, aby příštímu sjezdu předložil zprávu o strategických krocích KDU-ČSL v oblasti vzdělávání.
Usnesení č. 12
Sjezd KDU-ČSL ukládá
Celostátnímu výboru KDU-ČSL prosazovat v rámci Čtyřkoalice rodinnou politiku jako jednu z priorit.
Usnesení č. 13
Sjezd KDU-ČSL žádá
Celostátní výbor KDU-ČSL, aby minimálně dvakrát ročně svolal zástupce krajských a okresních organizací KDU-ČSL k projednání aktuální politiky strany.
Usnesení č. 14
Sjezd KDU-ČSL ukládá
Celostátnímu výboru KDU-ČSL pokračovat v intenzivní spolupráci s křesťanskou tělovýchovnou organizací Orel.
Usnesení č. 15
Sjezd KDU-ČSL ukládá
generálnímu sekretáři KDU-ČSL vytvořit databázi členů krajských zastupitelstev, včetně kontaktů na ně a jejich zařazení do výborů.
Usnesení č. 16
Sjezd KDU-ČSL ukládá
Celostátnímu výboru KDU-ČSL prověřit podmínky nových zahraničních stáží u Evropské lidové strany a vytypovat vhodné účastníky – odborníky na tyto stáže v členské základně.
Usnesení č. 17
Sjezd KDU-ČSL doporučuje
zvoleným zástupcům KDU-ČSL v krajských samosprávách, aby úzce spolupracovali s neziskovým sektorem.
Usnesení č. 18
Sjezd KDU-ČSL podporuje
takové změny Ústavy České republiky, které posílí postavení Senátu v Parlamentu České republiky v zákonodárném procesu.
Usnesení č. 19
Sjezd KDU-ČSL podporuje
Pokračování a rozšiřování vzájemně prospěšné spolupráce KDU-ČSL a Junior klubu křesťanských demokratů.
Usnesení č. 20
Sjezd KDU-ČSL vyzývá
organizace KDU-ČSL, aby předaly Ústřední kanceláři KDU-ČSL spojení umožňující zasílání dokumentů v elektronické podobě.
Usnesení č. 21
Delegáti celostátního Sjezdu KDU-ČSL děkují bývalému vedení strany za práci odvedenou pro KDU-ČSL.
Předseda návrhové komise: Jaromír Talíř
Místopředseda návrhové komise: Ivan Foltýn