KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Spor o peníze pro vědu
Zpět

Spor o peníze pro vědu

Přidáno 14. 6. 2017 tiskové oddělení
13.6.2017 22:00 ČT 24 Události, komentáře
Rozjíždí se tradiční letní kolo soubojů o podobu státního rozpočtu. Nový ministr financí Ivan Pilný dává od začátku najevo, že chce vládní kolegy krotit, co to půjde. Ministři zase leckdy argumentují tím, že už mají rozpočty schválené vládou a zavázané zákony. To se týká i rozpočtu na vědu, kvůli kterému se teď pře šéf financí s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem a chce mu ze schválených 36 miliard skoro 3 sebrat.

Proč by měla, nebo neměla věda přijít o peníze a jde teď při jednáních víc o smysluplný rozpočet, nebo o politiku či rovnou předvolební kampaň? Budeme se ptát obou členů kabinetu ve sporu: vicepremiéra Pavla Bělobrádka /KDU-ČSL/ a ministra financí Ivana Pilného /ANO/.

Pavel Bělobrádek: "Nepokládáme vůbec za přijatelné, aby ministerstvo financí již schválený rozpočet na vědu a výzkum zpochybňovalo tím, že ve svém prohlášení hovoří o tom, že teprve zváží, zda půjde tento již schválený materiál používat jako výchozí pro návrh státního rozpočtu. Ty peníze, které jsou vykládány, jsou samozřejmě měřeny výsledky. Já souhlasím s tím, že tím, co umožní konkurenceschopnost a prosperitu v příštích letech, jsou skutečně investice do vzdělání a do vědy, výzkumu a inovací a my potřebujeme připravit naší ekonomiku na to, že navýšíme peníze,  které půjdou i z privátních zdrojů, to znamená potřebujeme i daleko větší investice ze strany jednotlivých firem, k tomu nám samozřejmě musí dopomoct i státní rozpočet."

Záznam pořadu naleznete ZDE.

kategorie Z médií