KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Festival dokumentárních filmů Jeden svět
Zpět

Festival dokumentárních filmů Jeden svět

Přidáno 16. 3. 2017 tiskové oddělení
Tisková zpráva, 15. 3. 2017
Ministr kultury Daniel Herman se dnes večer zúčastní slavnostního předávání cen 19. ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Spojujícím prvkem uváděných filmů bylo letos téma spolupráce.

Cílem aktivit festivalu je povzbuzovat ve svých divácích a divačkách pocit spoluzodpovědnosti za chod společnosti a podporovat v nich občanský aktivismus. V rámci festivalu je udělována dosud jediná česká mezinárodní lidskoprávní cena Homo Homini. Každoročně ji získávají osobnosti či skupiny, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech letos přinesl unikátní záběry z obou stran konfliktu s islamismem. Představil divákům autentické příběhy lidí zasažených působením tzv. Islámského státu. Publikum mělo příležitost se podívat nejen do Sýrie, Iráku a okolních zemí, ale i do Evropy, kam směřují uprchlíci. Festival ukázal problémy z různých stran – z pohledu islamistů i jejich protivníků, občanských aktivistů i populistů, uprchlíků i tvůrců integračních politik.

Daniel Herman, ministr kultury: „Cílem dokumentu není vzbuzovat v lidech strach, ale uchopit svět a ukázat to, co je nám mnohdy neznámé, co občas už ani nevnímáme, co bývá často naším očím i skryté, ale co je přitom nesmírně důležité.  Prostřednictvím kamery si můžeme uvědomit, že svět je jen jeden, tak jako i lidé jsou ti samí – se svými právy i odpovědností, a že díky vzájemné podpoře a spolupráci se můžeme posunout dál.“

Letošní novinkou je kategorie Česká soutěž, v níž se dvanáct filmů v české koprodukci utká o ocenění mezinárodní poroty. Zavedením této soutěžní kategorie chce festival podpořit šanci českých dokumentárních filmů na uvedení na zahraničních festivalech.

Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti  Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům.

Více o festivalu na jedensvet.cz/2017/o-festivalu

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy