KDU.breadcrumbs.homeAkce Sjezd 1999 Zprávy Projev předsedy DEU Ratibora Majzlíka
Zpět

Projev předsedy DEU Ratibora Majzlíka

Přidáno 7. 7. 2015
Vážený pane předsedající, milé dámy, vážení pánové, přátelé,

dovolte, abych Vás všechny srdečně pozdravil jménem Demokratické unie. Především ale chci poděkovat Vašemu předsedovi Josefu Luxovi za politickou prozíravost, se kterou po volbách významně přispěl ke vzniku čtyřkoalice pro senátní volby. Byl to čin hodný politika jeho formátu a já mu přeji ze srdce úspěšnou léčbu, brzké uzdravení a návrat do politiky. Zároveň mi dovolte, abych také poděkoval zastupujícímu předsedovi Janu Kasalovi za to, že myšlenka čtyřkoalice odchodem Josefa Luxe neutrpěla, ale je nadále rozvíjena. K lidové straně mám dlouhodobější vztah. Jsem křesťan a vím, že politik – a na to se někdy zapomíná – má především čestně a skromně sloužit. Ještě nikdy po roce 89 nebyla tak významná potřeba pokory a vůle ke skutečné službě. Stojíme totiž všichni před nutností systémové změny. Vy jste podmínky pro takovou změnu odvážně nastartovali vystoupením z vlády Václava Klause. Nyní máte velkou příležitost spolu se svými čtyřkoaličními partnery tuto změnu uskutečnit. K  tomu již nestačí být pouze jazýčkem na váze. Je nutné být součástí vítězného politického uskupení, které dá naší společnosti nový směr a novou vizi. A právě také na Vás, jako na významné politické síle bude dnes záležet, zda nepromarníme šanci, která před námi stojí. Nepodaří-li se nám to nyní, druhá taková příležitost se v  příštích deseti až patnácti letech nemusí vůbec opakovat. Všechny snadné cesty společenské a ekonomické transformace byly již vyčerpány. Bohužel. Pokusy typu ODS a ČSSD selhaly. V příštích volbách půjde o nové nasměrování České republiky, která velmi potřebuje novou energii, nové myšlenky, ale především odvahu k rázným činům. Vláda ODS se neosvědčila a –jak dnes jasně vidíme, tak vláda ČSSD také ne. Přesto a snad právě proto, že se spojila s ODS opoziční smlouvou. Přitom stojí před naší zemí nesnadná, ale nutná řešení. Jedinou silou, která je schopná je prosadit a uskutečnit, je právě čtyřkoalice, jsem o tom přesvědčen. Jiná možnost ani jiná politická síla zde není. Proč si to myslím? Již dnes ve volebních preferencích vidíme, že „čtyřka“ může být nejsilnější politický subjekt. Musíme proto voličům nabídnout věrohodnou, dostatečně silnou a kvalifikovanou iniciativu jiné vlády, než tu byla doposud. A proto musí čtyřkoalice vyhrát volby a sestavit novou vládu. Pouze tehdy může dojít k tolik potřebné změně. O tom mohou rozhodnout jedno nebo dvě procenta. Budou to však procenta rozhodující. A budou na naší straně, budeme-li svorní a semknutí. Musíme ovšem odsunout úzce stranické zájmy a dát všechny síly do splnění úkolů, které před námi stojí. V nynější těžké době musíme myslet méně na sebe a více na ostatní. Mysleme na občany, kteří prošli zklamáním polistopadového vývoje a jsme odpovědni a zavázáni těm, kteří ještě neztratili poslední naději, že to nakonec společně dokážeme. Proto je dnes prvotním úkolem politiky vytvořit dostatečně silnou a důvěryhodnou alternativu, která bude novou nadějí, přinese novou sílu do našich srdcí, mozků a rukou. Věřím stále v pracovitost, schopnost české společnosti, a naším cílem budiž vytvořit vhodné podmínky pro uvolnění tohoto tvůrčího potenciálu, který je bohužel dosud podvázán a potlačen. V současné době je to jediný aktuální politický cíl, který je nejen s to vyvést naši zemi na správnou cestu, ale i rehabilitovat politiku v očích stále většího množství „blběji naladěných občanů“. Pusťme se tedy společně do díla, které za nás nikdo jiný nemůže vykonat. Prosím Vás o to ne v zájmu politických stran, ale v zájmu dobré budoucnosti naší země. Výborné výsledky v senátních a komunálních volbách v Praze, které čtyřka dosáhla, lze považovat za první stupeň vítězství v příštích parlamentních volbách. Věřím, že zopakujeme takové společné úsilí i v senátních volbách v příštím roce a úspěch se dostaví. Podaří-li se nám to, pak bude mít čtyřka v senátu většinu. Vytvořme v rámci čtyřkoalice dostatečný politický prostor pro každého, kdo chce přispět k nezbytné systémové změně. Po deseti letech již je opravdu nejvyšší čas. Pro členy a voliče našich stran, pro všechny zklamané i pro nestraníky dosud nerozhodnuté skončeme, prosím, s politikou mocenských bojů a smluv v opozicích a vraťme ji tam, kam v demokratických zemích patří - k oddané službě společnosti založené na morálce a právu. Věřím, že to společně dokážeme. Přeji Vám úspěch ve Vašem rokování, které může a mělo by položit základ pro změny, které jsou pro naši politiku životní nutností.

Děkuji za pozornost a končím společně s Karlem Čapkem, který říká: „Buďme skromní a pracujme pro společné blaho, pomáhejme si sami a Bůh nám pomůže.“

Děkuji.