KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Lidovci sázejí na digitalizaci Česka
Zpět

Lidovci sázejí na digitalizaci Česka

Přidáno 16. 6. 2017 tiskové oddělení
16.6.2017 Lidové noviny Jan Klesla
Naše ekonomika se má podle KDU-ČSL inspirovat německým modelem sociálně-tržního hospodářství.

Nejmenší vládní strana jako první vytáhla v předvolebním boji ekonomickou kartu. A slibuje přímo recept, jak proměnit české hospodářství z montovny s levnou prací na pověstného tygra. Klíčem k tomu má být celosvětová digitalizace průmyslu a služeb.

K představení ekonomického trumfu sloužila konference symbolicky ve futuristických prostorech pražského Centra současného umění Dox. Pojatá přitom byla jako osobní událost předsedy KDU-ČSL a místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka. Pořadateli byl lidovecký think tank Institut pro křesťansko-demokratickou politiku a tuzemská pobočka německé Nadace Konrada Adenauera. Inspirací u západních sousedů se přitom lidovci nijak netají.
...

Ekonomické desatero Německá inspirace se opírá o model takzvané sociálně-tržní ekonomiky, která stála na počátku tamního hospodářského zázraku v 50. a 60. letech a je spojená s lidoveckým protipólem CDU-CSU. K jejich ekonomickému desateru se odkazoval i sám Bělobrádek.

Podle něj se má Česko opřít právě o stabilní, ale také doslova spravedlivé hospodářství, společně s investicemi do vědy, výzkumu a inovací. Bělobrádek má v současné vládě na starosti právě tuto agendu a již dříve prohlásil, že chce po volbách prosadit samostatné ministerstvo vědy a výzkumu. „Pokud budeme jen reagovat na to, co se ve světě děje, neposuneme se vpřed. A může se nám stát, že nám roboti vezmou nakonec ta levná pracovní místa,“ prohlásil s odkazem na probíhající takzvanou čtvrtou průmyslovou revoluci.

S tím souhlasil i ekonom Pavel Kysilka. „Naší výhodou je dnes levná a relativně kvalifikovaná pracovní síla a sousedství s Německem. Tyto naše konkurenční výhody ale nepřežijí test digitální epochy a dnes probíhající repatriace zisků zpět do zahraničí bude vystřídána repatriací samotné výroby,“ varoval dřívější šéf České spořitelny, viceguvernér ČNB a zakladatel 6D Academy.
...

Celé znění článku si můžete přečíst v Lidových novinách s datem 16. 6. 2017.


kategorie Z médií